Čtyři kroky k vysněné zahradě

Navrhnout a zrealizovat zahradu není vůbec jednoduché. Poradíme vám, nad čím se zamyslet a co zohlednit, abyste s výsledkem mohli být dlouhodobě spokojeni, a to bez ohledu na to, zda se do toho pustíte sami nebo si zavoláte odbornou pomoc.

Uvědomte si, co potřebujete

Vystřihnout si fotku krásné zahrady z časopisu a snažit se ji napasovat na vlastní pozemek není zcela správná cesta. Na inspirování se krásnými obrázky v zásadě není nic špatného, ale váš pozemek je jedinečný svým umístěním, lokalitou. Proto ani neexistují všeobecné plány zahrad, vždy se návrhy řeší individuálně.

Další proměnnou v této zahradní rovnici jste vy, vaše rodina, její individuální potřeby a sny. Zatímco někdo sní o zeleninových záhonech nebo bohatých květinových výsadbách, jiný o bazénu pro sebe a děti a další zase touží chovat psy. Popřemýšlejte spolu jako rodina nad způsobem či stylem svého života a nad tím, jak trávíte volný čas a jak by váš život mohla zahrada obohatit. Možná jste společenští a mnoho večerů trávíte grilováním s přáteli. Sepište si seznam svých představ a nápadů. K jednotlivým prvkům se vracejte a přemýšlejte o nich z více stran.

Respektujte lokalitu

Pokud máte štěstí na pěkné výhledy, podpořte je výsadbou. Stromy nebo keře dokáží zakrýt, co vidět nechcete, a pěkně orámovat a zacílit na to, co chcete.

Respekt k prostředí a daným mikroklimatickým podmínkám ušetří spoustu práce. Jde zejména o vhodný výběr rostlin, které se ve vaší zahradě a vaší půdě nebudou trápit. Osazovací plán bude vypadat jinak v jižní suché oblasti, jinak v podhorské nebo horské. Dokonce i na jednom pozemku se setkávají místa nestejně vlhké a nestejně sluneční. Když se na každé místečko vyberou vhodné druhy, je pravděpodobné, že budou dobře růst a budou méně náchylné na případné napadení chorobami či škůdci.

Navažte na architekturu domu

Vyberte si některý prvek z domu (může to být materiál, barva, tvar nebo rozměry obkladů) a opakujte ho v zahradě, například na terase, schodech, či dlažbě. To propojí stavbu se zahradou, díky čemuž budou působit velmi přirozeně a tvořit jeden celek. Navázat na architekturu se dá i stylem, ve kterém je dům postaven. Například venkovskému domku svědčí mlatové cestičky či dlažba z neopracovaného kamene nebo staré cihly, novému minimalistickému domu zase sluší hladké materiály ve velkém formátu nebo naopak kontrastní patina v podobě pohledového betonu či rzi.

Projekty zahrad je nutné konzultovat s odborníkem a i zahradnické práce je lepší v tomto případě delegovat na zkušenějšího. Z českých firem je mezi těmi spolehlivými třeba společnost ARBORSERVIS. Ta navrhuje projekty zahrad už spoustu let a její práce zahrnuje návrh zahrad se sadovými úpravami či jezírky, realizuje také parky a veřejnou zeleň a vykonává veškeré údržbové zahradnické práce. Veškeré potřebné informace a kontakty naleznete na jejich webových stránkách  www.arboservis.eu.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Pin It on Pinterest

Share This