Kvetoucí popínavé rostliny

Popínavé rostliny

Hustá zeleň a zelené liány, které ozdobené květy samy hledají další místo, kde by se uchytily. Způsoby řešení, aranžování a směrování popínavých rostlin jsou jen na vás. Fantazii meze kladou jedině nároky jednotlivých rostlin. Při kvetoucích popínavých rostlinách nelze počítat se všemi vlastnostmi, jaké platí při zelených listových rostlinách. Netvoří až tak izolační vlastnosti na zdech, ale hlavně jsou hezčí, lákají pozornost a často chtějí lepší péči a hnojení.

Právě kvetoucí popínavé rostliny má význam pěstovat i na formovaných konstrukcích a drátěných portálech při pergolách. Jsou to zejména růže, které jsou pro tento účet využívány a tvoří tak jakousi pýchu pro svého majitele. Zejména pokud se mu podaří tyto růže vytáhnout na fasádu, nebo jím pokrývá zeď svého domu.

Růže

Růže milovala i paní Adamsová, která však odstřihla každý krásný květ. Naopak skutečný pěstitel se růžím věnuje právě pro tyto květy. Jiní však i pro jejich popínavé vlastnosti. Pokud od růží požadujete, aby vám přerostly zeď, dejte pozor na umístění. Aby nešlo o úzký průchod a příliš husté trnovité růže, kde je vysoké riziko zachycení a zranění.

Pokud už musíte, zkuste růže, které jsou bez trnu a nakládání s nimi je v skutku uklidňující.

  • Růže Zephirine Drouhin – popínavá růže bez trnů
  • Růže Amadeus – popínavá červená růže se schopností kvést opakovaně
  • Růže Blossom Time – popínavá s drobnými kvítky, která je odolná na stříhání
  • Růže banksiae Lutea – žlutá popínavá růže, která je vhodná na zdi domu
  • Růže Dublin Bay – červená popínavá růže která dorůstá do menší výšky
  • Růže Snow Princess – bílá růže dorůstající do výšky tří metrů

Vistárie

Zcela jiná kategorie, která svému pěstiteli přináší potěšení v podobě složitých kvítků a vůbec květů jiných než jsou růže, jsou například vistárie. Nádherné složité květiny poskytují Vistárie květnatá longissima, Vistárie chinensis Prolific, nebo Macrobotrys. Dá se s nimi vyhrát a umístit tak, aby tvořily z pergol dojem padajících rampouchů nebo květovaného vodopádu.

Zimolez

Zimolez Henryho, latinsky Lonicera henryi, je celoročně zelená neopadavá kvetoucí rostlina, která je zajímavá svým zbarvením dlouhých lístků s jemným zbarvením žil žlutě, ale hlavně červených kvítků s dlouhými vystouplými bliznami. Z nich později na podzim dozrávají tmavé bobulky. Jde sice o popínavou rostlinku, ale dokáže se ovíjet, ale ne přichytávat na rovné plochy. Potřebuje proto vytáhnout pomocí provázků, či pevných konstrukcí.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Pin It on Pinterest

Share This