Levandule: Druhy, pěstování, množení a využití

Levandule

Nenápadná rostlina s fialovomodrými kvítky, kterou pro její léčivé účinky s oblibou sbírali a pěstovali už naši předkové.

Své místo má nejen na louce a v zahradě, ale i v kuchyni, lékařství či kosmetice.

Řeč je o levanduli lékařské (Lavandula angustifolia Mill.) – “Šedé myšce” mezi rostlinami, kterou se vyplatí pěstovat tak pro krásu a potěšení, tak pro užitek.

Levandule je vytrvalý, příjemně aromatický a velmi rozvětvený polokeř.

Pokud se ptáte kdy levandule kvete, máme odpověď.

Levandule kvete od června do srpna.

Dorůstá výšky většinou 40 až 70 cm. Pochází z jižní Evropy. Můžeme ji najít například v Řecku, Dalmácii, Španělsku či ve Francii.

Rod má mnoho druhů a kultivarů, které se od sebe odlišují vzhledem i barvou květů. Je to teplomilná rostlina, proto se jí daří pouze na slunných stanovištích chráněných před severními větry.

Během tuhé zimy je třeba ji zakrýt, aby jí nezamrzly kořeny. Libuje lehčí, dobře propustnou humózní půdu.

Výsev levandule

Levandulové semeno vyséváme v únoru až v březnu do bedniček naplněných pařeništních zeminou, navrch nasypeme písek a jemně přitlačíme.

Dáme je do skleníku s teplotou 17 až 20 °C a podle potřeby zavlažujeme. Když rostlinky vyklíčí, přesadíme je do rašelino zeminových balíčků tak, aby se dobře zakořenily.

V tomto období jsou mladé rostliny citlivé na mráz. V druhé polovině dubna je začneme přes den postupně otužovat. Pár dní před výsadbou je necháme venku i přes noc.

Do půdy je vysazujeme po patnáctém květnu. Ve velmi teplých a slunných oblastech můžeme vyzkoušet setbu přímo na stanoviště.

Nešlechtěné druhy vyséváme koncem léta nebo na podzim. Semena vyklíčí přibližně o čtrnáct až třicet dní a klíčivost si udrží dva až tři roky.

Množení levandule probíhá na podzim nebo na jaře můžeme rostlinu množit pomocí stonkových řízků (dlouhých deset až dvacet centimetrů) nebo dělením a zasypání.

Odřezky z jednoletých výhonků by měli mít délku čtyři až šest centimetrů. Jelikož musí mít část starého dřeva, seřízneme jejich těsně pod listem.

Odřezané stonky zapíchneme v pařeništi do jemné zeminy smíchané s pískem ve vzdálenosti 5 × 5 cm. Zaléváme je jen mírně.

O patnáct až dvacet dní se začnou zakořeňovat.

Péče je třeba věnovat i půdě, kterou na podzim hluboce zryjeme spolu s dobře proleželou kompostem. Před výsadbou ji mírně přihnojíme NPK.

Rostliny bychom měli hnojit před okopáváním každý rok na jaře, čtyřleté přihnojujeme kompostem.

Levandule

Ochrana proti škůdcům

Na rostlinách levandule se škůdci vyskytnou zřídka. Mohou je však napadnout housenky nebo houba Septoria levadulae. Tehdy je nutné hned aplikovat vhodné postřiky. Ještě předtím květiny ostříháme.

Se sběrem počkáme, až uplyne ochranná lhůta po chemickém ošetření.

Použití levandule

Farmaceutické účely

Pro farmaceutické účely sbíráme květy levandule od poloviny června až do srpna. Z jednotlivých rostlin prsty stáhneme ne zcela rozkvetlé květiny, můžeme odstřihnout i celé květonosné bezlisté stopky, případně i nať.

Sběr lze dělat vícekrát, protože květy se rozvíjejí postupně. Ideální teplota na sušení je do 35 °C. Správný poměr květů a natě je pět ku jedné.

Usušený květ aromaticky voní a má hořkou chuť.

Jak fytofarmakum levanduli řadíme do skupiny sedativ a derivancií. Zápar z květů připravíme z 1,5 g sušených květů, Macerujte pět až deset minut (čajová lžička je 0,8 g).

Účinnost květů lze srovnat s natí meduňky. Pro venkovní použití se dělá zápar z 12 g květů na litr vroucí vody, který se přidává do koupele jako antirevmatikum, na zklidnění, proti únavě a depresi.

Inhalace urychlují léčení katarů průdušek, chřipky, angíny a bronchitidy. Silný odvar nebo tinktura jsou dobré jako kloktadlo, čistí drobné vřídky v dutině ústní, uvolňují koktání a ochrnutí jazyka.

Velmi se cení levandulový olej (čerstvě posekané květy se macerují šest až osm týdnů v olivovém oleji), který se vtírá do pokožky na bolavá místa.

Pomáhá při revmatismu, po úrazech, při vykloubeninách, natržených svalech, zánětech nervů, migréně a může se užívat i v teplém čaji (deset kapek na lžičce).

Při nevhodné kombinaci s jinými léky může mít nežádoucí účinky, jako jsou například zácpa, euforie, kašel, nevolnost, zvracení, zúžení zornic, kožní záněty.

Interakce – spolupůsobení se zjistilo i při současné aplikaci narkotik, sedativ, hypnotik, benzodiazepinů či alkoholu.

Přípravky z levandule lékařské by neměly užívat těhotné a kojící ženy, protože silice je relativně toxická. Silice z levandule je oblíbená i v kosmetice.

Jedna kapka na spánky odstraní bolesti hlavy (větší dávky dráždí pokožku). Pomáhá i při celulitidě (ztvrdnutí kůže podkožního vaziva).

Kuchyně

V kuchyni má levandule také své místo. Květiny aromatizovány džemy či cukr. Připravuje se z nich i levandulový ocet, který se přidává do salátů a omáček.

Šatník

Kromě toho levandule svou vůní osvěží váš šatník a účinně ochrání prádlo proti molům. Levandule v plátěném pytlíku a položená vedle polštáře nebo pod ním vám zaručí klidný spánek.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Pin It on Pinterest

Share This