Plemena psů: Pražský krysařík

Pražský krysařík

Pražský krysařík je mnohem známější pod hovorovým označením ratlík. Má doloženu účetními doklady historii, která sahá do temného středověku a jelikož byl součástí mnoha královských dvorů Čech, nejednou se objevoval i na malbách, zda v zmínkách králů. Česká republika v něm má výjimečné plemeno, které se vyvíjelo výhradně jen na jejím území, i dnes ho najdeme i u zahraničních chovatelů.

Země původu: Česká republika
Název: Pražský krysařík – Pražský krysařík / krysařík
Klasifikace FCI: 9. skupina – společenští psi a toy
Určení: společenské plemeno, v minulosti plašení a lov hlodavců
Výška v kohoutku: 20 – 23 cm
Hmotnost: cca. 2,6 kg

Historie

Pražský krysařík se považuje za nejstarší české národní plemeno. Jeho název je odvozen od práce na kterou byl využíván. Toto plemeno v minulosti i přesto, že nebylo mezinárodně uznáno, zažívalo období obliby, ale časem se na něj téměř zapomnělo. Díky svému malému vzrůstu, dobré obratnosti a značně vyvinutému čichu byl používán pro odstraňování myší a potkanů. Tuto vlastnost nabyl dlouholetým historickým vývojem.

Tito psi byli v raném středověku používány jako symbolické dary mezi panovníky. Prvního dostal Karel Veliký (770 – 840) od českého panujícího knížete jako přátelství a míru mezi oběma územími. Velkým zájmem o plemeno pražský krysařík prokazovalo mnoho českých panovníků, kterými byly například Vladislav II., Karel IV. nebo Václav IV. Největší zálibu v chovu měl však Rudolf II., Který je začal ve velkém množit a později i rozdávat. Sloužily jako ozdoba na mnoha zámcích a hradech, kde působili jako ochutnávači na hostinách.

Po bitvě na Bílé hoře se na toto plemeno téměř zapomnělo. Rozvoj pražského krysaříka byl utlumen, avšak se dostal mezi níže společenské vrstvy, kde ho využívali k lovu myší a potkanov.Z tohoto období o něm neexistují žádné údaje. Opětovné zmínky o tomto plemeni se začaly objevovat až před koncem 19. století. Český časopis ,, Svět zvířat “, publikoval odborné články o tomto plemeni a také inzeráty na jeho prodej, což mělo největší zásluhu na jeho popularizaci. V tomto období ho seskupili s ostatními pinči a veřejnost ho znala pod názvem ratlík. Jako zvláštní plemeno začal být chápán od 30. let 20 století, kdy se začal účastnit i na výstavách. Pan Karol Štěpánský – redaktor časopisu PES vyzval v roce 1969 lidi k regeneraci plemene. Obnova chovu pražského krysaříka se naplno začala až v osmdesátých letech pod vedením Ing. Jana Findejse. Současný chov byl postaven na rozmnožování malých hladkosrstých pinčů vyřazených z chovu pro netypičnost – nedostatečnou výšku a psů bez průkazu původu pocházejících většinou z venkova. Charakteristickým znakem, kterým se odlišuje od malých hladkosrstých pinčů je tvar hlavy a nižší kohoutková výška. Jedná se výhradně o české plemeno. Toto tvrzení se nabylo přezkoumáním historických pramenů, čili jeho minulost je prokazatelná. Za české národní plemeno byl pražský krysařík uznán v roce 1980. Následně byl vydán standard plemene a průkaz původu. V roce 1990 se chovatelé tohoto plemene rozhodli založit Klub přátel psů Pražský krysařík. Pomalu se toto plemeno stává populárním u nás, ale i v zahraničí.

Vzhled

Jde o malé hladkosrstí plemeno, téměř kompaktní, kvadratické stavby těla, které je i přes svému malému vzrůstu vytrvalé a dobře pohyblivé. Dané plemeno je charakteristické dobře rozlišitelné pohlavním výrazem psa i feny.

Povaha

Jedná se o velmi aktivní, inteligentní a přirozeně nebojácně plemeno psa, které se vyznačuje velkou zvědavostí, jemností a mazlivosti. Při provádění aktivit je velmi rychlý, obratný a neúnavný. Zatímco ke svému majiteli a členům rodiny je přátelský a přítulný, tak od cizích lidí si drží odstup. Hodí se do každé rodiny, která ocení jeho milou povahu, přirozenou eleganci a bude mu věnovat dostatek času. Při správné motivaci se dobře cvičí, bez problémů zvládá stresové situace a je velmi adaptabilní.

Srst

Krátkosrsté plemeno s přilehlou a lesklou srstí. Zbarvení může být buď v černé se znaky, hnědé se znaky a další zesvětlené varianty sestupnou řadou až k žluté recesivně založené barvy včetně merle zbarvení těchto variant a červená. Pálení u barev se znaky je červené – syté, nejžádanější je tmavočervené, ostře ohraničené. Vyskytuje se nad očima, na tvářích, pod krkem, na záprstí předních nohou, na tlapkách, na vnitřní straně zadních nohou a pod kořenem ocasu. Na předhrudí tvoří dva stejnoměrné, navzájem oddělené trojúhelníky. Barevné rázy odlišné od černé s pálením se liší dle genetického založení základní barvou srsti, kožních derivátů, sytosti pigmentu oka a znaků. Obecně platí, že předností je sytější pigmentace v rámci dané barvy.

Péče

Plemeno pražský krysařík není náročné na péči o srst, protože se mu nevytvářejí chuchvalce ani se mu srst nezamotává. Ve studeném podnebí potřebuje ochranu před chladem.

Délka života

Průměrně se dožívá 13 až 15 let.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Pin It on Pinterest

Share This