Plemena psů: Bígl nebo Beagle, lovecký pes

Bígl

Bígl je nezaměnitelný svým vzhledem, ale také i ohlušujícim štěkotem, který je tak výrazný. Přestože jde o plemeno z Anglie, jeho genetický původ sahá až do dalekého Řecka.

Historie

Kořeny tohoto plemene sahají pravděpodobně až do starověkého Řecka. V tomto období se využívaly malé lovecké plemena při honech na zajíce, které byly předchůdci nynějšího plemene bígl. V roce 1066 se začaly chovat v Anglii, předpokládá se, že vznikly spojením krve starých anglických honičů a harierů. Plemeno bígl se považuje za nejstarší a zároveň nejmenší anglické plemeno využívané při svorkových honech na zajíce a králíky, které velmi dobře spolupracuje ve skupinách. Objevoval se i na královských dvorech, například u Jiřího IV., Viléma III. Oranžského a u Alžběty I. Na konci 19. století se začalo s řízeným chovem bíglů. Chovatelé daného plemene si v Anglii v roce 1980 založili klub chovatelů. Následovalo popularizaci v USA. V roce 1965 se dostal na území bývalého Československa. V dnešní době se chová spíše jako společník. Je velmi málo psů, se kterými se majitelé věnují aktivně myslivosti. V současnosti je negativem u tohoto plemene využívání na lékařské výzkumy. V posledních letech se v důsledku účasti tohoto plemene v reklamách stal populárnějším, co mu víc uškodilo, protože mnoho lidí neví pracovat s jeho tvrdohlavostí, samostatností a silným loveckým pudem.

Země původu: Velká Británie
Název: Beagle
KlasifikáciaFCI: 6. skupina – honiči, barváři a příbuzná plemena
Pôvodnéurčenie: lov zajíců a králíků
Nynější účel: společník, lovecký pes
Náročnost: průměrná
Výška v kohoutku: 33 – 40 cm
Hmotnost: 12 -14 kg
Věk: cca. 13 let

Charakteristika

Bígl je kompaktní a robustní stavby těla. Jedná se o plemeno psa, které je přátelské a přítulné nejen ke své rodině, nebo bývá kamarád i s cizími lidmi. Při důsledném navyknutí nemá problém vycházet s kočkami a ostatními domácími zvířaty. Bígl je milý ale zároveň ostražitý pes, při správném vedení bez projevu plachosti a agresivity. Vyznačuje se svojí samostatností, což v případě nedostatečného věnování se mu, může vést k útěkem.

Pracovní využití a výcvik

Toto lovecké plemeno se dodnes využívá na lovení zvěře, ale také zvládne práci barváře na pobarvené a nepobarvené stopě. Pro jeho výborné čichové schopnosti ho v současnosti začaly využívat ve služební kynologii při vyhledávání výbušnin a narkotik. Jedná se o plemeno, které já těžce zvládnutelné na výcvik pro jeho silný lovecký pud. Avšak při důsledné výchově a dobré motivaci se dá docílit jeho poslušnost. Je to vysloveně tvrdohlavé plemeno, které má sklony k nenasytnosti – žravosti. Plemeno může být uváděny v žebříčcích méně inteligentnějších plemen.

Vzhled

Jelikož se jedná o krátkosrsté plemeno, tak si jeho srst nevyžaduje žádné specifické požadavky. Bígl je plemeno s přilehlou a odolnou srstí, která je výhodou při více – hodinových honech v nevhodných podmínkách za každého počasí. Přípustné je jakékoli zbarvení, které je uznané pro honičů, kromě játrově – hnědé barvy. Zbarvení se vyskytuje ve variacích tricolor nebo bicolor.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Pin It on Pinterest

Share This