Kvalitní nátěr bez dobrého štětce nepořídíte

Barvy a štětce

Každý domácí kutil ví, že kvalita jeho práce závisí nejen na jeho šikovnosti, ale také na tom, v jakém stavu má nářadí, s nímž pracuje. Chystáte se natírat nějaký dřevěný výrobek? V tom případě pamatujte na to, že štětec může vaše natírání dovést k dokonalosti, ale současně ho úplně pohřbít! Důležité také je, jestli zvolíte ploché štětce nebo kulaté štětce. Jakým způsobem vybírat? Na to Vám mile rádi odpovíme.

Přírodní štětiny nebo umělá vlákna?

Pro barvy na dřevo, které obsahují ředidlo, se hodí štětce z kvalitních přírodních štětin. Pro vodou ředitelné barvy je naopak lepší použít speciální štětce, jež mají na konci roztřepená umělá vlákna. Kdybyste použili přírodní vlákna, hrozilo by jejich nabobtnání.

Kulaté štětce nebo ploché štětce?

V současné době získávají stále více na popularitě ploché štětce. Mezi jejich výhody patří větší záběr plochy a lépe se u nich hlídá množství barvy, jež je nanášena na dřevo. Tyto štětce využijeme především pro rychleschnoucí a lehce roztíratelné nátěry. Kulaté štětce pro změnu vlastní prvenství v nejdelším nanášení barvy na jedno namočení. Ideální je jejich využití pro nátěry na dřevo, které pomalu zasychají. Mezi ně patří fermežové, olejové i syntetické barvy.

Štětce si zaslouží důkladnou péči

O štětec je třeba se pořádně starat. Chcete přece, aby byla následně ochrana dřeva co nejúčinnější, a kvalitní nátěr s mizerným štětcem nepořídíte! Před použitím je nutné štětec pořádně vyprášit a zbavit se uvolněných vláken. Po skončení práce je nezbytné štětec oprostit od barvy a vyprat. Jinak ztvrdne a příště máte po práci! U vodou ředitelných barev postačí voda, jinak je nutné využít ředidlo. Před uskladněním je štětec ještě nutné omýt vlažnou mýdlovou vodou. Štětce by měly být skladovány vždy štětinami vzhůru, aby se nepoškozovaly.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Pin It on Pinterest

Share This