Nenáročné pokojové rostliny aneb rady a tipy

Nenáročné pokojové rostliny aneb rady a tipy

Nenáročné pokojové rostliny aneb rady a tipy
5 (100%) 3 votes

Jistě každý touží po krásném vzdušném interiéru a nenáročné pokojové rostliny k tomu mohou snadno dopomoci. Právě pokojové rostliny vytváří v domově tu pravou krásu, která je každému velmi příjemná.

Jaké si ale pořídit, když zkrátka nemáme čas na jejich opečovávání ? Otázka, kterou si klade každý, kdo tento článek právě teď bedlivě čte.

Prosvětlení obydlí

Jak máte prosvětlené obydlí? Tak toto je otázka, na kterou by si každý měl odpovědět. Jedná se totiž o nejdůležitější otázku při výběru vhodné a zároveň nenáročné pokojovky.

Pokud jsou okna domu či bytu situovány na východní stranu, je vhodné zde umístit především pokojové rostliny s malými nároky na sluneční světlo.

Jiná situace pak nastává v případě, kdy jsou okna orientována na západní stranu a působí zde zejména v létě dostatek slunečního svitu. Většina pokojových rostlin totiž sluneční světlo nesnáší vyjma pár druhů.

Pojďme si nyní uvést druhy včetně základního rozdělení dle kterého si budete schopni vybrat tu nejvhodnější variantu právě do vašeho pokoje.

Pokojové rostliny do polostínu

Pokojovky do polostínu jsou ideální volbou, jelikož se rostlinám v tomto prostředí nezvykle daří.

Dračinec marginata (Dracaena marginata)

Dračinec marginata

Dračinec marginata (Dracaena marginata)

Rostlina, která má svůj původ V Africe, Asii, ale i na Madagaskaru či Kanárských ostrovech. Existuje nespočet druhů, konkrétněji 40.  Jsou pohledné a hlavně nenáročné, což je právě věc o kterou nám především jde.

Mezi velmi známý druh se kterým jste se jistě setkali patří dračinec marginata (Dracaena marginata) původem z Madagaskaru. Vypadá jako palma s dlouhými a úzkými listy, viz. obrázek vpravo.

TIP:  Zvolte si již na počátku, kam chcete tuto rostlinu umístit. Těžko snáší migraci, takže pokud si zvykne na určitý přísun světla, těžko pak snáší přesun na jiné (jinak osvětlené). Následek pak je zřejmý, a to v podobě žloutnutí a opadávání listů.

Dračinec vonný (Dracaena fragrans)

Široké a zahnuté listy, to jsou charakteristické prvky tohoto druhu dračince. Řadí se taktéž mezi velmi oblíbené pokojové rostliny.

Dračinec vonný

Dračinec vonný

Tlustice vejčitá (Crassula ovata)

Vhodná pro opravdové začátečníky. Specifická je díky svým tlustým lístkům. V horkém létě dokáže přežít i tři týdny bez vody. Zalévat tak jedenkrát za měsíc bohatě vystačí.

Tlustice vejčitá

Tlustice vejčitá

Pokojová azalka

Patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Má velmi jednoduché květy, které mají snad jediné mínus, a to, že nevoní. Vhodným místem je pro ni dobře odvětrávaný prostor, kupříkladu chodba či okenní parapet (bez radiátoru pod ním). Nemá ráda příliš tepla.

 

Šplhavnice (Epipremnum)

Popínavá rostlina pocházející z Šalamounových ostrovů (Austrálie). Je další z řad oblíbených nenáročných pokojových rostlin, důležité je ochránit ji před přímým sluncem.

Šplhavnice zlatá

Šplhavnice zlatá

Tchýnin jazyk / tenura (Sansevieria)

V několika posledních letech se dostává oblibě rostlině, jenž se nazývá tchýnin jazyk. Specifická je díky svým dlouhým masitým listům.

Tchýnin jazyk

Tchýnin jazyk

Lopatkovec (Spathiphyllum)

Pochází až z daleké Kolumbie. Má dlouhé listy a kvete. V době květu potřebuje dostatek světla, nikoliv přímé slunce. Když nekvete, polostín mu v žádném případě nevadí. Musíme ale zmínit, že během květu je potřeba se o rostlinu starat.

Lopatkovec

Lopatkovec

Pokojové rostliny do tmavé místnosti

Do skupiny nenáročných pokojových rostlin, které nevyžadují tolik světla patří většina pralesních druhů.

Fíkus

Existuje spoustu druhů, za zmínku určitě stojí například Ficus elastica (fíkovník pryžodárný), Ficus lyrata a Ficus binnendijkii, což jsou velmi příjemné interiérové pokojové rostliny.

Kořenokvětka vyšší (Aspidistra elatior)

Možná ji můžete poznat podle názvu „ševcovská palma“ nebo „domácí štěstí“, jak se ji lidově říká. Může mít až metr dlouhé listy voskového vzhledu.

Kořenokvětka vyšší

Kořenokvětka vyšší

Zmínili jsme si pár nejznámějších druhů, které si můžete ihned pořídit bez zbytečných starostí. A co dodat na závěr? Po zakoupení nenáročné pokojové rostliny vkládejte do květináče i s původním obalem. Dalším bodem je vybírat si rostliny nepoškozené (sytě zelené listy, atd.).

Podělte se s námi v komentářích, jakou pokojovku jste si pořídili a jak se vám líbí.

Sdílet článek:

Napsat komentář