Jaká okna jsou ideální pro váš dům?

Okna
Oznámkuj článek

Při stavbě rodinného domu by se rozhodně neměla zanedbat ani ta nejmenší drobnost. Výběr vhodných oken navíc k maličkostem rozhodně nepatří!

Zeptejte se kohokoli ze svého okolí a každý vám pravděpodobně sdělí poněkud jiné důvody, proč byste se měli pro daný typ oken rozhodnout. Následující řádky pro vás proto mají být vítanou nápovědou při vašem rozhodování.

Plastová okna

Plastová okna jsou oblíbená především zásluhou nižší pořizovací ceny oproti ostatním typům oken. Současně vynikají i snadnou údržbou, když je není nutné natírat. Každý v dnešní době ocení i jejich výborné tepelné a zvukové izolační vlastnosti.

Dnes navíc není problémem pořídit si taková plastová okna, která jsou od dřevěných, a to zásluhou svého zdařilého dekoru, na první pohled k nerozeznání. K nevýhodám bývá nejčastěji řazena jejich nižší životnost a o něco větší tepelná rozpínavost.

Dřevěná okna

Dřevěná okna vynikají svojí ekologickou šetrností a není problém nechat vyrobit i poněkud atypické rozměry oken. Mají poměrně dlouhou životnost a kupříkladu v porovnání s plastovými okny dlouho vydrží.

Nic ale není zadarmo, takže je třeba u dřevěných oken počítat s o něco většími náklady na jejich údržbu a s vyšší pořizovací cenou. Překvapivá jistě není informace, že dřevěná okna jsou v porovnání s plastovými náchylnější k poškození z důvodu nepříznivých vnějších podmínek.

Hliníková okna

Hliníková okna bývají nejčastěji instalována jako alternativa k plastovým oknům, když si je klienti pořizují především kvůli jejich odolnosti. Název poněkud mate, protože jsou obvykle kromě hliníku i z neměkčeného PVC.

Další předností je značná životnost, možnost pořídit si i velké rozměry a snadná manipulovatelnost, protože jsou lehká. Někoho může odradit vyšší pořizovací cena a o něco horší tepelné izolační vlastnosti v porovnání se špičkovými plastovými okny.

Špaletová okna

Špaletová okna jsou vyhledávána hlavně kvůli svým akustickým a tepelně izolačním vlastnostem. Obvykle bývají dvoukřídlá a nahoře jsou doplněna nadsvětlíkem.

Nevýhodou je o něco vyšší cena v porovnání s plastovými okny a rovněž se je nedoporučuje renovovat, protože se jedná o řešení maximálně na několik let.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Pin It on Pinterest

Share This