Jak postupovat při koupi pozemku?

Jak postupovat při koupi pozemku?
5 (100%) 1 vote[s]

Představa vlastního domu se zahradou láká nejednoho z nás, dopracovat se však k takové nemovitosti může být o něco složitější než v případě bytu. Pokud je vám bližší výstavba na “zelené louce” než rekonstrukce starého domu, budete se nejprve muset poprat s výběrem a koupí pozemku.

 dum11

V první řadě je důležité zjistit, zda pozemek, o který máte zájem, je stavební. To znamená, zda je vůbec určen k tomu, aby jste na něm mohli vybudovat rodinný dům. Pokud totiž jde o jinou půdu (například orná půda nebo vinice), budete muset podat žádost na pozemkový úřad o vynětí ze zemědělského fondu, přičemž výstavbu musí odsouhlasit i příslušná samospráva (městská část nebo obec), tj posoudit, zda je váš záměr v souladu s územním plánem.

Plánování nad zlato

Prvním krokem je udělat si plán, ve kterém si nastíníme, kdy a co budeme na pozemku dělat, a následně tomu přizpůsobíme financování z vlastních prostředků a úvěrem z banky.

Nejprve je třeba dosáhnout určité rozestavěnost domu, který bude následně možné ohodnotit znalcem a na základě jeho posudku založit dům do katastru nemovitostí jako rozestavěnou nemovitost. S velkou pravděpodobností proto budete řešit dva úvěry, jeden na koupi pozemku a druhý na výstavbu rodinného domu podle projektu, jaký si vyberete.

Podstatnou roli při koupi a financování pozemku nebo nemovitosti sehrává výše požadovaného úvěru as tím spojená forma zaručení, dokládání a podobně. Při koupi domu nebo bytu formou úvěru je financování možné od 80 až do 100 procent jejich kupní ceny. “Při řešení pozemku však může nastat problém, pokud kupující nemá dostatek vlastních prostředků na jeho koupi.

Většina bank dokáže totiž financovat koupi stavebního pozemku maximálně do 50 procent ze znalecké hodnoty pozemku, “upozorňuje manažer hypotečních obchodů. Pokud tedy chcete na pozemku okamžitě stavět, je třeba si buď zajistit dostatek vlastních prostředků nebo si půjčit z banky”.

Jelikož na výstavbu je třeba mít dostatek prostředků do takového stavu, kdy je možné založit nemovitost jako rozestavěnou, a tedy začít čerpat úvěr, koupi pozemku bych vždy řešil prostřednictvím hypotečního úvěru a volné prostředky si ponechal na výstavbu domu, “doporučuje hypotéční specialista.

dum2

Jak funguje pojištění?

“Pokud jde o financování koupě pozemku některým z produktů stavební spořitelny, okamžitým úvěrem na bydlení nebo stavebním úvěrem, podstatné je, aby šlo o pozemek určený na řešení bytové otázky klienta.“ Jak vyplývá ze zákona o stavebním spoření, mezi základní účely použití úvěrových finančních prostředků patří i:
nabytí vlastnictví stavebního pozemku k účelu výstavby rodinného domu nebo bytového domu;
nabytí vlastnictví pozemku, na kterém se již nachází rodinný dům nebo bytový dům.
“Účel využití financí na koupi pozemku není podmíněn existencí sítí na pozemku,” dodává odborník ze stavební spořitelny. Je však třeba podotknout, že pozemek bez dostupnosti sítí je téměř nemožné založit.

Nejvyšší hypotéku můžete získat při koupi stavebního pozemku na výstavbu domu určeného k bydlení . Financování rekreačních nemovitostí nebo jiných typů nemovitostí na přechodné bydlení se většinou spojuje s nižším úvěrem, závisí to však ve velké míře i od lokality, ve které se tento pozemek nachází. Financování je možné i v případě, že jde o jiný druh pozemku než o takový, který je určen k zastavění. Tehdy slouží k zajištění úvěru jiná nemovitost, například byt, dům a pod.

Je třeba si také uvědomit, že pozemky nelze pojistit, to je možné pouze v případě nemovitostí. V momentě, kdy se rozestavěná nemovitost založí, banka vyžaduje pojištění a vinkulaci pojištění rozestavěného domu. Existuje přitom několik alternativ pojištění domu. Jednou z nich je uzavřít pojištění na hodnotu dokončeného domu a po dokončení stavby doručit do pojišťovny kolaudační rozhodnutí.

TIP: Jak na rozdělení pozemku mezi sousedy?

Myslete na budoucnost

Pokud chcete vyřizování a “papírování” snížit na minimum, jednoduchou cestou může být koupě pozemku v rámci konkrétního developerského projektu. “V tomto případě je to totiž developer, kdo vypořádává pozemky, skupuje je a spojuje do jednoho celku.

Následně udělá novou výměru a takové nové pozemky nabídne k prodeji. Dokonce může jít i o pozemky s ornou půdou, kde se vybudují potřebné komunikace. Takto se snažší cestou dostane k hotovému stavebnímu pozemku.

Pokud je takový developerský projekt navíc podporovaný bankou, klient mnohem jednoduššeji získá i hypoteční úvěr. Většinou jde o případy bytů v bytových domech nebo komplexy rodinných domů. Banka předem ocení jednotlivé bytové jednotky a poskytuje i různé výhody, například slevu z poplatku za poskytnutí úvěru nebo určité procentní slevy ze základní úrokové sazby. Závisí to však na prioritách klienta či od konkrétního projektu.

Jsou lidé, kteří upřednostní kompletně vybudovanou infrastrukturu, a to i za cenu vyšších nákladů. Naopak jiní klienti si některé práce související s bydlením zajišťují individuálně, případně svépomocí.

Při výběru pozemku však myslete i na budoucnost. Pokud byste například chtěli dům s pozemkem o několik let později prodat, a to co možná nejrychleji a za co nejlepší cenu, měli byste ho vnímat iz pohledu banky. Tehdy je základním kritériem likvidita pozemku.

Mezi nejvýznamnější faktory, které mohou ovlivnit cenu, patří poloha a orientace pozemku či dostupnost sítí. V dnešní době je nezbytností elektrická přípojka. Ostatní se dá nahradit studnou, čistírnou odpadních vod a podobně. Vytápět můžete kromě plynu i elektřinou nebo tuhým palivem.

Samozřejmě, pokud jsou při pozemku všechny sítě, včetně internetového připojení a televizního kabelového rozvodu, je hodnota pozemku vyšší. V úvahu je nakonec třeba brát i budoucí rozvoj území, napojení na komunikace, dostupnost MHD, vlakového napojení či občanské vybavenosti.

Podmínky hypotečních bank se samozřejmě neustále mění, proto se hodnoty LTV (výše hypotečního úvěru), úrokové sazby a ostatní podmínky úvěrů se mohou v různém čase a v jednotlivých bankách lišit. Pokud si tedy nevíte rady, stále se můžete obrátit na finančního zprostředkovatele.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Pin It on Pinterest

Share This