Podlahové topení: jaké jsou druhy, cena a způsoby její výstavby?

Podlahové topení
Oznámkuj článek

Podlahové topení je výborným způsobem, jakým si dopřát teplé podlahy ve svém domě a například potěšit sebe sama hned několikrát. Pokud přestavujete svůj dům, měníte podlahy a vyplňujete je polystyrenem a betonem, zvažte, zda nebude podlahové topení pro vás zajímavým řešením a hlavně pomocníkem i do budoucna. Podlahové topení obyvatelům nemovitosti laicky řečeno poskytuje teplo rovnou od podlahy, lidé hákliví na přezůvky a ponožky si přijdou na své, revmatici se cítí svobodní a lidé vycházející z vany jsou potěšeni z tepla vycházejícího ze spodku koupelny dokonce opakovaně i po několika letech. Podlahové topení sice může výstavbu podlah samotných prodražit, ale neslouží jen pro jakési pocity pohodlí a svobody. Jeho hlavní funkcí je vytápění. Znali ho přitom už v antice a využívalo se hlavně v lázních, kde pod mramorovými deskami protékala horká voda, případně jím disponovali i paláce a budovy majetné lidi.

Radiátory nebo podlahové topení

Ústřední topení a radiátory má snad každý byt, či dům. Jde o nejběžnější formu vytápění. Ti, co chtějí být moderní a styloví, si je celkově nahradí jen podlahovým topením, aby získali více prostoru pro nábytek a design interiéru. Opatrnější člověk, skeptik, a my chceme počítat i do budoucna. Případné selhání podlahové sítě vytápění, desetiletí používání a podobně, by však chtělo mít v záloze i jinou formu vytápění. Ne každý důvěřuje i do daleké budoucnosti čistě podlaze, zvláště pokud celou síť během její výstavby zaléváte betonem. Nejlepší forma vytápění, ačkoliv o něco nákladnější, je kombinovaná. I – i. Přijde si na své každý nadšenec pro teplo na bosá chodidla. Teplo z podlahy nevíří vzduch, napomáhá zastavovat vlhnutí stěn a tvorbě plísní. Jeho zajímavostí je, že ačkoliv nedosahuje teploty přesahující 100 ° jako radiátor, ale jen asi polovinu, i tak je to dostatek na vytváření tepla.
Mít obě má i jednu nespornou výhodu. Dokážete ušetřit, ze spodku temperovat a radiátory reagovat na náhlé potřeby rychlejšího vytopení. Pozor – obě formy vytápění musí mít samostatné okruhy a ne být napojeny na společný. Takové řešení je zásadně špatné.

Výběr správného vytápění: elektrické, či vodní?

Existují dva druhy a to elektrické a vodní. Elektrické je náročnější na náklady, vydrží o několik desetiletí víc, než vodní, a také není náročné tolik na hloubku stavby. Oba druhy však vyžadují, aby se po nasazení nevrtalo do země a nezbytností je také přemýšlení nad místem pokládky. Prostory, které jsou pod extrémní zátěží, pod skříněmi, těžkým nábytkem, či pod kuchyňskou linkou nesmějí mít navedeny rozvody. Samozřejmě týká se to takových částí, se kterými se nebude pohybovat a budou mít v interiéru své stálé místo. Elektrické vytápění je ideálním řešením do domů, kde není plynové připojení, do bytů a nepotřebuje přívod ohřáté vody. Stačí připojení na elektrickou energii a prostory pro regulační jednotku. Je ho možné upravovat dle potřeby

Příprava výstavby teplovodního podlahového topení

Vytápění pomocí vody se hodí i na radiátory. Pevné trubky z tvrdého plastu, v nichž se po spuštění topení pohybuje teplá voda, obíhají obvodem po celé ploše podlahy. Díky tomu se teplo roznáší po celé ploše, ve které jsou trubky natažené. Napojení je možné na plynový kotel, kotel na tuhá paliva, ale také na speciální krby a samozřejmostí je také možnost spojení se solárním systémem ohřevu.

