Posuvné měřítko aneb přesnost výroby je důležitá

Posuvné měřítko

Každá profesionální dílna by měla mít a také si to práce vyžaduje kvalitní dílenské vybavení. Vůbec nezáleží, jestli se vaše podnikání pohybuje ve strojírenském průmyslu nebo v jiném. V dnešní době je kladen velký důraz na kvalitu a přesnost mezi ni rozhodně patří. Většinou jste jistě měli možnost slyšet pořekadlo, které se často říká, a to je „třikrát měř, jednou řež“. A rozhodně to není mimo mísu. A co si budeme povídat, i každý domácí kutil by měl zvážit pořízení správných měřidel. Jsme přece poctivci, no ne?

Základní dílenské vybavení

Mezi základní dílenské vybavení bychom mohli zařadit například posuvná měřítka, neboli lidově šuplera či posuvka. Využití najdou opravdu v mnoha oblastech výroby. Jsou to tzv. víceúčelová měřidla, protože poskytují velmi efektivní měření vnitřních, ale i vnějších rozměrů. Hloubky a výšky nejsou výjimkou.

U klasických posuvných měřítek lze měřit hodnoty v rozsahu od 0 do 150 – 300 mm. Některá průmyslová mají rozsah až neuvěřitelné 4 metry.

Jaké jsou hojně využívané varianty?

V posledních letech se velmi rozšířili digitální posuvná měřítka. Nemají nonius (zařízení k jemnému odečítání délek) a jejich pevná a posuvná část funguje na principu magnetu. Pohyblivá část pak pracuje na principu zavedené baterie s číslicovým displejem naměřených hodnot.

Jak si můžete všimnout, práce s nimi je výrazně jednodušší než u klasických analogových. Zcela jednoduše můžete odečítat různé hodnoty, aniž byste museli bedlivě sledovat naměřené hodnoty a odečítat je ze stupnice.

Pokud se rozhodujete pro zakoupení tohoto typu měřidla, předem vás upozorním, že byste tak neměli činit na základě ceny. To je faktor, podle kterého se rozhoduje mnoho firem a podnikatelů. U nízké ceny se může stát, že přístroj nebude dobře kalibrovaný a vy tak budete mít velmi zavádějící výsledky měření.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Pin It on Pinterest

Share This