Nepodceňujte při práci na zahradě pracovní oděvy a ochranné pomůcky

Pracovní rukavice

Pracujete rádi na zahradě? Většina z nás si při zahrádkaření s módou hlavu neláme a obleče si první starší oblečení, které je zrovna po ruce. Ale zavzpomínejte sami, jestli jste se někdy nepříjemně nezranili, protože jste neměli ty správné pracovní rukavice. Nebo jste si možná zbytečně promáčeli ponožky, protože jste nepracovali v odpovídající obuvi. Tyto nemilé obtíže ale naštěstí mají jednoduché řešení. Pokud se do zahrádkářských činností pustíte v odpovídajícím pracovním oděvu a nezapomenete na ty pravé ochranné pomůcky, garantujeme vám, že vám práce půjde lépe od ruky a navíc vás bude i podstatně víc bavit.

Co všechno jsou ochranné pomůcky?

Pojem ochranné pomůcky máme nejčastěji spojený se zaměstnáním. U řemeslníků, ve stavebnictví, ve skladech nebo v potravinářství je jejich použití regulováno zákonem nebo vyhláškou. Konkrétní odvětví mají přesně determinované typy pracovních oděvů, které musí být při jejich vykonávání nošeny. Na práci na zahradě se pochopitelně žádná podobná ustanovení nevztahují, neznamená to ale, že by tato činnost byla méně nebezpečná.

Pracovní oděvy patří stejně jako pracovní obuv mezi ochranné pomůcky. Dále sem řadíme ochranu zraku, sluchu nebo rukou. Příkladem mohou být univerzální ochranné brýle, pracovní rukavice nebo špunty do uší. Stejně tak třeba svářečské kukly, mušlové chrániče, ochranné přilby nebo i popruhy, které chrání proti pádu z výšky.

Kvalitní pracovní oděv = kvalitně provedená práce

Díky tomu, že jsou pracovní oděvy primárně určené pro výkon pracovní činnosti, nabízejí spoustu příjemných drobností, které vaše zahrádkaření učiní efektivnějším. Dokladem toho může být například vyšší počet praktických kapes, díky čemuž si můžete drobnější pracovní nářadí nosit stále u sebe. Tím ušetříte časté cesty do dílny a namáhavé opakované vstávání od záhonků. Pokud nejste milovníci klasických modrých montérek, nezoufejte. Výrobci podstatně rozšířili svůj sortiment a nabízejí významně širší paletu výrobků, než jsme byli zvyklí před lety. Výjimkou nejsou třeba pestře zbarvené kalhoty, nebo jejich netradiční střihy. Pracovní oděvy efektivně chrání před nečistotami a pomáhají zabránit zranění, to ale neznamená, že nemohou být zároveň i slušivé a šik.

Co vše patří mezi pracovní oděvy?

Montérky bychom mezi pracovní oděvy zařadili asi všichni. Napadá vás ale jiný kousek šatníku, který by mohl nést toto pojmenování? Co třeba kombinéza nebo overal? Mohou to být také pláště, mikiny, svetry, trička, bundy, zástěry, čepice a mnoho dalšího. Důležitější než typ oblečení je ale jeho funkčnost, tedy co vlastně umí. Například vás umí zviditelnit – to jsou takzvané reflexní oděvy. Nabízejí se v nepromokavé nebo větruodolné variantě, které vás ochrání před rozmary počasí. V podzimních plískanicích také možná oceníte zateplené oděvy. Pokud se chystáte na činnost, při které se extrémně ušpiníte a nechcete se trápit s čištěním a praním, vyzkoušejte některý z jednorázových pracovních oděvů. Ten po použití jednoduše vyhodíte. Vybírat můžete i specifičtější oděvy, jako například protipořezové, antistatické, nehořlavé, chemickyodolné a další… Vybírejte tedy vždy dle konkrétní činnosti.

Důležitá ochrana rukou

Jistě budete souhlasit s tím, že při práci na zahradě trpí především ruce. Přicházejí do přímého kontaktu se zeminou, vydávají se do boje s plevelem, jsou přímým účastníkem při prostřihávání živého plotu a mohou se dostat i do ohrožení nepříjemným hmyzem nebo dokonce hlodavcem. Ideální proto je při jakékoli zahrádkářské činnosti používat rukavice. Ty vytvoří dokonalou bariéru před nepřátelskými vlivy a navíc zahalí vaše ruce do pohodlného kabátku. Dle našich zkušeností jsou nejoblíbenějšími typy rukavice gumové nebo plátěné. Výběr těch nejvhodnějších je závislý na osobních preferencích zahrádkáře. Stejně jako u ostatních typů pracovních oděvů i zde volte odpovídající velikost a určení, jen tak se vám bude s rukavicemi dobře pracovat.

Pracovní rukavice

Správné boty do roboty

Podcenit byste neměli ani výběr pracovní obuvi. Zem může být vlhká nebo studená a v obyčejných pantoflích byste mohli snadno prochladnout. Pro práci na zahradě jsou ideální gumové holínky. Můžete je nosit v jakémkoli počasí. Navíc jsou vysoké, čímž chrání nohy ještě dokonaleji, než klasické nízké boty. Zároveň jsou ale i lehké, nezatěžují zbytečně nohu. Pokud se přece jen cítíte lépe v pantoflích, volte kvalitní a dobře zpracované druhy. Může sáhnout i po zdravotnické obuvi. Díky ní je optimálně podepřena klenba nohy a nedochází k deformaci chodidla.

Pracovní boty

Chraňte svůj zrak

Ač se to může zdáti zbytečné, doporučujeme použití ochranných brýlí. Především při stříhání keřů, stromků nebo štípání dřeva. Pokud se v brýlích necítíte dobře, jsou další variantou ochranné štíty, které fungují na obdobném principu. Ať už zvolíte první či druhou variantu, nezapomínejte také na uživatelský komfort. Brýle by měly zvýšit vaši bezpečnost, měly by se vám ale i dobře nosit.

respirator

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Pin It on Pinterest

Share This