10 nepřehlédnutelných jehličnanů do vaší zahrady

V zimě jsou jehličnany nápadnější a viditelnější než v jiných obdobích roku. Vynikají nejen svou barevností, ale i tvarem. Zimní měsíce jsou ideální na naplánování jejich koupě a výsadby. S realizací ale bude třeba počkat až na jarní měsíce.

Dlouhověký klenot

Borovice osinatá (Pinus aristata) mnozí odborníci řadí k nejstarším dřevinám naší planety. Pochází ze Severní Ameriky, je dlouhověká a pomalu rostoucí, přičemž dosahuje výšky až 10 m. Jde o mimořádně půvabný a vzácný jehličnan s tuhými tmavozelenými jehlicemi se stříbrným proužkem a zvláštním jakoby křovitým vzrůstem. Roste neobvykle -většinou do stran. Jehlice neopadávají, na dřevině vydrží mnoho let, dokud se nevymění za nové, čímž se tato borovice odlišuje od ostatních. Tento jehličnan potřebuje slunné místo a sušší propustnou půdu. Je dokonale mrazuvzdorný, odolný proti chorobám i škůdcům. Nevyžaduje přihnojování ani tvarování, nehrozí mu vyvrácení či zlomení ve větru. Dopřejte mu reprezentativní místo, abyste jej mohli obdivovat ze všech stran.

Stříbřitý koberec

Sluneční a suchá místa s půdou s vyšším obsahem vápníku na rovině i ve svahu si přímo žádají souvislý zelený porost. Dobrou volbou jsou půdopokryvné jalovce (Juniperus horizontalis), například kultivary ‘Ice Blue’ nebo ‘Wiltonii’. Jde o pěstitelsky nenáročné plošně rostoucí rozložité jehličnany s jemnějším modrozeleným jehličím. To může být šupinovité nebo jehlicovité. Předpokladem pěstitelského úspěchu je nejen precizní výběr místa, ale zejména dostatek prostoru, jelikož dřevina roste zejména do šířky (v ideálních podmínkách i do 2 m). Jalovce jsou nádherné na svazích, na zídkách, přes které je efektně převislý, a v kombinaci s různě zbarvenými jehličnany. Po čase vytvoří hustý pokryv, kde plevel nemá šanci. Po výsadbě je důležité dřeviny pravidelně zavlažovat, dokud se nezakoření.

Jehličnany vysazujte jen s kořenovým balem a vždy do mírně vlhké půdy.

Do skalky nebo vřesoviště

V skalkách a vřesovištích by jehličnany neměly chybět. Ideální jsou zakrslé druhy s atraktivním tvarem a pomalejším růstem, jako je například smrk omorika (Picea omorika ‘Nana’). Tato zakrslá a kompaktní forma smrku dorůstá výšky pouze 2 ma vyniká svým kuželovitým hustým vzrůstem a drobnějším světle zelenou jehličím. Umístit je ho možné i na svahy, do předzahrádek nebo atrií. Nejlépe roste na slunných místech s propustnou půdou, kde má dostatek prostoru a není utlačován jinými rostlinami, zejména dřevinami. Nejhezčího tvaru a ukázkovou barevnost dosáhne ve vápenatých půdách, což ale není doménou vřesovišť. Pokud jej umístíte do vřesoviště, vysaďte k němu vřesovec bylinný, který v půdě snese i vyšší obsah vápníku. Tento kultivar však dobře poroste i v mírně kyselé půdě.

Barevný trpaslík

Tento zakrslý až téměř půdopokryvný jehličnan zaujme nádhernou oranžovo-zelenou barvou, která se v zimě mění na nahnědlou. Z tohoto důvodu je dobré vysadit ho do skupiny se zakrslými jehličnany s tmavšími zelenými jehlicemi. Větvičky této u nás stále málo pěstované túje (Thuja occidentalis ‘Golden Tuffet’) připomínají tenké provázky, jsou jemné a příjemné na dotek. Dřevina roste pomalu a je vhodná do skalek, štěrkových (i úzkých) záhonů, atrií, předzahrádek i nádob. Rostlina není pěstitelsky náročná, snese kyselejší i alkalickou půdu, potřebuje ale dostatek světla. Výhodou je, že ji není třeba stříhat – čím je starší, tím je hustší a krásnějí vybarvena. Zejména v létě je však nezbytné zajistit její dostatek vláhy, jinak má tendenci prosychat.

Zahradní stromeček

Oblíbenou dřevinou je jedle korejská (Abies Coreano). Její velkou předností je kromě vysoce reprezentativního vzhledu i to, že koblihy začíná tvořit již v poměrně mladém věku. Jehlice jsou měkké, se dvěma charakteristickými bílými proužky na spodní straně. V nabídce najdete množství různých kultivarů. Některé dorůstají až do výšky 10 m, jiné málokdy přesáhnou 3 m. Tato jedle často roste i do šířky, proto ji vyhraďte dostatek prostoru. Potřebuje teplejší chráněné místo a vlhčí půdu s vyšším obsahem vápníku. Ve vyšších polohách je dobré dřevinu vysadit do polostínu. Mladí jedinci vyžadují během prvních let po výsadbě zimní kryt.

