Oázy zeleně a slunce

Zimní zahrada

Prodloužit si pohodový letní čas je zřejmě snem každého z nás. A zimní zahrady jsou toho příkladem. Využíváme je na vzácné chvíle odpočinku a klidu. V příjemném prostředí slunce a zeleně zde trávíme volný čas s rodinou nebo přáteli. Zimní zahrady se již skloňovali v médiích mnohokrát, a proto se nyní pokusíme podívat se na ně očima architekta, projektanta a spotřebitele.

Variabilnost řešení

Ke každému domu se hodí jiné řešení, avšak celek by měl působit logicky. Samozřejmě, architektonický styl nemusí být jednotný. Je velmi zajímavé, pokud přistavíme zimní zahradu ke staršímu domu – kontrast moderní přístavby dodá stavbě na eleganci. Sklo již samo o sobě vytváří styl moderní architektury.

Na kterou světovou stranu?

Prosklený prostor na jižní straně je vynikající v zimním období, kdy opírající se sluníčko rozzáří prostor a oživí atmosféru. Ale co v létě? Prudké jižní slunce rozpálí tento prostor a je třeba chránit ho stínící technikou. Vzdát to však nemusíme ani tehdy, pokud můžeme zimní zahradu vytvořit pouze na severní straně. Výhodou této orientace je zase nepřímé a rovnoměrné osvětlení v průběhu celého dne. Zimní zahradu tedy lze orientovat na každou světovou stranu, i když nejvhodnější je jižní nebo západní. I při nich však musíme počítat s nějakými kompromisy, jako jsou např. stínění nebo speciální skla.

Světlo

Sklo poskytuje řadu výhod. Tou nejpodstatnější je spojení interiéru s okolním exteriérem. Pohled přes zimní zahradu je ozdravující i povzbuzující. S trochou fantazie si můžeme vytvořit romantickou náladu při snídani s rodinou či večery s přáteli.

Materiál a konstrukce

Nejstarší materiál zimních zahrad nebylo dřevo, ale ocel. Je snazší tvarovatelná a variabilní. Mezi přednosti oceli patří také velká pevnost. Nevýhodou je, že je třeba se často starat o povrchovou úpravu. Mladší sestrou ocelových profilů jsou hliníkové profily. V prosklených stavbách jsou jednoznačnou špičkou. Nejvýhodnější jsou při zastřešování bazénů, kde je zvýšená vlhkost, přičemž u hliníkových profilů není třeba na ni ani myslet. Dřevěné konstrukce mají při zimních zahradách smůlu. Ve spojení se sklem je naopak třeba vyřešit množství detailů a záludností, i když působí velmi příjemně. Těžko však najít dodavatele těchto konstrukcí na klíč. Plastové profily mají horší tepelnou izolaci a podstatně vyšší cenu.

Realizace

Kvalitní projekt vyžaduje i malá zimní zahrada. Při výběru firmy si nechejte udělat průzkum. Chcete-li budovat svépomocí, musíte být nejen zruční, ale mít i představivost a zkušenosti. Některé práce, například stínící techniku ​​a elektroinstalaci, je třeba přenechat i tak odborníkům. Celkově zimní zahrada působí vždy příjemně a do interiéru vnese novou kvalitu.

Vnitřní klima

Původní skleníky, z nichž vychází tato myšlenka, se nedaly celoročně obývat. Nové technologie i materiály překonaly základní problémy, které trápily předchůdce zimních zahrad. Byl to únik tepla v zimním období a přehřívání v letním období. Pokud chceme zimní zahradu využívat celoročně, vnitřní teplota by měla být +20 o C a relativní vlhkost vzduchu 40-60%. Klima ovlivňuje i střecha zimní zahrady. Pokud je ze skla, je třeba zajistit stínění nebo reflexní zasklení. Vytvoření příznivých klimatických podmínek pomáhají různé systémy větrání, stínění a vytápění.

Vytápění rozhoduje o tom, zda bude zahrada obydlena celoročně. Nejvýhodnější je podlahové vytápění. Klasická topná tělesa můžeme umisťovat po obvodu. Vytápění není třeba v menších zahradách otevřených do interiéru, ale s dobrým izolačním zasklením.

Sklo – základní materiál

Protože současné izolační skla mají vynikající izolační vlastnosti, zařazují se k úsporným izolačním materiálům. Přes stará okna teplo uniká přes sklo, rám i spáry mezi křídlem a rámem. Proto se dnes používají izolační dvojskla či trojskla s mezerou vyplněnou inertním plynem a rámy vyrobené z tepelně nevodivých materiálů (dřevo, plast) nebo s přerušeným tepelným mostem (tvarování profilu). Teplo proniká přes sklo konvekcí, což je vlastně cirkulace vzduchu. Nahradíme vzduch mezi skly plynem, jako je např. argon nebo krypton, které jsou těžší než vzduch, tak se naruší cirkulace vzduchu v meziprostoru a zpomalí se tím výměna tepla mezi vnitřní a vnější tabulí. Přestup tepla vedením může snížit opět argon, který sníží vodivost dvojskla cca o 25%. Zářením – sáláním proniknou přes obyčejné dvojsklo celé dvě třetiny z celkového množství unikajícího tepla. Nejúčinnější způsob omezení prostupu tepla je nanesení několika mikroskopických vrstev kovových sloučenin na vnitřní plochu jedné z tabulí dvojskla. Tyto vrstvy působí jako zrcadlo. Taková opatření omezí přestup tepla o 40%. Kombinace několika druhů speciálních izolačních skel vytvoří pro zimní zahradu v našich zeměpisných šířkách dokonalé podmínky.

