Odpadní vody: Je výhodnější septik nebo jímka?

Odpadní jímka
Oznámkuj článek

Máte nemovitost a řešíte, jak správně a výhodně odvádět odpadní vody? Pravděpodobně už jste zavadili o možnosti, jako septik, nebo jímka. Která je ale vhodnější? Přečtěte si krátkého průvodce a zjistěte, co a jak. Správným výběrem a používáním nádrže si můžete ušetřit mnoho starostí.

Jímka

Se zařizováním jímky budete poměrně rychle hotovi. Koupíte ji levněji, snadněji vám ji nainstalují a nemusíte vyřizovat mnoho věcí s úřady. Její nevýhody ale poznáte při následném využívání.

Jímka je uzavřená nádrž, do které odpadní voda pouze přitéká a shromažďuje se – nemá odtok. To znamená, že je třeba ji pravidelně – a to poměrně často – vyvážet. Přes prvotní nižší náklady vás proto její provoz vyjde dráž než provoz septiku. Přesto, pokud se například z důvodů polohy objektu rozhodnete pro jímku, je dobré se řídit několika pravidly:

  • Vyberte vhodný objem. Jímka má určitou omezenou kapacitu, vyplatí se proto spíše v rekreačních objektech, kde chybí napojení na kanalizaci.
  • Z tohoto důvodu si ujasněte, kolik času v roce budete v nemovitosti trávit.
  • Spočítejte také, kolik lidí bude objekt využívat.

Septik

Septik je větší, zpravidla tříkomorový, a zadržuje pouze kal, zbylá voda z něj odtéká do kanalizace. Jeho pořízení je dražší, ale protože nezadržuje veškeré splašky, stačí jej vyvézt podle využití zhruba jednou za rok.

V konečné fázi pročišťování septiku je praktická instalace pískového filtru, díky kterému nemusíte všechnu vodu odvádět do kanalizace, ale můžete ji využít třeba na zalévání zahrady.

PAMATUJTE

Septik a zasazení pískového filtru je vodní dílo, je proto třeba si zajistit stavební povolení od obecního úřadu.

Správný výběr

Ať už se rozhodnete pro kteroukoli variantu, vždy platí, že musíte zohlednit prostor, kam budete septik nebo jímku umisťovat, a pravidla regulující místní vodohospodářství. Je dobré se obrátit na odborníky, kteří vám s pomohou s výběrem správné velikosti, tvaru a vysvětlí vám fungování. Obvykle jsou k dispozici kulaté a hranaté rezervoáry, ale například firma NašeJímky se specializuje na kvalitní nádrže i včetně atypických tvarů a specifických materiálů, jako je potravinářský s atestací.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Pin It on Pinterest

Share This