Jak udržovat vaši dřevenou podlahu, aby měla dlouhou životnost

Dřevo

Dřevo je přírodní a krásný materiál, který je stále více oblíbený. Není tedy divu, že si ho spousta lidí pořizuje do svého bydlení, a to například jako podlahu.

Pokud se rozhodnete pro tento krok, měli byste mít na paměti, že i o dřevo je potřeba se řádně starat. Podlaha sama o sobě vynikne a mohou být na ní viděny šmouhy, škrábance nebo třeba i plísně. Jak jde tedy dosáhnout toho, aby byla neustále v původním stavu? Odpověď je jen jedna – správná péče.

Dlouhá životnost jako rozhodující faktor

Většina lidí se rozhodne pro dřevěnou podlahu hlavně kvůli dlouhé životnosti, kterou nabízí. Nicméně každý by si měl nejdříve uvědomit, že i toto je situace, která vyžaduje zbystřenou pozornost. Obecně se tvrdí, že relativní vlhkost vzduchu by se měla pohybovat kolem 50-60 %. Je to z důvodu toho, aby dřevo netrpělo. Nižší hodnota by znamenala situaci, že by se mezi prkny tvořily spáry. Naopak vyšší cifra by měla za následek bobtnání.

Druhy povrchových úprav

Zdali se rozhodujete pro povrchovou úpravu, nejdříve si ujasněte několik hledisek, které jsou důležité. Jedná se o váš osobní vkus, finanční možnosti, ale i samotnou náročnost údržby. Snad nemusíme ani zmiňovat sladěnost podlahy s interiérem, jež nám zpříjemní atmosféru našeho útulného bydlení.

Lak

Můžeme říci, že laky na podlahy odolávají oděrkám a mají protiskluzové vlastnosti. Nejsou tak náročné na údržbu a zvládne to i naprostý laik.

Lak chrání podlahu před různými nečistotami. Jestliže se rozhodneme pro tuto variantu, musíme být ze začátku velmi opatrní. Doporučuje se po nalakování na podlahu nestoupat minimálně jeden den a plné zatížení až po čtrnácti dnech.

Obecně se říká, že se lakovaný povrch doporučuje do místností, ve kterých vyžadujete protiskluzové zatížení, nenáročnost na údržbu a předpokládáte vysoké zatížení podlahy.

Olej

Jak již možná víte, olejovaný povrch je výrazně tmavší a velmi zvýrazní strukturu dřeva. Velmi příznivě působí proti prasklinám či vysychání. Oleje na podlahy dřevo hloubkově impregnují, takže mu zachovávají dokonalou pružnost.

Dejte si ovšem pozor na údržbu. Tento druh úpravy je náchylný na různé chemické čištění. Jestliže potřebujete zjistit více informací, obraťte se na odborníky. Například na Parkety WÖLFEL, kteří působí v tomto oboru řadu let.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Pin It on Pinterest

Share This