Péče o živý plot a keře

Tůje

Zajímavým prvkem v zahradě může být i živý plot a okrasné keře. Správný měsíc na zasazení a zúrodnění živého plotu je květen. V červnu je čas na prořezávání tůjového a smrkového živého plotu. Listnaté živé ploty by se měly zarovnávat přibližně uprostřed léta, nové sazenice listnatých druhů třeba zasadit na podzim. Důležité je pravidelné zalévání v suchých měsících a hnojení tekutým hnojivem, zvláště pokud se vám zdá, že plot má nízký vzrůst a jeho listy blednou.

Při výběru botanického druhu je třeba zvážit, jakou funkci by měl nový živý plot splňovat. S tím bude souviset i způsob péče o plot a výběr nářadí na jeho údržbu.

Volný růst nebo kvalitní střih

Elektrické nůžky jsou velmi výkonným nástrojem pro stříhání živých plotů a keřů. Jsou dobrým pomocníkem nejen pro zahrádkáře, pro které je úprava živých plotů koníčkem, ale i pro profesionály.
Živý plot s volným růstem nepotřebuje časté stříhání, jeho dobrý vzhled zajistí použití nůžek na plot s výkonem do 500 W. Živý plot s kvalitním střihem již vyžaduje opravdovou péči. Zejména při větší výšce plotu, kde je většina stříhaných ploch na bočních stranách, budete potřebovat nářadí s výkonem 600 W.
Nůžku na plot s menším výkonem většinou využívají na svůj pohon elektrickou energii, bezkabelové motorové druhy nůžek mají větší výkon a zaručují neomezenou volnost pohybu. U výkonnějších modelů je důležité ergonomické tvarování rukojeti, možnost jejího nastavení v různých polohách a příslušenství v podobě odnímatelné opěrky předloktí. Tyto vlastnosti a pomůcky plotostřihů výrazně zvyšují bezpečnost a snižují námahu při práci.

Důraz na stříhací nože

Při výběru nůžek na stříhání plotu může být rozhodující i střihací lišta. Mnoho zahradníků upřednostňuje oboustranné plotostřihy, které umožňují stříhání se širokým záběrem v obou směrech. Jiní zas považují za snazší sledovat linii při stříhání s dlouhou jednostranným lištou. Nože mohou být lisované nebo broušené laserem, který dokáže vytvořit ostřejší úhel nože. Stříhače na živý plot s dalekým dosahem se uplatní při vysokých a velmi širokých živých plotech a také svým vysokým výkonem se řadí spíše k výbavě profesionálů. Mezi nejvýznamnější rozdíly mezi jednotlivými modely plotostřihů tedy patří: způsob pohonu, výkon motoru, točivý moment, rychlost stříhání a druh střihací lišty.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Pin It on Pinterest

Share This