Pasivní domy nabízejí zdravé bydlení

Hledáte komfortní bydlení s minimálními náklady na spotřebu energií? Preferujete pohodlí a bydlení v příjemném prostředí? Myslíte na své zdraví a uvažujete ekologicky? Pak byste se měli začít zajímat o pasivní domy. Co to je vlastně pasivní dům? Je to skutečně takový zázrak nebo se jenom jedná o marketingový tah stavebních firem? Má pasivní dům nějaký háček? Ne nemá!

Pasivní domy spadají do kategorie nízkoenergetických domů a ke snížení tepelných ztrát využívají důkladné izolace. To v praxi znamená, že pro udržení příjemné teploty uvnitř místností, postačí dodat minimální množství tepla. A navíc, lze pasivní dům postavit téměř za cenu běžné novostavby. Při provozu pasivní dům ušetří až 90 % nákladů na vytápění.

Koncept pasivního domu

Většina lidí se domnívá, že pasivní dům svým obyvatelům nabízí pouze úsporu nákladů za energii. To je však omyl. Vedle minimálních nákladů na vytápění, můžete také počítat s tím, že se zbavíte většiny svých zdravotních problémů. Zařízení v pasivním domě, které pracuje i v noci, filtruje vzduch a tím ho zbavuje škodlivých nečistot a prachu. Díky tomu, se nemusíte bát plísní, jež tak často trápí obyvatele rekonstruovaných panelových domů. Zkrátka a dobře, v pasivním domě je přivedeno dovnitř přesně tolik vzduchu, kolik potřebujete a vždy dýcháte pouze čerstvý vzduch. Pasivní domy jsou také velice ekologické a značně přívětivé k přírodě.


Rodinné domy v rámci projektu Štěrboholy.

Jaké parametry musí pasivní dům splňovat?

Název “pasivní dům” vychází z principu využívání pasivních tepelných zisků. Jednak jsou to vnější zisky ze slunečního záření, které procházejí okny, ale také zisky vnitřní, teplo vyzařované lidmi a spotřebiči. Díky velmi kvalitní účinné izolaci a dalším moderním stavebním prvkům tyto zisky „neutíkají ven“ a po většinu roku postačí k zajištění příjemné a vyvážené teploty v místnostech.

Pasivní dům spotřebuje ročně maximálně 15 kilowatthodin na metr čtvereční vytápěné plochy. V praxi to znamená, že u rodinného domu, který má podlahovou plochu kolem 120 metrů čtverečních, spotřeba činí 1 800 kilowatthodin.

Dalším parametrem je neprůvzdušnost obálky budovy n50, která je ověřena tlakovou zkouškou. Ta nesmí překročit hodnotu 0,6-1/hod, což znamená, že při přetlaku nebo podtlaku 50 Pa se nesmí za hodinu vyměnit netěsnostmi v obálce budovy více než 60 % vnitřního objemu vzduchu.

Třetím klíčovým parametrem je celková potřeba primární energie, jež je spojena s provozem budovy, včetně domácích spotřebičů. Ta musí být nižší než 120 kWh/(m2a). Kvalitní pasivní dům je dokladován certifikátem, který garantuje pravdivost předepsaných parametrů.

Společnost Finep nyní připravila k prodeji rodinné domy v Praze, které spolehlivě splňují veškerá kritéria pasivních domů.

V projektu Britská čtvrť najdete rodinné domy s nízkými náklady na vytápění.

Výhody pasivního domu

Pasivní domy nabízejí jednoznačně vyšší komfort bydlení a jsou dobrou investicí do budoucnosti, protože nabízí moderní bydlení, jež obstojí i v dlouhodobém časovém horizontu. Další výhodou jsou extrémně nízké náklady na vytápění, stálý přívod čerstvého vzduchu a fakt, že se uvnitř pasivního domu netvoří průvan a neusedá prach – prostřednictvím speciálních filtrů dochází v interiéru ze vzduchu k odstranění pylů a alergenů.

Investicí do pasivního domu získáte také vysokou tepelnou pohodu v místnostech s příjemnou vyrovnanou teplotou v zimě i v létě. Celý provoz technologie pasivního domu je bezhlučný. Díky svým unikátním vlastnostem jsou pasivní rodinné domy stále vyhledávanějším bydlením, naleznete je i v nabídce společnosti Finep například na Praze 10 ve Štěrboholech.

Rodinné domy ve Štěrboholech jsou dobrou investicí do budoucnosti.

A cena pasivního domu? Zažité mýty o horentní ceně jsou nepravdivé. Pasivní domy již dnes nejsou výrazně dražší než domy v běžném energetickém standardu.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Pin It on Pinterest

Share This