Předávací protokol k bytu aneb završte své stěhování

Předávací protokol k bytu aneb završte své stěhování
5 (100%) 3 vote[s]

Chystáte se koupit či pronajmout nové bydlení a chcete si být jistí, že při předávání nemovitosti neuděláte chybu?

Dostat se do situace, kdy po podepsání smlouvy zjistíte, že spousta věcí v bytě chybí či nějaké věci jsou poškozené a následně jde vše na Váš vrub, to si nepřeje nikdo.

Bohužel i takové situace se již odehrály, viz. případ, o kterém informoval deník idnes.

V tomto článku si povíme, co by v takovém předávacím protokolu rozhodně nemělo chybět a na co byste si měli dávat pozor.

Důvěřuj ale prověřuj

Jak zní z tohoto známého rčení – vše si ještě důkladně prověřte. Ano, při prvotní prohlídce jste se se vším obeznámili, ale je Vaší povinností, abyste to udělali ještě jednou.

Detailně zkontrolujte podlahy, okna, zda jsou funkční všechny spotřebiče, klíčové uzávěry jako elektrika, voda, atp. Po nastěhování si ušetříte starosti s případnými spory s původním majitelem, které byste museli zbytečně řešit.

Doporučujeme si poskytnout i záznamy v podobě médií (fotografie, videozáznam).

Co je předávací protokol

Předávací protokol je dokument, který je součástí procesu převodu nemovitosti. Jde o zaznamenání stavu předávané nemovitosti (kupříkladu bytu) – konkrétně vybavení, míra opotřebení, závady, stavy na měřidlech (vodoměr, atd.)

Co by se v něm mělo objevit

V protokolu byste měli identifikovat nemovitost a jejího majitele/prodávajícího. Dále uveďte Vás nájemce/kupujícího. Uveďte všechny stavy měřidel (spotřeba elektrické energie, tepla, vody, plynu).

Taktéž je důležité uvést v protokolu stav zařízení nemovitosti včetně počtu předávaných klíčů. Lépe pořídit fotografie či videozáznam, který bude dokumentovat předávající a skutečný stav nemovitosti.

Jak postupovat při zjištění vady?

Každou vadu oznamte majiteli a zaznamenejte ji do předávacího protokolu. Vadu důkladně zaznamenejte případně fotkami či videozáznamem. S majitelem se domluvte na nápravě.

Vzor předávacího protokolu

Předávací protokol vzor

Mějte na paměti, že se jedná o obecný protokol a nemusí být vhodný konkrétně na Váš případ. Doporučujeme se spojit s právním zástupcem aby veškeré jednání obou stran proběhlo v pořádku. Neneseme zodpovědnost za případnou újmu, která by mohla vzniknout použitím tohoto obecného vzoru.

Máte nějaké otázky? Napište nám je do komentářů.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Pin It on Pinterest

Share This