Keramika nebo granit. Pro jaký materiál kuchyňského dřezu se rozhodnout?

Dřez je v kuchyni prioritně důležitým prvkem. Dnes však žijeme v době, kdy už na všechno stoupají i estetické nároky. Proto klasický chladný kov – nerezová ocel – přestává být takžádaný jak barevně i povrchově variabilnější materiály dřezů.

Hygienická keramika

Keramické dřezy vstoupili do nabídky dřezů až po kompozitních. Jedná se o čistě přírodní materiál s vlastnostmi identickými s keramickou koupelnovou sanitou a tradičně ověřeným postupem výroby. Základní suroviny (hlína, kaolin, křemen a živec) spojené do keramické směsi se formují v sádrových odlitcích, projdou procesem sušení, často ručním nanášením glazury a nakonec se vypalují při vysokých teplotách nad 1 200° C. Výsledný produkt má pocitové vlastnosti jako keramické nádobí, proto do kuchyně přirozeně rychle zapadl. Keramické dřezy nejsou barevně omezené (i když zatím dominují zemité, šedé a především bílé barvy), tepelně jsou velmi stálé a hygienicky 100% vyhovující.

plusy mínusy

+ Produkt z přírodních materiálů
+ Hygienicky nezávadný materiál
+ Tepelná odolnost
+ Chemická odolnost
+ Odolnost vůči nárazům
+ Barevná odolnost (vůči slunečnímu svitu i znečištění)
+ Snadná údržba
+ Tuhost (přenášení vibrací z drtiče a baterie)
+ Barevné možnosti
+ Odolnost vůči zápachem (možnost přímého ukládání jídla)
Nehomogenní průřez materiálu (v případě odštěpení glazury)
Vyšší cena
Náchylnější na poškození nárazem

Kompozitní míšenci

Materiály dřezů, které známe pod názvy jako granit, fragranit, silkgranit a jiné, patří do jedné velké skupiny umělých kamenů, kompozitů. Jejich složení je “naprogramované” k co nejvyšší odolnosti materiálu. Suroviny (žula, tvrzená pryskyřice, barviva a jiné přísady) se ve výrobním procesu zahřívají a stlačují pod velkým tlakem forem, a následně se brousí a leští do požadovaného tvaru. Dřezy z těchto materiálů mají konstantní průřez celou tloušťkou, jsou mechanicky odolné. Kvalita výsledného produktu je ovlivňována speciálními příměsemi a postupy k dosažení ideální tvrdosti či hygienického povrchu bez pórů.

plusy mínusy

+ Tepelná odolnost
+ Homogenní průřez materiálu
+ Chemická odolnost
+ Barevná stálost vůči slunci
+ Vysoká odolnost proti nárazům
+ Jednoduchá oprava po poškození (možnost zbroušení škrábanců)
+ Přijatelná cena
Jemně pórovitý povrch může způsobit komplikovanější čištění (bílé dřezy od barvícího jídla, tmavé od vodního kamene)
Možnost vzniku “kovových stop”

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Pin It on Pinterest

Share This