Pro takové podlahové vytápění je nezbytná hlubší podlaha. Ideální je stavba rodinného domu, zda jeho rekonstrukce, při které vybíráte starou, zaléváte první vrstvou betonu a následně pokládáte polystyren. Výška vrstvy teploizolačného polystyrenu je vyšší v místnostech bez podlahovky, nižší s podlahovkou. Nakonec se zalévá betonem. Jednotlivé výšky každé z vrstev vám poradí odborník a realizátor výstavby podlahového vytápění. Pokládku polystyrenu zvládnete klidně sami. Cena dělníků, kteří si účtují i 500 Kč za m2, je nemyslitelná a přece realitou. Polystyrenové desky si umíte na základní potěr narovnat sami během pár minut. Pokud vám vadí trubky radiátorů, měli by být obaleny v pěnovém obalu. Polystyrenové desky jen obřežte přesně kolem. Na vrstvu polystyrenu se napíná igelit. Ten je v prodejnách stavebnic prodávaný v kotoučích o šířce 1 metr, po natažení rozložitelný na šířku 4 metry, takže jde o ideální řešení pro běžné místnosti.

Výstavba teplovodního podlahového topení

Nedoporučuje se pouštět do výstavby podlahového topení svépomocí bez znalostí a zkušeností, či odborné způsobilosti. Před výstavbou potřebujete plán a rozmístění kuchyňské linky, vany, případně polohy zásobníku na vodu, či dokonce vířivky. Těmto místům se stavitel vyhýbá. Podlahovka se pokládá na speciální tvrdý plast s výstupky, které připomínají obal na léky. Uspořádané jsou diagonálně, aby bylo možné trubky ohýbat a vkládat mezi ně pod různými úhly a tedy podle potřeby. Trubky se pokládají a ohýbají mezi tyto výstupky, které následně trubku pevně drží. Nelze je přitom ohýbat příliš a ani pokládat jediným směrem pro zachování rovnoměrné teploty. Takto připravené vytápění se následně zalévá betonem klasické stavby betonového potěru – štěrk 0,4, cement, voda. V žádném případě se nesmí používat do betonové směsi izolační materiál jako polystyren. Polystyren-beton by totiž způsobil zadržování tepla ve vrstvě mezi nimi a podlahovým topením samotným. Na povrch by se tak dostávalo minimum tepla, případně žádné. Do betonové směsi se přidává i změkčovadlo, tekutá látka rozmíchatelná v dávkování vody v míchačce, která má docílit lepší pružnost betonu v případě teplotních změn. Zkušený dělník lety zalévání podlah může kroutit hlavou, že vůbec “inženýři za stolem” něco takového vymysleli, takže je jen na vás, jestli důležitosti plastifikátoru v betonové směsi dáváte význam, nebo ne.

Na co pozor při výstavbě

Chození a procházení těžkým kolečkem po podlahovém topení je nebezpečné v případě, že jde o místa v blízkosti spojů a ventilů. Vzniká riziko uvolnění, které může mít za následek zbytečné zalévání podlahy pro netěsnosti spojů a trubek, které jinak zalijí prostor pod podlahou vodou. Nepohybujte se tedy v takových místech a připravte si jízdní dráhu z nejlépe plochých dřevěných ploch, které nepoškodí stavbu podlahového topení. Využijte určitě kari-sítě. Do mřížky pospojovány dlouhé pevné železa, které tvoří oka různé délky. Pod rozměrech 150 × 150 nebo 200 × 200 v jejich popisu rozumíme milimetrovou vzdálenost mezi nimi. Ty se mohou pokládat i rovnou na podlahové topení a zalévat betonem postupně pomocí nádob, nebo z bezpečného nájezdu i rovnou z kolečka.

Podlahová krytina

Na podlahové topení a na horní vrstvu betonu je možné použít několik druhů krytiny. V žádném případě však nemůže jít o materiály izolační. Pokud chcete laminátovou podlahu, myslete na speciální pěnu, která má roli zvukově podlahu izolovat, ale také její výběr musí zohlednit podlahové topení. Vyráběny jsou speciálně pro takový účel pěny v kotoučích, které nezadržují teplo a umožňují jeho průniku až nahoru. Ne každá laminátová podlaha je ideální na podlahové topení. Informujte se proto u prodejce.
Nejideálnější materiál do kuchyně a koupelny, co jsou s chodbou a toaletou nejčastěji místnosti s podlahovým vytápěním vůbec, je dlažba. Tepelně neizolovaná dlažba si udržuje teplo i po vypnutí podlahovky ještě nějaký čas. Zejména z časového hlediska a hlediska údržby je do těchto místností nejideálnějším materiálem. Vhodné je svůj výběr orientovat na materiály, které jsou vhodné do prostor s instalací tohoto druhu vytápění.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Pin It on Pinterest

Share This