Nikdy nestárnoucí Bobrovka, střešní krytina s dlouholetou tradicí

střešní krytina

Známé české úsloví říká: „Zasadit strom, postavit dům a zplodit syna.“ S první a poslední částí vám sice nepomůžeme, ale o stavění domů něco víme a rádi vám s tím poradíme. V našem článku se zaměříme především na korunu každého domu a tou je střecha. Zvolit střešní krytinu z nepřeberného množství druhů, může být oříšek. Co takhle vsadit na tradici?

Pokud už jste se začali poohlížet o možnostech střešních tašek, jistě jste narazili i na známou bobrovku. Tato keramická střešní krytina je totiž prověřena desítkami, dokonce stovkami let. Vzhledem k tomu, že se používá už velmi dlouho, můžeme ji často zahlédnout na historických budovách, kostelích a vesnických staveních. Své uplatnění však nalezne i v moderním pojetí domů. Citlivou kombinací bobrovky s ostatními materiály můžete vytvořit opravdu krásné, moderní bydlení z tradičních materiálů.

Proč zvolit právě bobrovku?

Výhod této střešní krytiny najdeme hned několik. Pokud například budete potřebovat pokrýt oblé tvary na vaší střeše, možností střešních krytin se vám nenabízí mnoho. Bobrovka je však ideální volbou jak pro vikýře, volská oka, úžlabí, tak i pro různé kuželovité tvary střech. Její využití také oceníte u velkých sklonů střešních rovin.

S údržbou těchto tašek si nebudete muset dělat vrásky. Na rozdíl od dřevěných krytin, které musíte pravidelně ošetřovat nátěrem, se o bobrovku nemusíte starat, a i přesto bude kvalitně chránit váš dům několik desítek let. Její dlouholetou životnost nicméně potvrzuje i fakt, že se řádí mezi jednu z nejstarších krytin vůbec.

Díky zvyšujícím se nárokům na střešní tašky, dnes již na trhu najdeme i tradiční bobrovky doplněné o drážku pro odvod vody, která těm původním chyběla. Jejich funkčnost a využití se tak ještě více zvyšuje.

Najdeme i nějakou nevýhodu?

Někdo by mohl vidět její nevýhodu ve vyšší ceně. Investice do kvalitní střešní krytiny se vám však po letech, kdy ji nebudete muset vyměnit a stále bude sloužit jako nová, rozhodně vrátí zpět. Dále by vás mohla odradit hmotnost tašky, která se většinou pohybuje okolo 1,75 kg.

Barevná škála a druhy provedení

Tradiční a nejfrekventovanější barvou je režná neboli cihlová. Na trhu však lze nalézt i glazurovanou verzi, zaujmout by vás mohla například engoba.

A jak je to s provedením? Tato krytina se provádí ve třech možných variantách. Nejjednodušší z nich je loučové pokládání, dále se využívá dvojitá krytina na řídké laťování, nazýváno také jako korunové provedení a v neposlední řadě musíme zmínit dvojitou, šupinovou pokládku tašek na husté laťování.

Zajímavost na konec

A jak vlastně získala bobrovka svůj neobvyklý název? Vděčí za to svému obdélníkovému tvaru s dolní stranou segmentového oblouku, který velmi nápadně připomíná bobří ocas. A ještě jednu zajímavost si pro vás schováváme. Že je pálená bobrovka stálicí mezi střešními krytinami již víte, její tradice však sahá až do dob starověkého Říma, kdy se z této doby dochoval nejstarší nalezený kus.

Ještě uvažujete o jiné? Věříme, že se stavbou domu jsme vám poradili. Teď už zbývá jen zasazení stromu a zplození syna, na to však budete muset stačit sami.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Pin It on Pinterest

Share This