Co je dobré vědět při stavbě komína?

Komín

Stavba komína rozhodně není činností, která by se měla podceňovat, protože chybná realizace může mít tragické následky.

Při vyhoření sazí v komínové vložce se dosahuje teplot až 1300 °C, což může vést k poškození neodborně postaveného komína. Nejhorším vyústěním celé situace pak je vyhoření objektu.

Materiál na komín by měl být identický se zděním budovy

Komín by měl být zhotoven z materiálu užitého při zdění budovy. Když je tedy dům vyzděn keramickými tvarovkami, je vhodné je využít i pro komín. Podobné to je při vyzdívání pórobetonem. Dále se je nezbytné zaměřit i na vhodný materiál komínové vložky, když pro vytápění tuhými palivy, které je stále zřejmě nejčastější, se doporučují šamotové vložky.

Moderní způsob vložkování komína

Moderním řešením vložkování komína je jeho vybavení izostatickými keramickými vložkami. Ty vynikají vysokou odolností proti vlivu agresivních kondenzátů, které vznikají při odvodu spalin od kotlů. Toto řešení je sice o něco náročnější než vložkování nerezem, ale právě kvůli vysoké odolnosti se vyplatí.

Kominické firmy používají při vložkování komínů speciální vločkovací kleště, díky nimž je jednodušší vlastní spouštění izostatických hrdlových vložek do komínového tělesa. Komíny musí být samozřejmě vyfrézovány nebo vyvrtány na dostatečný průměr, aby je bylo možné vložkovat za pomoci pevných vložek.

Druhy nerezových komínů

Nerezové komíny existují v různých variantách, přičemž standardním řešením jsou systémy, u nichž se konkrétní prvky spojují za pomoci vnějších spon. Tyto spony se stahují za pomoci šroubů, což garantuje vysokou statickou pevnost celého komínového tělesa.

Jiné řešení nerezového komína představuje systém cosmos D, což je komín s hladkým pláštěm bez vnějších spon, jenž je určen hlavně pro fasádní nerezové komíny, když zákazník ocení hlavně hladký vzhled komínového pláště.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Pin It on Pinterest

Share This