Pes pro alergiky: Průvodce výběrem vhodného psa pro alergiky

Pes pro alergiky: Pudl
Pudl

Každý rok počet alergiků na psí srst roste. Zijstěte a vyberte si, jaký je vhodný pes pro alergiky, poradíme vám oblíbené rasy psích miláčků, kteří vám budou dělat dobře po všech stránkách, i těch zdravotních.

Ať už jste alergičtí na pyl, prach nebo srst, jedno máte společné. Všem alergenům se vyhýbáte pokud možno obloukem. Možná se i u vašeho dítě oblevila alergická reakce, proto se ho snažíte ochránit všemi způsoby. Pořizujete jim čističky vzduchu, vysavače prachu a především ho držíte co nejdále od psů, které působí jako magnet na děti. A proč to děláte? Protože vhodný pes pro alergiky pro vás prostě neexistuje.

Alergická reakce na psy
Alergická reakce

Opak je ale pravdou. Pes pro alergiky skutečně existuje a je jich celá řada. Stačí si vybrat vám nejsympatičtější.

Někteří odborníci se shodují na tom, že pes, ať už jde o jakékoli plemeno co se týče do hypoalergennosti, neexistuje. Ovšem jsou taková plemena, která jsou skvělou volbou pro lidi, kteří trpí v kontaktu se zvířetem alergickou reakcí v podobě svědění očí, dýchacími problémy, astmatem.

K tomu dochází v době, kdy jsou v přímém styku se psí srstí nebo alergeny. To jsou například lupy v psí srst nebo samotné chlupy. Psi, kteří jsou vhodní pro alergiky mají mnohem méně alergenů než ostatní plemena. I když méně alergická plemena mají srst nebo dokonce nemají žádnou, mají v na pokožce méně lupů a jejich srst nepouští.

Alergie na psí sliny

Zcela běžným jevem je v dnešní době alergie na psí sliny. V tomto případě ale plemeno, které by bylo pro alergického člověka vhodné, neexistuje. Máte-li touhu si pejska domů pořídit, zkuste si nejdříve se psem nějaký čas denně být. Zkuste přemluvit například své blízké či kamarády, aby vám na odpoledne půjčili svého psího miláčka a zkuste pobyt s ním postupně prodlužovat.

Pozorujte na sobě, kdy se u vás objevuje alergická reakce. Pokud je ale tak silná, že pobyt se zvířetem musíte v nejbližší době od jeho půjčení ukončit, zvažte krok, zda-li opravdu pejska chcete. Váš zdravotní stav se může zhoršovat a pes si nezaslouží, aby později musel odejít z vašeho domova.

Pes pro alergiky: Který je skutečně vhodný?

Jak už jsme řekli výše, pes, který by byl zcela hypoalergenní, neexistuje. Pokud netrpíte alergií na psí sliny, ale vadí vám alergeny schované v jeho kožíšku, pak pro vás máme dobrou zprávu. Můžete si pořídit takovou rasu, která vám nebude dělat zdravotní potíže. Stačí si jen vybrat plemeno vám nejbližší, ať už se jedná o vzhled, velikost, povahu.

Pes pro alergiky: Bišonek v zimním období
Bišonek pes

Patříte-li k milovníkům přírody, pak pro vás máme dva tipy. Jedná se o pejska malého vzrůstu, jde o Bišonka. S tímto chlupáčkem můžete chodit do parku i do divoké přírody, a ať se jedná o malého pejska, bude rád kolem vás poskakovat a hrát si se vším možným, co mu padne pod tlaky a dělat vám společnost na procházkách.

Dalším pejskem, který nebude přitěžovat vašemu zdravotnímu stavu a miluje přírodu a vodu ze všeho nejvíce, je Portugalský vodní pes. Jde o psa většího vzrůstu, a je to velmi inteligentní plemeno. Protože má krásnou dlouhou srst, můžete mu jí tvarovat průběžně během ročního období do požadované délky. Pozor, každý střih mu neobyčejně sluší!  Je to vhodný pes pro alergiky. Další plemena, která vám představíme, jsou naprostí pohodáři. Můžete je mít v bytě i v domě se zahradou, budou spokojení všude tam, kde mu budete dělat společnost vy, vaši přátelé a třeba i další pejskek, který je hypoalergenní. Vyberte si proto sami toho, který je vám nejsympatičtější.

