Kosatec: Pěstování a péče

Kosatec - bohyně duhy
Oznámkuj článek

Kosatce, latinsky Iris, jsou pojmenovány podle řecké bohyně duhy zejména díky své druhové barevnosti. Jsou velmi oblíbené po celém světě již několik století. Tyto jarní cibuloviny s bohatou historií znamenají v řeči květin porozumění. Tak jako duha, která dokáže okouzlit svou krásou, i svěží a půvabné kosatce nepochybně patří mezi klenoty každé zahrady.

Květ tisíce podob

Konec května je období, kdy můžeme obdivovat rozmanitou krásu rozkvetlých kosatců a kochat se jí. Jejich sametové květy mají zajímavý a svérázný tvar. Kosatce jsou oblíbené právě pro rozmanitost odstínů a nenáročné pěstování. Jsou rozšířeny po celém světě, od západu po Dálný východ, od oblasti tropů až po mírné pásmo. Nejvíce druhů pochází z oblasti Středozemního moře, kde je pěstovali už odedávna. Historie kosatců sahá do období starověké Kréty a Egypta. V 19. století se začaly šlechtit ve Francii, v Německu, Anglii a postupně i v jiných zemích. Kdysi nebyl u nás na trhu tak široký výběr s vyšlechtěna kosatci. Většinou se pěstovaly odrůdy s fialovomodrými nebo se žlutými květy. V současnosti je jich několik tisíc druhů.

Kosatce mají odlišné tvary květů i výšku. Mohou být jednobarevné, ale i v různých barevných kombinacích. U vícebarevných kosatců základní barvu oživují barevné skvrny, pásky a žilky. Velká druhová rozmanitost umožňuje pěstovat kosatce až do pozdního léta. Některé druhy kvetoucí na jaře znovu rozkvétají na podzim.

Kosatce jsou vlhkomilné, vyskytují se na březích řek, rybníků nebo jsou vysazeny při přírodně upravených malých i větších vodních nádržích, například kosatec kaempferol (Iris kaempferol). Nízké druhy kosatců, které dorůstají do výšky asi 40 cm, lze sázet do skalek. Některé odrůdy, například kosatec žlutý (Iris pseudacorus), jsou vodními rostlinami. Některé kosatce (Iris Stylos) kvetou od pozdního podzimu až do poloviny jara, a dokonce jsou i takové, co rozkvétají jen uprostřed zimy. Mimo jiné jsou u nás na trhu i cibulové kosatce nizozemské (Iris holandica) v různých barevných odstínech. Pokud se rozhodnete pěstovat kosatce, je třeba zvážit, zda daná lokalita a její klimatické podmínky odpovídají nárokům na jejich pěstování.

Kosatce Brady

Nejoblíbenější a nejznámější skupinou jsou zahradní kosatce Brady (Iris Barbie). Odrůdy tohoto druhu se rozdělují podle výšky do tří hlavních skupin a několika podskupin. Jejich květy, které dosahují velikosti přibližně 10 až 15 cm, mají několik barevných odstínů. Některé velkokvěté kosatce dosahují velikosti dokonce až 25 cm. Tyto trvalky mají povrchové oddenky a tuhé mečovité zelenošedá listy s voskovým povlakem. Květ tvoří větší lupínky, dolní převislý a horní jsou stočené dovnitř. První květy se objevují již koncem dubna, ale většinou kvetou od května až do poloviny června. Květní stonky jsou vysoké 80 až 100 cm.

Jak se starat o kosatce

Po odkvětu květů vysušené stonky ostříháme a porost pročistíme od suchých listů. Zelenošedé listy nestříháme, jsou zdrojem živin pro podzemky. Kosatce necháváme růst na jednom stanovišti maximálně pět let. Nedaří se jim v mokrých půdách a na zastíněných místech. Oblibené mají sluneční stanoviště nebo částečný polostín.

Kosatcům prospívá přivápnění. V době dlouhodobého sucha je třeba občas zavlažovat a mírně přihnojit vícesložkovým hnojivem na květiny. Nedoporučuje se je příliš hnojit dusíkem. Během sucha ničí květní pupeny květilka, která je mění na mokvavou hmotu. Proto před květem aplikujeme například Sumithion Super apod. Velkokvěté kosatce nesnášejí prudké deště s větrem. Zválený porost můžeme upravit podpěrou (například kolíky). Při jejich zapichování do zeminy je třeba dávat pozor, abychom nepoškodili podzemky. Porost můžeme podepřít i dřevěnou deskou.

Brzy na jaře odstraňujeme plevel a suché staré dopisy, které odstřihneme nůžkami, nikoliv násilným vytrháváním. Mohli bychom tak poškodit oddenky nebo dokonce vytrhnout celou rostlinu. Nahnilé části oddenku v porostu (postižené bakteriální hnilobou) nařízneme a opatrně vyjmeme i s kořínky. Po odstranění napadených částí řeznou ránu i půdu pročistíme. Na ostatní oddenky aplikujeme přípravek Dithane M 45 s mírným bakteriocidní účinkem. Tento přípravek můžeme použít v kombinaci se smáčedlem i při výskytu suché skvrnitosti listů. Napadené a odumřelé listy však nejprve třeba odstřihnout.

Přesazujeme kosatce

Vhodným obdobím pro přesazování kosatců je červenec až srpen. Nevysazujeme je do půdy čerstvě hnojené organickým hnojivem nebo chlévským hnojem. Způsobuje to mokrou hnilobu, která napadá oddenky. V období přesazování i v době dlouhodobého vlhka jsou kosatce citlivé na nemoci. Při přesazování oddenky opatrně zespodu podryjeme a se zeminou vybereme tak, abychom nepoškodili kořínky. Oddenky rozdělíme na jednotlivé trsy. Rostliny očistíme a listy zkrátíme.

Před výsadbou trsy moříme proti chorobám, nejlépe ve Fundazolu nebo v hypermanganu. Po zaschnutí přípravku je můžeme vysadit. Rozprostřené kořínky uložíme do vyhloubených jamek tak, aby horní část oddenku trochu vyčnívala na povrch. Mezi kosatci třeba zachovat vzdálenost asi 30 cm. Půdu kolem porostu opatrně zkypříme.

Oblíbené nejen v zahradě

Kosatce mají široké spektrum uplatnění. Využívají se nejen jako ozdoba zahrad, ale také v kuchyni, léčitelství či při výrobě parfémů. Semena některých odrůd jsou jedlé, pražené jsou dokonce vhodné jako náhrada za kávu. V minulosti se vůně kosatců přidávala do pudrů, voňavek či šňupacího tabáku. Kosatce naaranžované ve vázách zatraktivní interiér. Naše babičky vysazovali kosatce při chodnících a oddělovaly květinový záhon od zeleninového.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Pin It on Pinterest

Share This