Předzahrádka

Už jste někdy uvažovali nad tím, co by se stalo, kdybyste zrušili plot před domem a nahradili jej kouskem upraveného prostoru? V zahradě asi není místo, kterým bychom procházeli tak často jako právě přes předzahrádku. Vstupní prostor utváří první dojem z domu.

Předzahrádka říkáme části upravené zahrady v průčelí domu. I když název napovídá, že se jedná o zahradu před domem, je zajímavé, že často se na její význam zapomíná. Přitom si ji pozorně všímá téměř každý kolemjdoucí a často se mu nabízejí ne zrovna nejkrásnější pohledy. Většinou jde jen o pásy trávy oddělené od ulice nesmyslně vysokým plotem, v lepším případě obohacené o keř nebo kvetoucí květ a v nejhorším případě je předzahrádkou kus pozemku ponechán svému osudu.

Proč je to tak? Proč se nesnažíme o úpravu předzahrádky tak, aby o nás jako o majitelích domu vypověděla skutečně to nejlepší? Poloha tohoto prostoru ho předurčuje na bezprostřední kontakt obydlí s veřejnou komunikací, tedy chodníkem a ulicí. V současnosti jakoby jsme se stále více uzavírali do “ulity” svého více či méně luxusního domu. Proto si na hranici pozemku budujeme vysoké a široké ploty. I když za nimi vytvoříme překrásnou zahradu, nikdy už své hosty nepřivítáme s náležitou srdečností. Důležitý první dojem jim totiž pokazí právě předzahrádka.

Ploty a hradby

Stavba plotu před rodinným domem je většinou zbytečnou věcí, ať už jde o řadový nebo samostatně stojící dům s předzahrádkou širokou několik metrů. Jediné, před čím nás plot ochrání, jsou toulaví psi a malé děti. Na děti však dávají pozor rodiče a psích výkalů určitě nebude tolik, abychom je museli několikrát denně uklízet. Takže nač plot? V konečném důsledku jen kazí vzácný kousek půdy, na které při troše fantazie, vkusu a s dobrým nápadem může vzniknout předzahrádka, která srdečné přivítání vašich hostů zvládne za vás.

Pokud se bez plotu skutečně neumíme obejít, měli bychom použít prodyšnou, vizuální odlehčenou konstrukci, která nenásilně oddělí dům od chodníku a veřejného pozemku. Snad jediným opodstatněným případem, kdy můžeme přimhouřit oko nad stavbou betonové bariéry, je rušná komunikace, frekventovaný chodník nebo prašná cesta těsně vedle pozemku. I v těchto případech existují náhradní řešení – volné či stříhané živé ploty, které velmi dobře eliminují hluk, prach i nežádoucí pohledy.

Konkrétně …

Prostor předzahrádky, ať už mezi domem a plotem, nebo před plotem, plní zejména okrasnou a reprezentační funkci. I zde platí zásady vycházející z praktických požadavků. Předzahrádkou pravděpodobně vede přístupový chodník přímo do domu nebo vjezd do garáže, který by měl být stabilní, dobře udržovaný, v ideálním případě zastřešený. Mělo by se zde najít i místo na nádobu na odpadky, pokud nemáme možnost umístit ji do jednoduché dřevěné konstrukce, kterou obrostou popínavé rostliny nebo vedle ní porostou vyšší keře, aby ji opticky skryly. Pokud se u domu nenachází garáž, bude v prostoru předzahrádky pravděpodobně i parkovací plocha na auto. Přístřešek pro auto by měl zabírat co nejmenší plochu, protože i tak bude působit dost nápadně. Ideální je dřevěná konstrukce a již zmíněné řešení s využitím popínavých rostlin, případně zazeleněná střecha.

Nízký plot proti psům můžeme vytvořit z pichlavých keřů (dřišťál, hlohyně, růže apod.). Měli bychom však zohlednit výšku a materiály okolních plotů. Pokud je z nějakého důvodu nechceme respektovat, lepší je plot nestavět.

Záleží jen na nás

Předzahrádka určitým způsobem vypovídá i o jejím majiteli. Nepatříme k vyznavačům pletí a ustavičného sekání trávníku, dekorativní roli v předzahrádce splní mobilní zeleň – kvetoucí i stále zelené druhy v dekorativních květináčích, vědrech nebo keramických nádobách. Během roku je můžeme měnit, střídat, přemísťovat, díky čemuž bude mít předzahrádka stále jinou podobu.

Často nás fascinují procházky v městech západní Evropy. Ulice s domy nakupenými jeden vedle druhého nás překvapují záplavou zeleně a květů snad v každém ročním období – i uprostřed zimy je na co dívat: vysoké trsy okrasných trav, stále zelené keře, nízké stromy obsypané červenými plody … V létě rostliny zlepšují klima, zachycují prach, ochlazují vzduch, produkují kyslík. Co nám tedy brání, aby i před našimi domy dominovala udržovaná zeleň a květiny namísto nezajímavých vysokých betonových stěn?

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Pin It on Pinterest

Share This