Pivoňky

Pivoňky - nádherné trvalky
Pivoňky
Oznámkuj článek

Mezi nejstarší zahradní trvalky patří bezesporu pivoňky. Už v dávných dobách jejich bílé, růžové nebo tmavočervené květy opěvovali čínští a japonští básníci a obdivovali čínští císaři. Do našich zahrad se tyto robustní trvalky dostali až v 19. století a za poměrně krátké období byly vyšlechtěny do několika kultivarů, které se vyznačují jednoduchými, poloplnými nebo plnými květy. Kromě mohutně působících květů a zajímavého olistění je pro pivoňky typická jejich pronikavá vůně. Květy pivoněk jsou vhodným materiálem i na tvorbu různých moderních floristických kompozic.

Nádherné pivoňky

Podobně jako růže nebo rododendrony, i pivoňky se považují za klenoty okrasných zahrad, není proto divu, že se staly předmětem různých sběratelských vášní. V našich zahradách se můžeme setkat zejména s pivoňkou bělokvětou (Paeonia lactiflora) a pivoňkou lékařskou (Paeonia officinalis), celkově se jich však pěstuje přibližně 30 druhů. Kromě nich se s oblibou pěstují i dřevité pivoňky, nejznámější jsou pivoňka křovitá (Paeonia sufruticosa) nebo pivoňka žlutá (Paeonia lutea).

V Číně se některé kultivary dřevitých pivoněk pěstují téměř 1500 let. Pivoňky mají v oblibě zejména slunné nebo polostinné místo v zahradě a propustné, ne těžké půdy. Tyto dlouhověké a poměrně vitální rostliny však nemají rády přesazování, proto by měli na jednom místě v zahradě zůstat několik let. Po přesazení totiž často trvá 3-4 roky, pokud naplno rozkvetou. V záhoně mají pivoňky neobyčejnou vizuální sílu. Spolu s kvetoucími ostrožkami, Orličkami, kosatci a denivkami jsou mimořádně atraktivní. Kromě trvalkového záhonu je však lze umístit i do sousedství kvetoucích okrasných keřů, jako je trojpuk, pustoryl nebo zákula, které kvetou ve stejném období jako pivoňky. Starší exempláře vyniknou i jako solitéry v trávnících. Květiny pivoněk dostupné během časného léta jsou ideální na tvorbu romantických, ale i extravagantnějších aranžmá. Květiny na aranžování je třeba sklízet ráno, musí být polorozvité, ne zavřené. Totéž platí i tehdy, když chceme květy usušit. V tomto případě se zavěsí dolů květními hlávkami na stinné a vzdušné místo a tam se nechají až do vysušení.

Co budete potřebovat:

postup

  • Do moderního interiéru jsou vhodné zejména jednoduché a vzdušné kreace. Na zhotovení této jednoduché kompozice je třeba pořídit si v první řadě 5 květů plnokvěté pivoňky lékařské (Paeonia officinalis). V tomto případě se použil výrazný karmínově kultivar. Z ostatního použitého rostlinného materiálu se vybrali jen efektní stříbřité listy jačmenice písečné (Leymus arenarius), která je oblíbenou a často pěstovanou okrasnou trávou na extrémně suchých stanovištích v zahradě. Protože jde o kytici, důležitý je výběr vhodné nádoby. My jsme použili jednoduchou kulatou vázu z čirého skla. Na zamaskování úvazku kytice lze použít dekorativní provázek. Z pomůcek bude ještě třeba připravit si ostré zahradnické nůžky a nožík.
  • Pivoňky se spolu jednoduše svážou se zajímavou zelení, ozdobí dekorativním úvazkem a volně vloží do vázy. Zvláštní půvab celé kompozic určitě dodává i voda, v níž lze pozorovat ponořené stonky rostlin. Květinová kompozice nejlépe vynikne ve větší světlé místnosti, například v obývacím pokoji. V interiéru vydrží svěží přibližně 4 dny. Ještě před aranžováním je však nutná pečlivá příprava rostlinného materiálu. V případě jačmenice je to zastřižení jednotlivých konců listů. Takto totiž působí mnohem zajímavěji. Při pivoňce je zase důležité odstranit spodní listy na stoncích (překážely by při vázání, případně by zahnívaly ve vodě) a ostrým nožíkem je třeba udělat do stonku hluboký zářez, aby se tak zvětšila sací plocha a zároveň prodloužila trvanlivost květů.
  • Následuje zhotovení kompozice – kytice: k trsu jačmenice postupně přidáváme jednotlivé květy pivoněk. Vzniklou kytici je potřeba už jen svázat vázacím lýkem.
  • Posledním krokem bude zamaskování místa svázání dekoračním provázkem. Vzhledem k tomu, že se kytice volně vloží do průhledné vázy s vodou, je třeba, aby byl i úvazek zajímavý (jeden ze způsobů vidíte na obrázku). Možností je samozřejmě více. Nakonec se kytice vloží mírně šikmo do vázy s vodou a celá kompozice se může umístit na definitivní místo. Konečné řešení je však závisí na vlastní kreativity a vkusu.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Pin It on Pinterest

Share This