Kapradiny v bytě nebo cesta z pravěku

Kapradiny

Toužíte po osvěžující a tajemné atmosféře lesa, která se bude šířit vaším bytem, ​​a nevíte, jak toho docílit? Ideálním řešením jsou půvabné kapraďorosty – pokojové rostliny s fascinujícími listy, které oblékl váš příbytek do těch nejkrásnějších zelených odstínů. Svou pravou krásu odhalí pouze tehdy, pokud jim v bytě najdete správné místo a poskytnete dostatečné světlo, teplo a vlhko.

Kam je umístit

Sortiment kapraďorostů je široký, v nabídce jsou nenáročné druhy, ale i takové, které potěší milovníky botanických kuriozit a majitele skleníků a zimních zahrad. Kapraďorosty můžete umístit na stolky, police, komody, schodiště či do květinových sloupů. Vyniknou i v závěsných vegetačních nádobách. Vybraným druhům se dobře daří mezi dvojitými skly, v okenních sklenících a pokojových vitrínách.

Při výběru konkrétního druhu je třeba si uvědomit, jaké podmínky může váš byt poskytnout těmto rostlinám. Do paneláku s nízkou vlhkostí vzduchu se nejlépe hodí nejznámější a poměrně dlouhověký ledviník (Nephrolepis exaltata) naopak křídelnice (Pteris cretica), netík (Adiantum) nebo Pele (pyly rotundifolia) vyžadují vyšší vlhkost. Druhy kapraďorostů, které mají svůj původ v tropických deštných pralesích, kromě vyšší vlhkosti vzduchu a substrátu upřednostní i dostatečné teplo. Jsou však i takové, kterým vyhovuje chladnější prostředí, dokonce více než přetopená místnost. Pokud jde o světlo, některé kapraďorosty tolerují i ​​omezenější světelné podmínky, nejlépe však rostou na světlém nebo polostinném místě. Některé druhy, například cyrtómia (Cyrtomium falcatum), se spokojí s chladným a tmavým vestibulem či chodbou.

Pozor na alergiky

Ti, kteří trpí různými alergiemi, by měli vědět, že kapraďorosty mají jednu nevýhodu – produkují jemné výtrusy, které se vytvářejí na spodní straně listů a zvyšují prašnost, čímž mohou vyvolat nepříjemné alergické reakce. V prodejnách však najdete i takové kultivary, které vytvářejí méně výtrusů nebo je v bytových podmínkách nevytvářejí vůbec.

Kuriozitou je, že kapraďorosty se rozmnožují právě těmito výtrusy, nevytvářejí tedy žádné květiny ani semena. Přesto pokusy o jejich rozmnožení pomocí výtrusů bývají neúspěšné, ale poměrně jednoduše můžete kapraďorosty množit dělením starších trsů (ledviník), případně novými rostlinami, které se tvoří na delších výhoncích některých druhů.

Živé zkameněliny

Kapraďorosty lze nazvat i živými zkamenělinami. Před miliony let ve velkých množstvích pokrývaly zemský povrch a svými rozměry připomínaly spíše stromy. Atmosféru pravěku si můžete vychutnat i v současnosti, a to díky vybraným stromovitým kapraďorostům (například Dikson – Dicksonia antarctica). Přesto se nejčastěji v bytech objevují Ledviníky, které jsou oblíbené pro svůj bujný růst a schopnost přizpůsobit se. Ve srovnání s jinými druhy nejsou pěstitelsky náročné. Ledviníku se nejvíce daří v koupelně, ale nepohrdnou ani chodbou. Oblíbili si dívat se na svět z výšky, proto je můžete umístit i do pevných závěsných nádob. Vyhovuje jim pokojová teplota pohybující se kolem 15 ° C a rozptýlené světlo či polostín. Pěstitelé doporučují umístit rostlinu tak, aby se jí už více nehýbalo – ledviník bude bujněji růst a mít reprezentativnější vzhled. I když toleruje sušší vzduch, při vyšší vlhkosti má hezčí listy.

