5 důvodů, proč používat LED žárovky

LED žárovka

Správné osvětlení dokáže udělat divy. Světlo a teplo jsou jedny ze základních potřeb lidských bytostí. A to pravé světlo dokážou do naší domácnosti přinést správně zvolené žárovky. V poslední době se stále častěji prosazují LED žárovky. Podívejme se na to, proč jsou tak oblíbené.

1. Vyšší životnost

Oproti klasickým vláknovým žárovkám LED žárovky svítí výrazně delší dobu. Zatímco životnost těch klasických je asi 800-1000 hodin provozu, u LED žárovek je toto číslo až stonásobné.

Taková žárovka vám tedy i při každodenním užívání bez potíží vydrží několik let, aniž byste si jen vzpomněli, že bude třeba ji někdy možná vyměnit. Používat ji můžete kdekoliv, třeba i jako osvětlení ložnice.

Životnost takové žárovky dokonce neovlivňuje ani časté rozsvěcení či zhasínání, které má na běžné žárovky nepříznivý vliv.

2. Úspora energie

LED žárovky mají sice vyšší pořizovací cenu, což může od jejich užívání odradit, nicméně tato investice se zcela jistě vyplatí. Díky úspornému provozu totiž LED žárovky dokážou s vaším účtem za elektřinu doslova zázraky.

Orientační přehled úspor LED žárovek

Klasická žárovka (W) 15W 25W 40W 60W 75W 100W
LED žárovka (W) 2-3W 3-4W 4-5W 5-6W 7-9W 12-14W

3. Nevyzařují teplo

Všimněte si někdy, jaké teplo vychází z klasické vláknové žárovky. Když se k ní nakloníte, cítíte sálání energie. Taková žárovka se může stát nepříjemným vedlejším zdrojem tepla (naopak v zimě však tato skutečnost dobře poslouží).

Ovšem LED žárovky mají velmi nízkou povrchovou teplotu a kromě toho nevyzařují ani ultrafialové, ani infračervené světlo.

4. Okamžitě září

Dlouhou dobu byly „v módě“ úsporné zářivky, které se všem velmi dlouho rozsvěcely. Pro mnoho zákazníků bylo nepříjemné počáteční příšeří, které po stisknutí vypínačem v místnosti zavládlo minimálně na několik minut.

S touto nevýhodou se v případě LED žárovek nesetkáte: od začátku svítí tak intenzivně, jak mají.

LED žárovky se vyskytují v těchto barvách světla (čím menší číslo, tím víc teplejší barva) – za nás doporučujeme teplejší LED světlo kvůli zraku

  • studená bílá – 5 000 – 6000 K°
  • denní bílá – 4 300 – 4 700 K°
  • teplá bílá – 2 800 – 3 300 K°

5.  Mechanická odolnost

Žárovky jsou křehké věcičky a snadno se stane, že občas spadne na zem. Při takové události se jejich sklo takřka vždy rozbije. Ne tak u LED žárovek – ty se vyznačují mimořádnou odolností a pevností. Nemusíte tak s nimi zacházet kdovíjak opatrně.

A co vy? Víte nějaký další důvod? Podělte se s námi o tom v komentářích.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Pin It on Pinterest

Share This