Dřevo lze chránit pomocí laků, olejů i vosků

Dřevo

Dřevo na chalupě i v domě je radost, ale současně také starost! Vyžaduje totiž důkladnou péči. Často se přitom musíte ohlížet na to, o jaký druh dřeva se jedná, protože každý si žádá něco jiného. Brzy zjistíte, že to není jen tak, pomoci zachovat si dřevu jeho přirozené vlastnosti. Ochrana dřeva je možná hned několika způsoby.

Oleje na dřevo nechají dřevo dýchat

Jednou z variant ochrany jsou oleje na dřevo, které se využívají ke zlepšení užitných i estetických vlastností různých předmětů. Jaká je jejich největší výhoda? Oleje na dřevo povrch úplně neuzavřou, ale nechají dřevo dýchat. Zároveň mají schopnost vyzdvihnout kresbu dřeva a také podtrhnout jeho odstín. Oleje se doporučuje nanášet prostřednictvím štětce, houbičkou nebo hadříkem, přičemž zhruba po hodině od natření se má pomocí papírového ubrousku setřít nadbytečný olej.

Laky na dřevo jsou dvou druhů

Další možnost ochrany představuje lak na dřevo. Zde je třeba vždy před výběrem vhodného laku posoudit, v jakém stavu se dřevo nachází. Existují vodou ředitelné i syntetické laky na dřevo. První jsou šetrnější k životnímu prostředí a rychle schnou, druhé obsahují rozpouštědla, takže je nutné je rozředit ředidlem. O něco déle také schnou. Pokud však potřebujete ošetřit dřevo proti houbám, lépe pronikají do povrchu.

Rozjasněte dřevo pomocí vhodných vosků

Třetí možností ošetření jsou vosky na dřevo. Ty umí dřevo rozjasnit a dodat mu lepší lesk. Mezi nejoblíbenější patří výrobky Bondex. Vosk na dřevo Bondex je ihned připravený k použití. Nanáší se štětcem nebo hadříkem krouživým pohybem po směru dřevních vláken, přičemž je možné jej aplikovat ve více vrstvách. Užívá se na suchý a odmaštěný povrch bez nečistot a prachu. Doba schnutí je mezi jednou až třemi hodinami.

Vždy důkladně zvažte, zda se rozhodnete pro oleje, laky nebo vosky. Pamatujte však na to, že dřevo, které je ozdobou vaší chalupy, si ochranu rozhodně zaslouží!

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Pin It on Pinterest

Share This