Nenáročné pokojové rostliny aneb rady a tipy

Nenáročná pokojová rostlina

Jistě každý touží po krásném vzdušném interiéru a nenáročné pokojové rostliny k tomu mohou snadno dopomoci. Právě pokojové rostliny vytváří v domově tu pravou krásu, která je každému velmi příjemná.

Jaké si ale pořídit, když zkrátka nemáme čas na jejich opečovávání ? Otázka, kterou si klade každý, kdo tento článek právě teď bedlivě čte.

Prosvětlení obydlí

Jak máte prosvětlené obydlí? Tak toto je otázka, na kterou by si každý měl odpovědět. Jedná se totiž o nejdůležitější otázku při výběru vhodné a zároveň nenáročné pokojovky.

Pokud jsou okna domu či bytu situovány na východní stranu, je vhodné zde umístit především pokojové rostliny s malými nároky na sluneční světlo.

Jiná situace pak nastává v případě, kdy jsou okna orientována na západní stranu a působí zde zejména v létě dostatek slunečního svitu. Většina pokojových rostlin totiž sluneční světlo nesnáší vyjma pár druhů.

Pojďme si nyní uvést druhy včetně základního rozdělení dle kterého si budete schopni vybrat tu nejvhodnější variantu právě do vašeho pokoje.

Teplota je důležitá

Při umísťování pokojových rostlin v interiérech se mnohokrát nezohledňují jejich specifické požadavky na teplotu vzduchu.

Každá místnost bytu má totiž jiné teplotní podmínky, a ne v každé se proto bude dařit vší zeleni. V každé místnosti se navíc mohou vyskytovat zóny s odlišnými teplotami, někde je tepleji, jinde trochu chladněji.

V zásadě je při zazeleňování bytu lepší nejprve zvážit možnosti, které jednotlivé místnosti nabízejí, a až pak nakupovat konkrétní rostlinné druhy.

Pokud jste dosud požadavky svých interiérových rostlin na teplotu nezohlednily, tak pak to rychle napravte. Uvidíte, jak ožijí.

Interiérové ​​rostliny vytvářejí v bytě zdravější prostředí, eliminují působení škodlivin a jsou spolutvůrci příjemného klimatu. Zároveň splňují estetickou funkci, a jsou tedy neodmyslitelnou součástí moderního bydlení.

Předpokladem k tomu, aby se rostlinám v interiéru dařilo, je poskytnout jim vhodné vegetační podmínky.

Kromě důležitých světelných podmínek je to i teplota. Tu mohou ovlivňovat poloha bytu a také roční období.

Například v létě teplota vzduchu v interiéru závisí na venkovní teplotě. Vlhkost vzduchu je vyšší.

Ne všechny rostliny dobře snášejí ústřední topení. Je totiž původcem suššího vzduchu a někdy až ničivého tepla. Proto je ideální nastavit na noc nižší teplotu. Rostliny to ocení.

V poslední době se stalo oblíbené i podlahové vytápění, které je pro rostliny ideální, zejména pro ty, které jsou umístěny přímo na podlaze (větší solitéry apod.).

Teplo vycházející od podlahy totiž ohřívá substrát v květináči, což příznivě působí zejména na kořeny, které pak rychleji rostou. Ideální teplota substrátu v květináči je 18 – 20 °C.

Nesmíme však zapomenout na častější zálivku, protože čím více tepla působí na substrát, tím rychleji vysychá, na co rostlina okamžitě reaguje. Totéž platí i pro květináče s rostlinami, které jsou umístěny na parapetní desce nad radiátorem.

V některých místnostech bytu je teplota vzduchu nižší, pohybuje se od 15 do 18 °C. Takové jsou nejčastěji koupelny.

Ve vlhkém a chladném prostředí koupelen (a tam, kde je dostatek světla) se bude dařit zejména kapraďorostům, šáchorům (Cyperus alternifolius) a jiným vlhkomilným rostlinným druhům.

Do kategorie chladnějších částí bytu lze zařadit i vstupní prostory a chodby.

Nedoporučuje se umisťovat rostliny v bezprostřední blízkosti topných těles a teplovzdušných ventilátorů, které produkují hodně tepla a navíc příliš vysušují vzduch.

Už při teplotě 60 °C totiž rostlina přestává růst a listy začínají opadávat. Ačkoliv jsou takové druhy rostlin, kterým to zřejmě nebude až tak překážet (kaktusy, sukulenty, vybrané druhy palem).

Rostliny není vhodné umisťovat ani v těsné blízkosti vařičů, sporáků nebo digestoří. Neprospívá jim ani vzduchová ventilace a klimatizace.

Vzdušná vlhkost

Při pěstování interiérových rostlin je důležitá vzdušná vlhkost. Ta udává množství vody, které obsahuje vzduch při určité teplotě ve srovnání s maximálně přijatelným množstvím.

Převážná většina interiérových rostlin potřebuje na optimální růst relativní vzdušnou vlhkost 40 až 60 %.

