Několik užitečných rad pro výběr interiérových dveří

Posuvné dveře na stěnu

Rozhodli jste se pro výměnu interiérových dveří a nyní přemýšlíte, jaké se do vašeho bytu nejlépe hodí?

Na následujících řádcích je podáno několik užitečných rad, jimiž byste se měli řídit.

Výplň dveří aneb běžná ztužená papírová voština

Jedním z klíčových kritérií je výplň dveří, jež by měla být vybírána s ohledem na to, jaké vlivy budou na dveře působit.

K nejoblíbenějším materiálům patří voština, děrovaná dřevotřísková deska a plná dřevotřísková deska. Všechny tyto varianty mají své přednosti i zápory.

Voština – je prakticky nejlevnější, na druhou stranu je ale méně odolná, a proto se hodí spíše tam, kde nebudou dveře příliš namáhány.

Děrovaná dřevotřísková deska – tato varianta vyniká odolností a používá se především pro běžné dveře.

Dřevotřísková deska – jedná se o nejdražší, ale nejodolnější možnost pro výplň dveří.

Interiérové dveře mají běžně povrch z CPL laminátu

Další důležitý prvek představuje povrch dveří. Nejčastěji se používají fólie, laminát, dýha nebo masiv.

Nejlevnější jsou fólie, jež nachází uplatnění pro běžné vnitřní dveře do interiéru bez zvýšeného zatížení.

Masiv představuje celodřevěné dveře, které jsou současně nejdražší možností. Interiérové dveře z masivu mohou kvůli dopadajícímu světlu pozbývat barvy.

CPL laminát je pak v současnosti nejběžnějším typem povrchu, protože vydrží poměrně značný nápor, nebledne a je odolný vůči vodě. Lze na něj narazit v hladké variantě i ve variantě takzvaného 3D vzhledu. Ten se vyznačuje jemným rýhováním v ploše, která věrně napodobuje strukturu dřeva.

Takřka identické vlastnosti jako CPL laminát má i PVC fólie a plastický 3D polypropylen. Vyznavači přírodních materiálů si nemohou vynachválit dýhované dveře, které jsou pokryté vrstvou přírodního dřeva.

Výhodou posuvných dveří je úspora prostoru

Při výběru by rozhodně měl být brán ohled i na otevírání dveří, přičemž v potaz je nutné brát také prostor, který je k dispozici. Zpravidla se lze v domácnostech setkat s otočnými dveřmi, jež visí na pantech usazených v zárubních.

Bezfalcový typ otočných dveří dovoluje pomocí skrytých pantů zapustit dveřní křídlo do roviny stěny.

Posuvné dveře se hodí do menších prostor, kde se jejich prostřednictvím dá ušetřit značné místo. Tento typ dveří se umisťuje na stěnu nebo do stavebního pouzdra.

Posuvné dveřePosuvné dveře

Je pochopitelné, že dveřní pouzdro je nezbytné brát v úvahu již v průběhu stavby. Ke zvolenému dveřnímu křídlu si nezapomeňte současně vybrat vhodnou zárubeň.

Pravé nebo levé dveře?

Rozhodnout se je rovněž nutné mezi pravými a levými dveřmi.

Je třeba si stoupnout takovým způsobem, aby byly dveře otevírány směrem k sobě. Levé se otevírají k sobě levou rukou, když mají panty vlevo. Pravé dveře je mají napravo.

Design dveří vybírejte ve vzorkové prodejně

Zásadní roli při výběru dveří má také jejich design.

V domácnostech jsou v posledních letech stále populárnější dveře s různými tištěnými motivy na skle a s rozličnými dekory dřeva. Stejně tak se vyrábí dveře prosklené na několik způsobů a je jen na vkusu kupujícího, jaký typ si vybere.

Konkrétní odstín dekoru dveří i zárubní je ideální vybrat přímo ve vzorkové prodejně. Pamatujte na to, že barvy na internetu nebo v katalogu se mohou od skutečnosti poněkud lišit!

Odstín dveří by měl být laděn k podlaze, přičemž v úvahu obecně připadají dvě možnosti. Jedna z nich je zvolit stejný tón, druhá potom zvýraznění pomocí kontrastu.

Z výše řečeného je dostatečně patrné, že výběr interiérových dveří není žádnou triviální záležitostí. S pomocí výše uvedených praktických tipů by se však pro vás nemělo jednat o žádný velký problém. Je třeba vždy jen své rozhodnutí důkladně zvážit.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Pin It on Pinterest

Share This