Není okno jako okno. Jak se vyznat v nepřeberném výběru?

Jak vybrat okna. To je dilema, které řeší každý, kdo se chystá postavit si nový domov, anebo vyměnit ta stávající za některá z těch nových a moderních, o kterých se neustále tak moc mluví. Co je na nich vlastně tak skvělého a jiného, že bychom jimi měli osadit svůj dům, když naše stará okna ještě slouží? Odpověď je jednoduchá: Izolace. I když stará okna nejsou vysklená a nezeje v nich díra po míči chlapce od sousedů, i přesto skrze škvíry v nich proudí vzduch a s ním i všechno teplo, které doma máte. A to není všechno.

Zásadní je míra izolace

Tepelná izolace je hlavní funkce, kterou by okno mělo splňovat nejenom po jeho osazení, ale také třeba za deset dvacet let. Tato hodnota je zásadní zejména ve chvíli, kdy stavíme nízkoenergetický či přímo pasivní dům, u nichž parametry oken definuje už projekt. I pokud máte „obyčejný“ starší dům, mohou vám dobře těsnící okna ušetřit velkou spoustu peněz za vytápění.

Míru izolace není snadné při nákupu oken poznat a obvykle se prokáže až v horizontu několika let. Existuje ale několik údajů, které vám napovědí, jak to s jejich kvalitou ve skutečnosti je. Při nákupu se u prodejce informujte o tom, jak hluboko v profilu rámu je zasazeno zasklení. U dřevěných oken prozkoumejte povrchovou úpravu, která rozhoduje o následné náročnosti na údržbu, kvalita plastových oken zase souvisí se sílou a kvalitou výztuhy, počtem uzamykacích bodů a tloušťkou stěn plastového profilu.

Kromě toho se pak na míře izolace promítne také to, zda je zasklení jednoduché, dvojité či trojité. Čím silnější, tím samozřejmě lépe izolují, ale tím jsou dražší. V případě, že potřebujete okny osadit nízkoenergetickou novostavbu, má smysl si připlatit za trojskla. Nicméně v případě, že váš dům tepelnou izolací nedisponuje, jsou takováto okna zbytečná, neboť většina tepla stejně unikne skrz stěny nebo jinudy.

Na dodavateli (ne)záleží

Dodavatelských firem, které se živí prodejem a montáží moderních oken, je na trhu bezpočet. Na kvalitě jejich práce ovšem záleží, zda budou okna fungovat tak, jak jejich výrobce zamýšlel. Proto nešetřete úsilí, který výběru dodavatele věnujete. Kromě toho se může lišit nabízený sortiment. Někteří nabízejí jenom hliníková okna. Ti lepší jdou s dobou a je možné od nich pořídit také dřevěná okna, a ti nejlepší poskytují také tradiční špaletová okna v moderním podání.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Pin It on Pinterest

Share This