Plemena psů: Yorkshirský i yorkšírský teriér

Yorkshirský i yorkšírský teriér, je hbitý a rychlý pejsek. Je temperamentní, odvážný a ostrý. Od nikoho nic nestrpí, k cizím je velmi nedůvěřivý. Rád štěká. Přestože není nejmenším z trpasličích plemen, určitě je v dnešní době nejznámější, nejrozšířenější a také nejpopulárnější.

Vzhled

Tito psi nejsou nijak velcí. Yorkshirský teriér je vysoký 20 až 24 cm, s ideální hmotností 1,8 – 2,8kg. Tělo má pevné a krátké. Končetiny jsou krátké a rovné, zakončené kulatými tlapkami. Psi se správným pigmentováním mají černé drápky. Má poměrně malou a plochou, jemně formovanou hlavu s nepříliš výrazným čelem a širším čenichem. Středně velké, tmavé a lesklé oči mají živý a inteligentní výraz. Oční víčka musí být tmavě pigmentované. Poměrně malé uši ve tvaru písmene V nosí vztyčené. Nejdůležitějším znakem yorkšírského teriéra je jeho srst. Může být dlouhá až po zem a měla by být lesklá, rovná a hedvábná, nesmí být vlnitá. Je zbarvená do ocelové, na hrudi, hlavě a končetinách je pálená do světlozlaté. Štěňata jorkšíra se rodí vždy černé, pálení se objevuje až později.

Povaha

Tento teriér je živý, inteligentní, sebevědomý a temperamentní. Dominantními znaky jsou jeho bdělost, neohroženost a ostrost. Obvykle nemá rád doteky cizích a v případě nutnosti se nebojí použít zuby. Díky těmto vlastnostem patří mezi bdělé strážce. Rád hlídá svůj dům a nebojí se ani jiných psů a ani vetřelce. I přes svůj vzrůst je jorkšír pravým teriérem – je odvážný, ostražitý a ostrý, a nebojí se ukázat svou odvahu i větším a silnějším plemenům.

Cvičitelnost

Jeho výchova není jednoduchá a majiteli – začátečníkovi může dát zabrat. I když je jorkšír malý pes, není radno jeho výchovu zanedbat. Přestože je v současnosti chován jako společenský pes, vlastnosti předchůdců neztratil vlivem lidských činností a může se využívat i na kynologické výcviky (aportování, obratnost, agility). Rovněž jej lze využívat na pracovní činnost. Tento psík si rovněž velmi rád hraje, ale je třeba se o něj opravdu řádně starat.

Plusy

Jorkšírského teriéra můžete klidně chovat i v městském bytě. Říká se o něm, že si skvěle rozumí jak s dětmi, tak i s jinými psy.

Mínusy

Potřebuje se každý den vyběhat a vydovádět se. Určitě to není klasický pejsek do klína. Je náročné ho vycvičit.

Nároky

Srst vyžaduje mimořádnou každodenní péči, česání, rozplétání zamotaných částí. V městských bytech je třeba usměrňovat jeho hlasitost.

Určení

Pejsek do domácnosti s dětmi, ale i jako hlídací pes. Kdysi specialista na lov vyder či potkanů ​​a pomocník rybářů, tehdy i dnes vynikající a neúplatný hlídač.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Pin It on Pinterest

Share This