Fasádní obklady: Vyšperkujte konečný vzhled vašeho domova

Fasádní obklady: Přírodní kámen

Jak si již mnozí měli možnost všimnout, obliba fasádních obkladů rapidně stoupla. A to jak na rodinných domech a bytech, tak i na komerčních stavbách. Pokud se ptáte proč, existuje nespočet důvodů a my vám je nyní objasníme tak, aby jste se i vy v této problematice snáze orientovali.

V této době se používají různé druhy provětrávaných fasád s konečným obkladem. Finální povrchové úpravy pak máme možnost vybrat dle svého uvážení. Především záleží na nás, jaké technické a vizuální požadavky musí splnit.

Jaký je hlavní úkol fasády?

Úkol fasády je zejména chránit zeď proti povětrnostním vlivům. Každé roční období je fasáda vystavena velkým výkyvům teplot, proto musí odolávat mnoho let, a to bez poškození.

Pokud bychom to měli laicky vysvětlit, tak fasádu můžeme přirovnat k naší lidské kůži. Též musí bránit vše, co je pod ní (proti vnějším škodlivinám). V tomto směru musíme ale připomenout, že stejně tak jako lidská kůže, tak i fasáda musí dýchat a být krásná. Ne nadarmo se říká, že je to vizitka vašeho bydlení.

Rozdíl fasádních obkladů vůči klasickým omítkám

Vláknocementová podkladní deska
Vláknocementová podkladní deska

Pokud bychom měli vysvětlit rozdíly, tak jsou prosté. Kvalitní fasádní obklady totiž bývají obvykle odolnější než klasické omítky. Jelikož se do nich používají kvalitní betonové směsi, vydrží opravdu spoustu let. Samotný vzhled není výjimkou.

Musíme zde uvést, že výborně tepelně izolují, odvětrávají vlhkost, většinou jsou bezúdržbové. Mezi další rozdíl či výhodu lze zařadit cenu. Oproti přírodním materiálům jistě ušetříte.

Jaké jsou druhy?

Stavební desky jsou z různých materiálů, výběr je opravdu pestrý a na trhu je jich mnoho. Většina funguje právě na bázi odvětrávaných systémů. Vysvětlíme jednoduchý princip jejich fungování. Výborně tepelně izolují, ale přinášejí něco navíc, a to je odvádění vlhkosti pryč z domova. To je způsobeno vzduchovou kapsou, která je mezi zdivem a finální vrstvou (obkladem).

Samotná montáž je rychlá a velmi efektivní.

Co se týče druhů, těch je opravdu nespočet, jak jsme se již zmiňovali. Uvést můžeme například dřevo, kámen nebo keramiku.

Dřevo

Dřevo se u nás využívá podstatně méně, jako důvod můžeme označit cenu a také fakt, že je potřeba udržovat.

Můžeme říci, že se jedná o krásný přírodní materiál, ale nezapomeňme také uvést nevýhody, které jsou  s ním spojené. U dřeva probíhá jisté kolísání objemu, nastávají přirozené procesy jako sesychání či bobtnání vlivem vlhkosti. Jsou i případy, kdy dřevo může napadnou plíseň. Hojné využití má především v severských zemích.

Kámen

Taktéž přírodní materiál, který je využíván už od pradávna. Různě se kombinuje s omítkou. Má malou nasákavost, je mrazuvzdorný. Nicméně pro většinu z nás je rozhodujícím faktorem opět cena, která je u pořízení kamene výrazně dražší, navíc je s ním obtížná manipulace díky jeho vyšší hmotnosti.

Kompozitní obklady

U této varianty se mnozí z vás pozastaví. Jedná se o typ, u kterého se využívá více materiálů najednou. Většinou pak z PVC a dřeva. Tato kombinace pak dodává výhodu v tom, že se materiály efektivně doplňují. Dřevo dodává konstrukci krásný, přírodní vzhled a PVC naopak vyšší vzhled a bezúdržbovost.

Fasádní desky na bázi cementu

Spousta architektů je má ve velké oblibě. Zapadá do většiny moderních staveb. Skvěle tepelně a zvukově  izolují, mají dlouhou životnost a jsou bezúdržbové.

Vkláknocementové desky jsou vyráběny z cementu, celuózy, vápence a speciálních výztužných vláken. Poznat se dají díky nerovnoměrné barevnosti, to je způsobeno právě jejich složením.

Jestli si myslíte, že užití je možné pouze na novostavby, tak tomu tak není. Využijí se i při různých rekonstrukcích, zejména na místech, kde je potřeba bezpečné zateplení fasády. Obecně architekti využívají desky při návrhů rodinných domů a velkých administrativních budov. Můžete tedy vidět, že jsou velmi rozšířené a hlavně využitelné.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Pin It on Pinterest

Share This