Tento údaj je však velmi individuální a závisí na požadavcích konkrétních druhů. Například kaktusy a sukulenty potřebují relativní vzdušnou vlhkost nižší, přibližně 30 až 40 %.

Naopak rostliny pocházející z tropů, jako například kapraďorosty, maranty (Maranta leuconeura) a antúrie (Anthurium scherzerianum) vyžadují dokonce 80% relativní vzdušnou vlhkost.

V případě, že rostliny nemají zabezpečenou požadovanou vzdušnou vlhkost, začnou jim schnout konečky listů. Listy a květní pupeny se stáčejí, hnědnou a opadávají.

Tento efekt lze pozorovat zejména v suchých a teplých panelákových bytech a při rostlinách umístěných těsně u zdrojích tepla.

Existuje několik způsobů zvyšování vzdušné vlhkosti. Ideální je postřikování rostlin odstátou vodou pokojové teploty pomocí rozprašovače. Rosit je potřeba alespoň dvakrát denně. Toto pravidlo platí u náročnějších pokojových rostlin.

Pokojové rostliny do polostínu

Pokojovky do polostínu jsou ideální volbou, jelikož se rostlinám v tomto prostředí nezvykle daří.

Dračinec marginata (Dracaena marginata)

Dračinec marginata
Dračinec marginata (Dracaena marginata)

Rostlina, která má svůj původ V Africe, Asii, ale i na Madagaskaru či Kanárských ostrovech. Existuje nespočet druhů, konkrétněji 40.  Jsou pohledné a hlavně nenáročné, což je právě věc o kterou nám především jde.

Mezi velmi známý druh se kterým jste se jistě setkali patří dračinec marginata (Dracaena marginata) původem z Madagaskaru. Vypadá jako palma s dlouhými a úzkými listy, viz. obrázek vpravo.

TIP:  Zvolte si již na počátku, kam chcete tuto rostlinu umístit. Těžko snáší migraci, takže pokud si zvykne na určitý přísun světla, těžko pak snáší přesun na jiné (jinak osvětlené). Následek pak je zřejmý, a to v podobě žloutnutí a opadávání listů.

Dračinec vonný (Dracaena fragrans)

Široké a zahnuté listy, to jsou charakteristické prvky tohoto druhu dračince. Řadí se taktéž mezi velmi oblíbené pokojové rostliny.

Dračinec vonný
Dračinec vonný

Tlustice vejčitá (Crassula ovata)

Vhodná pro opravdové začátečníky. Specifická je díky svým tlustým lístkům. V horkém létě dokáže přežít i tři týdny bez vody. Zalévat tak jedenkrát za měsíc bohatě vystačí.

Tlustice vejčitá
Tlustice vejčitá

Pokojová azalka

Patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Má velmi jednoduché květy, které mají snad jediné mínus, a to, že nevoní. Vhodným místem je pro ni dobře odvětrávaný prostor, kupříkladu chodba či okenní parapet (bez radiátoru pod ním). Nemá ráda příliš tepla.

Šplhavnice (Epipremnum)

Popínavá rostlina pocházející z Šalamounových ostrovů (Austrálie). Je další z řad oblíbených nenáročných pokojových rostlin, důležité je ochránit ji před přímým sluncem.

Šplhavnice zlatá
Šplhavnice zlatá

Tchýnin jazyk / tenura (Sansevieria)

V několika posledních letech se dostává oblibě rostlině, jenž se nazývá tchýnin jazyk. Specifická je díky svým dlouhým masitým listům.

Tchýnin jazyk
Tchýnin jazyk

Lopatkovec (Spathiphyllum)

Pochází až z daleké Kolumbie. Má dlouhé listy a kvete. V době květu potřebuje dostatek světla, nikoliv přímé slunce. Když nekvete, polostín mu v žádném případě nevadí. Musíme ale zmínit, že během květu je potřeba se o rostlinu starat.

Lopatkovec
Lopatkovec

Pokojové rostliny do tmavé místnosti

Do skupiny nenáročných pokojových rostlin, které nevyžadují tolik světla patří většina pralesních druhů.

Fíkus

Existuje spoustu druhů, za zmínku určitě stojí například Ficus elastica (fíkovník pryžodárný), Ficus lyrata a Ficus binnendijkii, což jsou velmi příjemné interiérové pokojové rostliny.

Kořenokvětka vyšší (Aspidistra elatior)

Možná ji můžete poznat podle názvu „ševcovská palma“ nebo „domácí štěstí“, jak se ji lidově říká. Může mít až metr dlouhé listy voskového vzhledu.

Kořenokvětka vyšší
Kořenokvětka vyšší

 

Zmínili jsme si pár nejznámějších druhů, které si můžete ihned pořídit bez zbytečných starostí. A co dodat na závěr? Po zakoupení nenáročné pokojové rostliny vkládejte do květináče i s původním obalem. Dalším bodem je vybírat si rostliny nepoškozené (sytě zelené listy, atd.).

Podělte se s námi v komentářích, jakou pokojovku jste si pořídili a jak se vám líbí.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Pin It on Pinterest

Share This