5 způsobů jak udržovat Váš dům v teple (a ušetřit peníze) tuto zimu

Teploměr a vlhkoměr

Začátkem září přichází studené počasí a většina z nás začíná zapínat topení, které využíváme denně až do března či dubna.

Vytápění našich domovů tvoří až 70 % veškeré spotřeby energie celé domácnosti. Takže snížení tohoto čísla – při udržení dostatečně teplých domácností – nejenže snižuje účty za energii, ale výrazně přispívá ke snížení zhoršení kvality ovzduší, ke kterému pravidelně každý rok topné sezóny dochází.

Jaké jsou tedy způsoby udržování tepla ve Vašich domovech a jak toho lze dosáhnout? To jsou otázky, které si klade řada z Vás. V tomto článku si jednotlivé způsoby přiblížíme.

Použijte závěsy

Teplo ze slunce je zdarma, nezapomeňte. Zrovna toto období, tedy na přelomu září-říjen je doba, kdy přichází tzv. babí léto – meteorologicky to znamená, že denní teploty se vyšplhají příjemně vzhůru, naopak v noci i na bod mrazu.

To je důvod k jedinému. Otevřete závěsy a nechte sluneční světlo během dne proudit do Vašeho domova. Když se zatemní, závěsy zatáhněte.

Závěsy působí jak další vrstva izolace a udržuje v pokojích teplo. Měli byste se také ujistit, že nemáte kolem oken žádné netěsnosti ani mezery, jinak by teplý vzduch utekl ven.

Závěsy

Přesuňte sedací soupravu

Je skvělé mít sedací soupravu namáčklou u ústředního topení, leč se jedná o zásadní chybu, protože souprava absorbuje teplo, které by jinak mohlo oteplovat Váš domov.

Tím, že se od radiátoru odsune, může teplý vzduch volně cirkulovat. Totéž platí pro závěsy nebo sušení oblečení. Ve zkratce – využijte zdroj tepla co nejlépe.

Sedací souprava

Maximalizujte izolaci

Pokud jde o teplo, zhruba 25 % se vytratí přes střechu. Tuto hodnotu lze snadno snížit instalací cca 25 cm izolace v celém podkroví. Také stojí za to vidět, co se děje ve vašich zdech, protože asi třetina tepla v neizolovaném domě se takto poměrně snadno vytratí.

Přestože instalace izolace pod podlahou není levnou záležitostí, izolace dutinových stěn by mohla ušetřit poměrně dosti peněz.

Otočte knoflíkem

Ač se tento bod zdá poněkud legrační, opak je pravdou. Dle studií můžete ušetřit až 10 % ohřevu tím, že budete regulovat teplotu v domě na průměrných 18 °C. Tím ušetříte peníze a vyvarujete se negativních dopadů chladného domova.

Doporučené teploty v jednotlivých místnostech

Obývací pokoj 20-22 °C
Dětský pokoj 20-21 °C
Ložnice 18-20 °C
Koupelna 22-24 °C
Chodba 17-19 °C

Termostat

Zavřete nepoužívané místnosti

Výrazně můžete ušetříte tím, že se budete vyskytovat v místnostech, které se snadně a hlavně levně vytápí.

Také udržujte teplo v místnostech, kde se nejčastěji vyskytujete a zavírejte dveře například do chodby, odkud proudí chladnější vzduch.

A jaké máte vy tipy na to, jak udržet teplo ve Vašem domově? Podělte se o ně s námi v komentářích.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Pin It on Pinterest

Share This