OSB desky jako zajímavý ekologický materiál pro vaši stavbu

S výrazem OSB desky se můžete v běžném životě setkat velmi často. Mnoho lidí však přesně netuší, co se pod tímto pojmem skrývá. Jedná se o mnohostranně využitelný stavební materiál, který je šetrný k životnímu prostředí a má velké množství specifických a praktických vlastností.

OSB desky jsou vyrobeny z lisovaných velkoplošných třísek, které se spojují pojivem z umělé pryskyřice. Díky orientaci třísek a působení vysoké teploty a tlaku vzniká unikátní deska s vysokou pevností. Vzhledem k materiálu, ze kterého je vyrobena, ji můžeme opracovávat jako běžné dřevo. Lze ji tedy řezat, vrtat, přitloukat, ale také natírat, lakovat a jinak povrchově upravovat.

Charakteristické vlastnosti OSB desek

· odolnost proti ohybu a zlomení

· velká pevnost

· snadná opracovatelnost

· zvuková a tepelná izolace

· zdravotní nezávadnost

· nízká cena

Důležité je pamatovat na to, že OSB desky bez povrchové úpravy nemají vysokou odolnost proti vodě a vlhku. Přestože jsou vhodné pro využití ve venkovním prostředí, je vždy třeba dbát na to, aby byly mimo přímý vliv vody.

Podstatná je poloha třísek

Třísky v desce jsou speciálně orientované tak, aby dosáhly předepsané pevnosti a pružnosti. Tato orientace probíhá ve třech na sebe kolmých vrstvách. Tím, že jsou dvě vnější vrstvy jednoho směru, získává plocha vyšší pevnostní vlastnosti ( 2,5× až 3,5× ). Chybnou orientací desky při montáži se tak můžete připravit o využití těchto předností, ale dobrý prodejce vám jistě poradí. OSB desky různých rozměrů lze koupit například v PRO-DOMA stavebninách.

Poslouží v mnoha oblastech

Možností, jak OSB desky použít, je opravdu hodně. Mohou být využity jako plošný konstrukční materiál, nosné prvky stropních a střešních staveb, nášlapné vrstvy plovoucích podlah, materiál pro opravy a rekonstrukce, finální obložení stěn a stropů nebo pro různé tesařské a bednící práce. Vaší kreativitě se meze nekladou a jistě tento ekologický materiál uplatníte i v dalších směrech.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Pin It on Pinterest

Share This