Izolace trubek a potrubí

Izolace trubek a potrubí

Slovo izolace je ve stavebnictví velmi rozšířené a často se s ním setkáváme. Jestliže přemýšlíte jak při stavbě či rekonstrukci ušetřit, tak u izolací rozhodně nad tímto krokem nepřemýšlejte. A týká se to všech rozvodů, včetně izolací trubek. Kvalitní izolace je pak výraznou prevencí před únikem tepla, ale i nadměrnou hlučností.

Izolace potrubí rozvodů topení a vodyIzolace potrubí

Tepelná izolace potrubí rozvodů topení a vody můžeme označit za nedílnou součást vytápění. Jak to již klasicky bývá, cílem je minimalizovat spotřebu energie. Dnešní požadavky na účinnost se neustále zvyšují. Důraz je kladen zejména na životní prostředí.

Pozinkované potrubí je již minulostí a v dnešní době se již nedoporučuje, proto spousta vlastníků tohoto typu potrubí přechází k postupné výměně.

Dnes je podstatným trendem moderní plastové potrubí, nicméně je nutno podotknout, že ne každé plastové potrubí je vhodné.

V zásadě musí být splněna podmínka, a to životnost 50 let podle stanovené normy.

Jaká tloušťka?

Tloušťky tepelné izolace rozvodů teplé vody jsou předepsány vyhláškou – 151/2001 Sb. Velmi proslulým nešvarem, kterým se některé firmy „pyšní“, je to, že potrubí zaizolují pouze tepelnou izolací o tloušťce 6 mm a důležité zákonné požadavky neberou na zřetel.

Přehled minimální tloušťky tepelné izolace

Průměr potrubí DN[mm] Tloušťka tepelné izolace [mm]
20 < ≥ 20
20 – 35 ≥ 30
40 – 100 ≥ DN
> 100 ≥ 100

Výpočet správné tloušťky je spíše práce pro odborníka, který umí pracovat s počítačovým programem přímo pro tuto problematiku.

Závěr

Zdali obnovujete potrubí a rozvody topení a vody, nemělo by se jednat pouze o výměnu starého potrubí za nové. Při výměně nebo při návrhu nových rozvodů dbáme především na izolaci, a to z jednoho prostého důvodu – abychom snížili tepelné ztráty a ušetřili nemalé finanční náklady za energie.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Pin It on Pinterest

Share This