Vyzkoušejte roztok na alergeny v psí srsti

Objevila se u vás alergie na vašeho psího miláčka, nezoufejte. Existuje roztok, který se po vyčesání nanese hadříkem na srst proti směru růstu chlupů. Pak už stačí vysušit ručníkem, abyste odstranili obalené a zneutralizované alergeny. Takto opakujte jednou týdně. Trpíte-li kontaktními alergiemi, můžete přijít se psem do kontaktu ihned po nanesení přípravku, máte-li reakci na vzdušné alergeny, musíte počkat na snížení kontaminace ve vzduchu minimálně dva týdny.

Psí chlupy
Psí chlupy

Co způsobí alergie na psí chlupy:

 • rýma – vodnatá rýma, pocit ucpaného nosu, opakované kýchání
 • zánět spojivek – slzení a pálení očí
 • astma – hvízdavé dýchání, pocit dušnosti, kašel
 • ekzém – zarudlá svědivá ložiska kůže na tvářích, pokožce hlavy, loketních a podkolenních jamkách

Naučte se základní pravidla pokud se u vás objevila alergie a psího miláčka se nechcete vzdát

 • nikdy zvíře nepouštějte do ložnice
 • odstraňte všechny koberce, používejte dobře stíratelnou podlahu
 • pravidelně perte pelíšek antibakteriálním vysavačem
 • alespoň dvakrát týdně zvíře koupejte
 • čalouněný nábytek ošetřujte alespoň dvakrát do měsíce antibakteriálním vysavačem
 • každý den luxujte celý byt a používejte při vytírání desinfekci
 • používejte kvalitní vysavače s účinnou filtrací

Čínský chocholatý Pes

Možná se vám až tolik jako pes nelíbí, protože na těle má hladkou kůži, na uších, hlavě ocasu a nohou má chlupy. Jde ovšem velmi inteligentní plemeno. Zkrátka, je to vhodný pes pro alergiky.

Pes pro alergiky: Čínský chocholatý pes
Čínský chocholatý pes

Havanský psík

Tento pes je menšího vzrůstu, má kudrnatou srst a téměř nelíná. Pro alergiky je vhodnou volbou. Vyžaduje velkou péči kvůli delším chlupům se musí často kartáčovat.

Pes pro alergiky: Havanský psík
Havanský psík

Maltézský psík

Tento malý bílý huňatý pes má dlouhou srst náročnou na krtáčování a každý měsíc si žádá nový sestřih. Plemeno téměř nelíná.

Pes pro alergiky: Maltézský psík
Maltézský psík

Bišonek

Získal si velkou oblibu především u dětí, připomíná totiž malého bílého medvídka. Ačkoli má velmi hustou srst, uvolňuje jen minimum alergenů. Bišonek má velkou osobnost, miluje přírodu.

Pes pro alergiky: Bišonek
Bišonek

Pudl

Pudl je také velmi oblíbený pes. Kudrnáč je láskyplný a hravý společník. Srst sice líná, ale chytá  alergeny a lupy tak, že zvíře je vhodné pro alergiky na psy.

Pes pro alergiky: Pudl
Pudl

Knírač

Knírač je naprosto báječný společník se kterým si užijete spoustu legrace. Tělo pokrývá drsná srst.

Pes pro alergiky: Knírač
Knírač

Shih-tzu 

Patříte mezi lidi, kteří milují zábavu a pohodu, pak je tento pes pro vás ideálním parťákem. Je to totiž naprostý pohodář.

Pes pro alergiky: Shih tzu
Shih tzu

Portugalský vodní pes

Pes s vlnitou nebo kudrnatou srstí, která je jednovrstvá a nelíná. Prsty porostlé blánou mu umožňuje dobře plavat, miluje přírodu.

Pes pro alergiky: Portugalský vodní pes
Portugalský vodní pes

Yorkširský teriér

Malý uličník, kterého je všude plno. Hodí se i do těch nejmenších bytů, dobře se s ním cestuje, je to velmi inteligentní pes s dlouhou srstí, kterému můžete dopřávat pravidelnou kadeřnickou péči. Yorkšírský teriér je tedy ideální volba pro vás.

Pes pro alergiky: Yorkshirský teriér
Yorkshirkský teriér

Irský jemnosrstý teriér

Tento vlasatý energický pes líná velmi málo. Srst mu roste rychle, proto vyžaduje pravidelné stříhání.

Pes pro alergiky: Irský jemnosrstý teriér
Irský jemnosrstý teriér

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Pin It on Pinterest

Share This