Fretka v domácnosti – 10 věcí se kterými musíte jako chovatel počítat

Fretka

Pokud jste se rozhodli pořídit si fretku jako domácího mazlíčka, budete potřebovat vědět víc, než je v tomto článku. Článek je proto spíše malou předpřípravou před nastudováním si alespoň nějaké literatury, protože jen chtít nestačí a zvířátko pak může trpět pro váš nezájem, nebo nesprávné rozhodnutí začít chovat něco, o čem nemáte ani ponětí. Toto považujeme za deset hlavních věcí, které by měl vědět každý chovatel před, ale také již během chovu vlastní fretky.

Fretka je masožravec

Papá masíčko a pokud ho nemá, těžko ho můžete něčím nahradit. Samozřejmě, počítá se i to z granulek. Dnes jsou různé druhy potravy pro kočky, konzervy, kapsy, granule. Potrava pro kočky je vhodná i pro fretky. Případně jim můžete dát i sortiment vyroben výhradně pro fretky. Chutnat jí může i v malém množství hodně z lidské kuchyně. Ne všechno je vhodné. Vyvarujte se kořeněným jídlům, soli, a mléku. To mohou fretky milovat, ale velmi rychle půjde ven.

Fretka je spáč

Fretka dokáže přespat klidně 20 hodin, ale zbývající 4 hodiny si ji užijete možná až příliš. Zejména když začne v noci. Nepočítejte s tím, že bude v kleci po celou noc klidná. Tedy pokud si ji tak nenaučíte a nepřizpůsobíte na svůj chvíli ranní a následně odpolední režim, kdy jste doma.

Fretka je hráč

Fretka se potřebuje hrát a bavit. Poznáte to když bude víc věcí okusovat, lézt všude tam, kde se uchytí a může stoupat výš a výš, vleze do každé díry a spáry a samozřejmě dostatečně ji prozkoumá. Připravte se na to.

Fretka je šelma

V přírodě norovala, vyhrabávala v hlíně noru, která byla její doupětem. Pokud se dostane ke velkému květináči s hlínou, pravděpodobně dostane chuť hrabat. Poškodí tím nejednou rostlinu a její kořeny.

Fretka může být kamarád se zvířátky

Nečekejte, že každá fretka bude automaticky kamarád s kočkou, či psem. Zatímco při kočce s něčím takovým počítejte minimálně pro kočku samotnou, pes bude zvědavý. Fretka může v případě ohrožení ublížit. Ale může také vyzývat ke hře. Třeba si otestovat zvířátka, jak se k sobě chovají na dálku a zda dochází k útokům. Chce to však určitě rozvahu a přemýšlet. Pokousání zvířátka bolí a hojení může být problematické, zejména proto, že jim těžko pomůžete s obvazy v domácích podmínkách. S jinými zvířátky však mohou vycházet velmi dobře.

Když jedna, proč ne dvě?

V dvojici se to lépe táhne. I fretky jsou šťastnější, když jsou dvě. Umí se mezi sebou zabavit a tolerovat se. Pokud od začátku soupeří, pak nepůjde o ideální dvojici. Můžete klidně chovat jedinou, ale mnohem akčnější a plné energie budou jako dvojice.

Fretka může zapáchat

Pachové žlázy na genitáliích umí vypustit charakteristický smrad v případě ohrožení. Xylol zápach má kožich fretky i za běžných okolností. Typická “vůně” fretky odhalí chovatele fretky například i při cestování v MHD.

Fretka má své potřeby, i zdravotní

Tohoto zvířátka se týkají všechny potřeby veterinární péče. U veterináře potřebuje svůj očkovací průkaz přesně jako pes a kočka. Může trpět zánětlivými onemocněními, překonává říji a tedy plodné období.

Malý drakula

Může kousat, a to dokonce i svého pána. Kousavé fretky jsou poměrně časté a jsou také důvodem, proč se opakovaně dostávají do inzerce jako zvířátko na prodej. Chce to však jen trpělivost a odnaučit zvíře takovému chování. Při pokousání netahat ruku, často může jít o pokus vyzvat vás ke hře. Fretka sama pustí, když ji chytíte za kožich za hlavou.

Fretka není k malým dětem

Toto zvířátko opravdu není vhodné k malým dětem. Nejsou to jen možné zuby a jejich cvaknutí, ale i možné alergické reakce na kožich zvířete, případně jiné možné komplikace, rizika kontaktu s jejich výkaly, pokud se dítě dostane do klece a podobně.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Pin It on Pinterest

Share This