Ježek jako domácí mazlíček je krásný, přítulný a píchá

Ježek

Z pomezi všech zvířátek, které se objevují v našich končinách jako druhy chovatelné v zajetí, se občas objevují i exotické zvířátka, podobně jako například ježek ušatý, druh Hemiechinus auritus, který žije v oblasti od Ukrajiny po Mongolsko s výskytem až po Egypt. Svůj název má zejména kvůli uším, díky kterým je možné ježka odlišit poměrně rychle v každém věku od našich běžných volně žijících ježků.

Prodloužené ouška a hlavně mnohem světlejší tělo je lákavé pro fotografy a i proto jsou ve světě známé mnohé fotografie malých ježků bílých se světlými bříšky a slabě vyvinutými bodlinami. Ty během růstu malých ježků rostou a postupně tvrdnou. Jiný druh, který může být také velmi lákavý na chov je africký druh ježka bělobřichého s latinským názvem Atelerix albiventris. Nemá tak výrazné ouška, jeho bříško je sněhově až šedé s lokálním růžovým nádechem. Bodliny mají bílé konce čenich mají tmavě zbarvený.

Chov

Jde o nenáročné zvířátko na chov. Komplikací může být životní prostor, protože v kleci být neustále nemůže. Potřebuje provětrat tlapky. Aktivní začíná být večer a spát se při něm příliš nedá, protože jde o nočního živočicha. Ideální je pro opravdové nadšence tohoto druhu zvířátek. Chov je možný v akváriích a teráriích s velikostí alespoň čtverečního metru s dostatečným větráním, přístupem k vodě a potravě. Hravě se naučí používat toaletu a udržuje si tak čistotu ve svém prostoru. Nikdy mu klec nevysteľte třískami, hoblinami a pilinami. Už vůbec ne novinami. Ideální jsou výstelkové peletky, čistý hrubší textil, případně seno a to docela nejlepší by byl vlastní trávník. V přírodě se dožívají od jednoho do dvou let. V zajetí mohou žít i více než 5 let.

Samotář, ale …

Přestože je ježek samotář, samotného ho ale nenechávejte. Pokud už ho chováte v zajetí, je třeba mu vynahradit volnost alespoň láskou a dobrou péčí. V běžné přírodě se stává obětí menších psovitých šelem, případně dravých ptáků s ostrými zobáky. Chov v páru je možný, pokud jde o páreček opravdu snášenlivých ježků. Držet je však násilím, pokud jim to spolu očividně nejde, je velkým rizikem.

Potrava

Ježek je primárně hmyzožravec. Pochutná si na hroznech, sladkém čerstvém měkkém ovoci, na masu, holých malých myších, šnecích, na hmyzu, žížalách a podobně. V prodejnách existují i ​​granule určené pouze pro ježky. Vzhledem pro nízký počet chovatelů a tedy i odbyt těchto granulí je k nim i vyšší cena. Pochutnají si však i na kočičích a psích kvalitních konzervách a granulky.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Pin It on Pinterest

Share This