Zmenšený obor

Sekvojovec (Sequoiadendron giganteum) patří k mohutným dlouhověkým jehličnanům, se kterými se setkáte zejména v Kalifornii. Postupně se však dostává i k nám. V původní domovině dorůstá až do výšky 100 ms průměrem kmene přes 10 m. V našich podmínkách je to maximálně 30 m. Strom má kuželovitý tvar, namodralé jehličí a je poměrně řídký. Pro své rozměry je vhodný pouze do větších zahrad, kde vyžaduje teplé chráněné místo a mírně vlhkou, ne vysychavou půdu. Ideální je nesadit ho do blízkosti mohutnějších dřevin. Chráněné místo potřebuje zejména v prvních letech po výsadbě, jinou alternativou je kvalitní zimní kryt. K nejkrásnějším kultivarům patří ‘Pendulum’ se štíhlým růstem a převislými větvemi nebo ‘Von Martin’, který se podobá tují. Roste kuželovitě a ani nepřesáhne výšku 1,5 m.

Jehličnany potřebují kolem sebe dostatek prostoru. Nemá smysl sázet jejich těsně k sobě.

S kouzlem dalekého Orientu

Kryptomérie (Cryptomeria japonica) se před pár lety u nás téměř nepěstovaly, aktuálně jejich popularita ale rychle narůstá. Oblíbený je kultivar ‘Globosa Nana’, který je vhodný zejména do moderních zahrad, atrií a kompozici v asijském stylu. Jde o hustý kompaktně rostoucí jehličnan, který dorůstá do výšky a šířky asi 1,5 m. Vyniká smaragdovým zbarvením jehličí, které přetrvává až do zimy. V zimě se pak vybarvuje do bronzova. Větvičky jsou mimořádně příjemné na dotek. Nejčastěji dorůstá do tvaru koule, oblíbené jsou i stromečkové formy. Kryptoméria vyžaduje propustný, výživný, mírně vlhký substrát. Ideální je slunné místo, ale v zahradách s vysychavou půdou bez nainstalované závlahy je vhodnější polostín. Jde o mrazuvzdornou dřevinu. Během slunečných dní, kdy nemrzne, se vyplatí zalít ji.

Dřevina plná energie

Jehličnany s dožluta zbarveným jehličím jsou vhodným řešením, pokud vytváříte skupinu z více druhů. Kompozici prosvětlí a do zahrady vnesou svěžest. Na výběr máte několik druhů. Pěstitelsky nenáročný je cypřišek hrachonosný (Chamaecyparis pisifera ‘Golden Mop’), který dorůstá do výšky 1,5 m, šířky asi 1,3 a roste středně rychle až pomalu. Je hustý a i bez stříhání si udrží pěkný tvar. Jeho zlatožluté zbarvení navíc nemizí ani v zimě. Cypřišek nádherně působí zejména v kombinaci s jedinci se stříbřitým nebo tmavě zeleným jehličím. Tento kultivar potřebuje slunné místo a mírně vlhkou, ne vysychavé půdu s kyselejší reakcí. Cypřiše obecně špatně snášejí letní úpal, na co je třeba myslet už při výběru místa. I v tomto případě je třeba dřevině věnovat dostatek prostoru

Výsadbu jehličnanů si naplánujte na duben. Jejich nabídka je tehdy nejširší.

Reprezentativní solitér

Cedry se ve své původní domovině – Himalájích – dožívají vysokého věku a čím jsou starší, tím jsou atraktivnější. Charakterizuje je neopadavé jehličí uspořádané ve svazečku a světlehnědé válcovité koblihy. Jsou teplomilnější a v chladnějších oblastech mohou v zimě namrzat. U nás se dá pěstovat například cedr himálajský (Cedrus deodara) nebo cedr atlantský (Cedrus atlantica). Potřebují však chráněné místo a propustné hlinito-písčité půdy s vyšším obsahem vápníku. Kultivar ‘Glauca Pendula’ dorůstá po desetiletí do výšky 2 m. Více se ale rozrůstá do šířky – někdy až 4 m. Má efektní modrozelené jehličí a poutá svými převislými větvemi, které se dotýkají země. Jde o skvělou volbu do větších okrasných zahrad, k jezírkům či do udržovaných trávníků. Vysazovat by se měl později na jaře.

Strážci zahrad

Jehličnany lze oddělit zahradu od sousedních pozemků, případně rozdělit ten vlastní. Je však třeba myslet na to, že ne všechny druhy jsou vhodné na tvarovaný živý plot. Ideální je například tis, který výborně snáší řez. Do volně rostoucího, tedy netvarovaných plotu jsou vhodné některé kultivary túje západní (Thuja occidentalis). Vděčný je ‘Smaragd’, který v ideálních podmínkách dorůstá do výšky 5 m a šířky 1,5 m. Má pěkný tvar, kompaktní růst a smaragdové zbarvení, které přetrvává i v zimě. Vyžaduje slunné místo a mírně vlhkou, ne vysychavé půdu s kyselou nebo alkalickou reakcí. Řez není nutný, v případě nutnosti ale možná po letech pěstování jemně seříznout vrch, případně i boky. Při výsadbě je důležité zohlednit správné rozestupy mezi jednotlivými rostlinami.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Pin It on Pinterest

Share This