Potřebné je myslet i na výšku slunce, která je rozdílná v létě a v zimě, a tak má mít sklo na střeše zimní zahrady rozdílné vlastnosti jako stěny. Stěny vytvoříme ze skla, které propouští dovnitř o něco více tepelného záření jako střešní sklo. Na střechu použijeme sklo s vyšší schopností odrazu tepelného záření, což oceníme zejména v létě.

Technika v zimní zahradě

Problémy, které musíme řešit při zimní zahradě, jsou hlavně při vytváření vhodné tepelné pohody. V létě se prostor nadměrně přehřívá a v zimě je v něm chladno. A řešení? Investice.

Stínění – sluneční záření dosahuje výkon přes 0,5 kW / m2 skla, na které svítí přímé slunce. Jak jsme již říkali, upravené sklo střechy zimní zahrady zadrží větší množství tepelné energie v létě, kdy je slunce výše na horizontu. Úspěšné a o něco levnější jsou textilní rolety. Jejich ovládání je různé a opět záleží na částce, kterou jsme ochotni investovat.

Větrání – aby nebylo v zimní zahradě v létě dusno, je třeba ji zajistit i větráním. V zásadě je třeba mít 10% z plochy zasklení otočné, aby se jí dalo větrat. I toto lze zrealizovat levnější nebo dražší. Automatickou regulací s ovládáním na dálku. Větrání musí umožňovat nejefektivnější výměnu vzduchu a zároveň musí účinně zabránit kondenzaci vodních par na ochlazujících plochách. Doporučuje se větrat průběžně, a nikoli krátkodobě.

Rady odborníků

Všechny jsme již zmínili, ale poslechnout a respektovat je musí zejména ti, kteří budou toto dílo užívat. Odborníci proto nedoporučují zanedbat některé detaily. Např. pokovené sklo na střechu zahrady zabudujte hned, protože na izolačních dvojsklech se potahuje vnitřní strana, kde je dotek vyloučen. Pokud takové sklo nemáme, je možnost dodatečně přilepit reflexní fólii. Je samozřejmé, že sklo na střeše zahrady musí být bezpečnostní, které je kalené, nebo sklo s výztuží z ocelových drátů.

Realizace

Realizaci těchto snů podmiňují prostor, možnosti, ale i finanční zabezpečení. Zimní zahrada může být výsledkem šikovného “kutila”, ale i kvalitně zhotovena a promyšlená práce zkušené firmy. Stejně i použití materiálů je podmíněno tomu, kdo ji bude realizovat.

Firmy, které se zabývají realizací zimních zahrad, mají vypracované kvalitní projekty a variabilní řešení pro každý typ a rozměr. Zabývají se nejen nosnou konstrukcí, zasklením, ale i technikou. Dokonce existují i ​​ohýbané dvojskla, které působivě vytvarují zahradu. Tyto konstrukční řešení jsou obchodními tajemstvími firem, a proto vám nemohou poskytnout přesný projekt s detaily k nahlédnutí a “osahání”.

Kolik stojí?

Každý špás dnes něco stojí. Ale investice do nemovitosti – bydlení je dar pro všechny, se kterými chceme žít. Relax s rodinou je k nezaplacení. Přepočítáním plochy zasklení zahrady s částkou za m2 a přičtením ceny za použité profily a práci získáme cenu zimní zahrady. Každá firma vám udělá na požádání cenovou nabídku. Nebojte se oslovit více firem. Seriózní dodavatel může být sice dražší, ale výhodnější z hlediska vzdálenosti, kvality a rychlosti výstavby. Měřítko hodnocení by nemělo být pouze finanční, ale i kvalitativně. Na svépomocnou výstavbu je dobré dát si zpracovat alespoň studii. I malá zahrada potřebuje dobrý projekt. Možností je i kombinace výstavby svépomocí a firmou. Je však diskutabilní, jak se bude řešit záruka s platbou DPH, která je rozdílná při dodání celého díla a při dodání jen jeho částí. Sečtením částek za materiál s DPH, platby pomocníkem a ceny za projekt nám vychází malý rozdíl mezi dílem firmy a vlastním výtvorem. Jisté však je, že na výstavbu kvalitní zimní zahrady si potřebujete připravit až několik set tisíc.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Pin It on Pinterest

Share This