Plemena psů: Maltézský psík nebo hovorově Maltézáček

Maltézský psík

Pejsek s opravdu dlouhou historií a opravdu malým vzrůstem snadno okouzlí každého, kdo hledá správné plemeno do bytu. Ale je toto plemeno vhodné i do toho Vašeho bytu? Článek přiblíží důležité informace ohledně výrazně malého plemene Maltézský psík.

Původ: Středomoří, Malta
Využití: společník
Věk: 14 – 15 let
Váha: 3 – 4kg
Výška: 20 – 25cm
Náročnost: Střední

Historie

Jako každé plemeno, i plemeno Maltézského psíka má svou historii. Zajímavostí ale je, že toto plemeno je jedno z nejstarších. Předkové Maltézského pejska pocházejí pravděpodobně z ostrova Malta, odkud pochází i jejich dnešní pojmenování. Originalita původu je však sporná, protože existuje několik verzí původu tohoto plemene. Faktem však je, že pejsci podobného vzezření pocházejí právě ze Středomoří. Dalším faktem je také to, že Maltézský pejsci byli původně většího vzrůstu a pouze časem nabyli svůj i dnešní menší vzrůst. Totiž do dnešní podoby jejich vyšlechtili až ve Velké Británii. O tom, že toto plemeno má opravdu dlouhou historii svědčí i malby z období renesance nebo také básně dvorních básníků.

Vzhled

Maltézský psík je při své výšce, která se pohybuje od 20 do 25cm, doslova malým pejskem. Váha tohoto plemene je v průměru stejná u každého jednoho pejska, nakolik se pohybuje mezi 3 až 4kg. Navzdory svému malému vzrůstu je Maltézský psík výrazným plemenem a neztratí se z dohledu. Výrazným ho činí sněhově bílá barva srsti, která je jemná a rovná bez nejmenšího náznaku zvlnění. Hlavu má širokou s také výraznými černými očima. Uši má visící v trojúhelníkovém tvaru. Ty jsou také pokryté dlouhou bílou srstí. Ocas i přesto, že splývá s barvou srsti po celém těle vyčnívá svou velikostí a svým zakrouceným tvarem nad hřbetem. Toto plemeno je známé i svým nenapodobitelným vzhledem, nakolik se nenachází ve více kombinacích. Maltézský psík se běžně dožívá 14 nebo 15 let.

Povaha

Pes tohoto plemene je přátelský a citlivý. Dokáže si vybrat z členů rodiny svého favorita, kterému je nadmíru věrný a oddaný. Na druhé straně má také sklon k dominanci. Maltézský psík je také učenlivý a inteligentní.

Výhody a nevýhody

Maltézský psík svou oddaností k vybranému členu rodiny s sebou přináší výhody, ale i nevýhody. Výhodou v tomto případě může být poslušnost vůči svému pánovi. Nevýhodou je nutnost správné výchovy tohoto plemene kvůli zmiňované dominance, která se v něm skrývá. Výhodou je malý vzrůst plemene, což umožňuje jeho snadné a bezproblémové přenášení. Další velkou nevýhodou je také mimořádná každodenní pozornost v rámci péče o srst psa.

Pro koho je plemeno Maltézský psík?

Vhodným je především pro lidi, kteří mají dostatek volného času. Pro lidi, kteří dokáží přehodnotit situaci a zvýšit hlas ve správných situacích. To je při citlivosti tohoto plemene opravdu důležité

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Pin It on Pinterest

Share This