Kromě nefrolepek se v bytech pěstuje i sleziník (Asplenium nidus), jehož nádherně svěží zelené jazykovité listy vytvářejí v květináči zajímavé hnízdo, což nejrychleji docílíte, pokud rostlinu umístíte do koupelny, kde je vyšší vzdušná vlhkost. V nabídce je i sleziník s kudrnatými listy (Asplenium antiguum, Osaka ‘), který vnáší do bytu veselou a exotickou náladu. Ve srovnání s Ledviníkem je sleziník náročnější na teplo a vlhko. Podobné nároky má i jemnolistý netík, ale ten v bytech často živoří (důvodem je právě sušší vzduch, který vysloveně nesnáší).

Z dalších druhů jsou do interiéru vhodné křídelnice, které se vyznačují volně visícími chomáči nejdříve přímých a pak dělených obloukovitých listů. Osladič (Polypodium aureum) mají zase tmavé listy a plazivé kořeny. Zajímavá je i Pyly, která pochází z Nového Zélandu. Má hluboce dělené kapradinové, ale drobnější listy, které volně převisují nad okrajem květináče, proto je lepší, pokud rostlinu umístíte do menších nebo závěsných květináčů. Pohled z výšky má v oblibě i známý a extravagantně působící parohovec (Platycerium bifurcatum), který můžete zalévat až tehdy, když substrát úplně vyschne. Parohovec se rychle rozrůstá, někdy až do šířky 1,2 m. Zmínit je třeba i Žebernatku (Blechnum gibbum), která vyniká pravidelně dělenými kožovitými listy. Tento druh vytváří nádherný hustý trs a po čase dokonce i krátký šupinatý kmen.

Pěstování a hydroponie

Téměř všechny kapraďorosty mají stejné pěstitelské požadavky. Kromě rozptýleného světla (případně polostínu) vyžadují dostatečně vlhký vzduch (který zajistí nádherně vypadající a zdravé listy) a vždy mírně vlhký (ne však studený) substrát. Ideální je, pokud teplo přichází k rostlině zespodu. Vlhkost vzduchu lze zvýšit tak, že kapraďorosty umístěte do blízkosti pokojové fontánky, případně pokud budete listy denně postřikovat odstátou měkkou vodou s pokojovou teplotou. Osvědčilo se i pravidelné osprchování (při menších exemplářích) a umísťování na podložku se zvlhčovacími kamínky.

Velmi nebezpečné pro kapraďorosty je polední slunce, ale i celodenní úpal. Ideální pro tyto rostliny jsou světlé severní, východní a západní okna. Při zálivce je třeba dát pozor na to, aby substrát nebyl přelitý ani proschlý (to toleruje jen parohovec). Voda na zalévání by měla být odstátá a pokud možno měkká. Kapraďorosty přihnojujte jednou za dva týdny tekutým hnojivem určeným na nekvetoucí pokojové rostliny. Při jejich přesazování nezapomeňte, že vyžadují lehčí humózní a mírně kyselý substrát. Na dno květináče je potřeba dát drenáž (keramzit).

Mnohé druhy kapraďorostů se pěstují i v hydroponických kulturách (Žebernatky, sleziník, křídelnice, Pelé). Obvykle velmi dobře rostou, protože jsou dostatečně zásobovány vodou a živinami (třeba použít pouze měkkou vodu). Hydroponické pěstování kapraďorostů je ideální pro sušší panelákové byty. Na zvýšení vzdušné vlhkosti je potřeba postřikovat listy.

Vybrané druhy kapraďorostů lze pěstovat i na epifytickém kmeni. Obecně platí, že lépe rostou ty rostliny, které jsou seskupeny do jednoho celku, skupiny – udržuje se tak lépe mikroklima. Pokud kapraďorosty umístěte do blízkosti tepelných zdrojů nebo do průvanu, mohou jim vysychat konečky listů, případně úplně opadávat.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Pin It on Pinterest

Share This