Kdy začíná topná sezóna v roce 2017? My už to víme, co vy?

Radiátor

Pocítili jste již mírné ochlazení, první listy stromů se snesly k zemi a v hlavě se Vám začalo rojit hejno otázek, včetně té hlavní – „kdy začíná a končí topná sezóna?“.

Tak přesně na tuhle otázku máme odpověď a nejenom to, řekneme si k danému tématu ještě více.

Pro ty, kteří ještě stále tápou. Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května následujícího roku. Jak jistě mnozí víte, topné období je stanovené vyhláškou Ministerstva průmyslu a obchodu č.194/2007Sb.

V této vyhlášce je stanoveno datum začátku a konce topné sezóny včetně jejího plného znění, kdy se dodávka tepelné energie zahájí, případně ukončí.

Podívat se na vyhlášku můžete zde.

Vytápění mimo topnou sezónu

Klepete kosu ve Vašich domovech, ale topná sezóna je v nedohlednu? Topit se může i mimo topnou sezónu, byť je nutnost dle vyhlášky splnit důležitý požadavek.

Ptáte se jaký?

Musíte o to teplárnu požádat a je k tomu potřeba souhlas nejméně dvou třetin konečných spotřebitelů. Samozřejmě vyžaduje-li to průběh venkovních teplot.

TIP: Přečtěte si jakými způsoby můžete udržovat Váš dům v teple zde (přečíst).

Šetříte? Pozor, zas tolik si nepomůžete

Od roku 2016 platí stejný metr pro ty, kteří topí příliš, ale i pro ty, co topí málo a čerpají teplo spíše od okolních sousedů.

Do dne změny platilo, že jste mohli ušetřit až 40 % nákladů. Nyní je situace jiná a lze pouze 20 %. Prakticky řečeno, i kdyby jste netopili vůbec, zaplatit stejně musíte čtyři pětiny průměrné spotřeby ostatních obyvatel domu.

Změna nastala i v opačném směru. Pokud jste topili příliš, připlatili si maximálně 40 % navíc. Podle nové vyhlášky Vás mohou čekat až dvojnásobné cifry, respektive 100 %.

Závěr

Co dělat, pokud si myslíte, že byla vyhláška porušena? Nezbývá Vám nic jiného, než se obrátit na svého dodavatele tepelné energie a pokusit se s ním vyřešit celou situaci.

1 Komentář na Kdy začíná topná sezóna v roce 2017? My už to víme, co vy?

Přidejte komentář


*


Pin It on Pinterest

Share This