Nejkrásnější kvetoucí trvalka

Denivka lilie
Lilie

Kdo by neznal oblíbenou trvalku našich babiček – denivky (Hemerocallis sp.)? Její nádherné oranžové květy zdobí předzahrádky v mnoha vesnicích a naši prarodiče na ni nedají dopustit. Dnešní moderní kultivary jsou chloubou nejluxusnějších zahrad na světě.

Mezi okrasnými zahradními rostlinami je množství takových, které okouzlují nádherou svých květů. Samozřejmě, krása je subjektivní pojem – někdo obdivuje nádheru růží, jinému se líbí lilie, dalšímu kosatce, jiřiny či gladioly. Velkou skupinu nadšených obdivovatelů si v posledních deseti až dvaceti letech našli i denivky. Jejich popularita je dokonce tak velká, že hned po Funce (Hosta) se staly nejprodávanějšími zahradními trvalkami na světě. Dnes jich světové zahradnictví nabízejí v sortimentu asi 20000 kultivarů v cenách od 1 do 20 000 Kč za rostlinku. Moderní kultivary jsou jednoznačně nejdražšími trvalkami vůbec – jejich ceny jsou mnohem vyšší i než ceny nejmodernějších kultivarů orchidejí.

Krásné a nenáročné

Denivky jsou velmi nenáročné trvalky. Dá se říci, že přežijí úplně všechno a nebýt jejich nádherných květů, byly by jistě obávaným zahradní plevelem. Po celou vegetační sezónu mají ozdobné trávovité listy (vysoké 20 až 100 cm podle kultivaru). Období kvetení začíná na začátku školních prázdnin, počet květů závisí od kultivaru. Tříletá sazenice může mít pět-šest větví a každá nese 30 až 50 květů (průměr květu je 5 až 25 cm podle kultivaru). U starších rostlin může postupně vykvést až třista či čtyřista květů. Denivky mají jednu zvláštnost. Každý květ vydrží rozvinutý pouze jeden den – proto se nazývají také “Daylily”, “Denivka” či “Taglilien”. Květiny však rozkvétají postupně a bývá jich opravdu velké množství, takže se z nových květů můžete těšit každý den čtyři až pět týdnů. Denivky kvetou velmi intenzivně asi jeden měsíc, pak méně intenzivně až do podzimu. Pozdější květiny však již nejsou tak kvalitní.

Stanoviště

Typické stanoviště je slunečné nebo polostinné, ne příliš suché. Tyto trvalky přežijí na jednom místě pět až deset let, proto je nezapomeňte pravidelně přihnojovat – vždy na jaře, kompletním hnojivem jakékoliv značky, a podruhé v době květu, hnojivem, které podpoří růst a tvorbu květů. Pravidelné hnojení je velmi důležité zejména u starších trsů, které rychle vyčerpávají půdu. Hnojením jejich udržíte v kondici a budou mít stále dostatek květů. K dobré kondici potřebují denivky i zálivku – nejvíce v červnu před tvorbou květů a během ní. Doporučuje se také nastlat na půdu kolem nich například vrstvu kůry, která zabrání vypařování vláhy a omezí růst plevele.

Přezimování

Kultivary, které na zimu ztrácejí listy a na jaře je znovu vyženou (nazýváme je včela), snášejí zimu nejlépe. Obyčejně nepotřebují ani nastýlání kůrou. Na jaře (v dubnu) sestřihneme suché listy, rostliny okopeme a přihnojíme. Některé další kultivary však mají i v zimě částečně (typ semi-evegreen) nebo zcela zelené listy (typ evergreen). Při nich musíme být opatrnější a na zimu se lépe připravit – doporučuje se nastlat kolem nich chvojí nebo jiný vhodný materiál. Obecně se dá říci, že zejména typ evergreen může mít u nás ve vyšších polohách s přezimováním problémy. Citlivost na chlad je však při denivky velmi individuální a také mnohé evergreen kultivary snášejí zimu velmi dobře.

Výsadba

Přestože denivky mohou růst na stanovišti desítky let, bylo by hříchem je z času na čas nerozdělit a nedarovat několik trsů sousedům či známým nebo je jednoduše nenasadit do dalších míst v zahradě. Vhodnými obdobími na výsadbu jsou jaro a podzim. Trs rostliny vykopeme, opláchneme vodou, abychom ho zbavili nečistot, a pevným nožem rozdělíme na menší části. Nové rostliny zasadíme do připravené jámy tak, aby krček nebyl hlouběji než 1 až 2 cm pod zemí. Hlíznaté kořeny rozložíme v jamce, zasypeme vzdušnou zahradní zeminou a polijeme. Pak se už každá rostlina sama usadí do takové hloubky, jaká jí nejlépe vyhovuje. Pokud zasadíme denivky na jaře, obvykle ještě v témže roce nasadí květy. Nedovolme jim však kvést, zbytečně by se vysílili.

Uplatnění v zahradě

Denivka je rostlina zahrad. Může se vysazovat jako solitér nebo do smíšených trvalkových záhonů. Velmi pěkně působí v skupinových výsadbách. Pokud vysadíme na záhon 10 až 15 rostlin jednoho kultivaru ve sponě 40 × 40 cm, za tři-čtyři roky získáme úžasný skupinový efekt. Ideální jsou v kombinaci s Pakosta, funkiemi, šalvějí, jarními cibulovinami a modrými kosatci. Často se vysazují u jezírek, některé, zejména miniaturní kultivary, lze pěstovat i v květináči .. denivky se uplatňují jako dekorativní zahradní rostlina a do váz se řeže jen výjimečně. Někdy se její jedlé květy používají na ozdobu ovocných salátů.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Pin It on Pinterest

Share This