Plemena psů: Výmarský ohař nebo Weimaraner z Německa

weimaraner
Weimaraner

Jedno z nejnezaměnitelnějších plemen mezi psy, výrazné svýma očima a barvou, nádhernými štěňátky a výbornými vlastnostmi. Některý lidí mu rádi říkají “modrý pes” pro neobvyklé zbarvení, i když nejde o doslova modrou barvu.

Historie:

Výmarský ohař patří do kategorie loveckých psů. Byl vyšlechtěn na pomoc při lovu srn a stopování velké zvěře. Přestože lovečtí psi byli původně sportovními společníky, tyto živé a věrné zvířata si vydobyly místo i v našich domovech a v současnosti se běžně chovají jako domácí mazlíčci, kteří jistě ocení velký dvůr či zahradu. Původ tohoto plemene sahá do Německa. Vývoj tohoto psa však dodnes není zcela jasný. Podle jedné teorie je výmarský ohař výsledkem mutace albína, který se vyskytl mezi některými dávnými německými ohaři. Mohl vzniknout z německého brakena nebo zkřížením normálního ohaře s bezejmenným žlutým ohařem, kterého podle dávných spisů choval panovník Karel August z Výmaru v 17. století. A tak dostalo toto majestátní plemeno i svůj název, který byl původně z německého slova “weimaraner”.

Weimaraner

Vzhled:

Hladká, jednobarevná srst a jemné, aristokratické rysy jsou hlavními znaky tohoto středně velkého loveckého plemene. Zbarvení Weimar je velmi netradiční – má krátkou, šedou srst s jemnými odstíny modré s kovovými odlesky. Vyskytují se v dlouhosrstých i krátkosrstého, ačkoli dlouhosrstý varianta se v USA oficiálně jako standard plemene neuznává. Na hlavě a na uších je barva srsti tohoto pejska jasnější, než na zbytku těla. Toto plemeno má mocný nos speciálně přizpůsoben na zachycení i nejjemnějších pachů a mělký čelní sloup. Výmarský ohař se vyvinul z dlouhé tradice chovu německých loveckých psů, které jsou oblíbené po celém světě. U nás v současnosti existuje Klub chovatelů výmarských ohařů a také několik chovných stanic, které se Výmarským ohařům věnují.

Povaha:

Toto neúnavné plemeno má dlouhé, svalnaté nohy a výborný čich. Weimar je poslušný a přátelský, a tak má tedy všechny předpoklady na dobrého a všestranného společníka. Je zvláštní a zároveň jiný od ostatních psů v tom, že patří mezi sedm plemen, které umí lovit, vystopovat i přinášet zvěř. Nevýhodou tohoto psa jako domácího mazlíčka je to, že je třeba věnovat jeho výcviku značnou pozornost a větší množství času, jelikož výmarský ohař, jakož i všechny ostatní lovecké plemena mají v sobě zakódované instinktivní chování lovce. S dětmi a staršími lidmi si Weimar obecně rozumí velmi dobře, avšak kočky a jiná domácí zvířata tolerovat nedokáže kvůli své stálé tendenci a nutkání k lovu, bez ohledu na to, jak dlouho ostatní zvířata zná. Už od štěněte tito psy vyžadují množství pohybu a časté cvičení, které budou trénovat a rozvíjet jejich fyzickou odolnost a výdrž v souladu s jejich živou povahou. Toto plemeno určitě není vhodné pro lidi, kteří nemají dostatek času, chutě a energie na dlouhé denní procházky a hry. Naopak, aktivní lidé a milovníci přírody si přijdou na své. Pro tyto lidi je výmarský ohař ideálním psem a věrným společníkem, se kterým mohou venku prožít mnoho dobrodružství a zábavy. Mezi další pozitivní vlastnosti tohoto psa patří inteligence, všestrannost, přátelskost a ostražitost. Weimar jsou vhodné pro venkovské jakož i městské prostředí a díky své čilosti a ochranářské instinktu jsou tyto psy výbornými strážci nejen majitele a jeho rodiny, kterou považují za součást svorky, ale i majetku. Pokud se rozhodnete pro toto plemeno i přes časové náročnosti, nezapomeňte, že během výcviku vašeho psa musíte být trpěliví a konzistentní, jinak vám tento chlupáč přeroste přes hlavu už během prvního roku života, kdy si svým hlukem a hyperaktivitou vyžaduje plnou pozornost. Netrénovaný a nenaučený si často rád vytváří vlastní zábau- jako kousání rohů nábytku a škrábání do dveří, zatímco vy nejste doma. Majitelé toto chování rádi označují jako problémové a viny připisují psovi. Faktem však je, že to není vina psa, ale majitele, který zanedbal nebo podcenil základní výcvik.

Výmařský ohař
Výmařský ohař

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Pin It on Pinterest

Share This