Přemýšlíte nad novou terasou? Jaký materiál vybrat?

Co je terasa, její využití

Dnešní doba je „rychlá“, řešíme více věcí najednou, pracovní úkoly jsou náročnější, a když už se dostaneme domů, velmi rádi si odpočineme. Tradiční způsoby relaxace a oázy odpočinku ale naštěstí zůstávají. Patří k nim například čas strávený na terase, zahradě nebo u bazénu. Co se naštěstí posouvá k lepšímu a poskytuje vyšší komfort i pestrost výběru, jsou materiály, které zde využíváme.

Terasu si u svých obydlí řešíme z praktických důvodů jako prodloužený zpevněný prostor, kde je možné relaxovat, posedět s rodinou či přáteli, grilovat, hrají si na ní děti. Její oblíbenost dokazují také takzvané zahrádek u restaurací, kde příjemné posezení doplní i jídlo nebo vychlazený nápoj.

Okolí bazénu, vířivky, ale i balkón

O terase mluvíme také v případě zpevněného okolí našeho bazénu. V parném létě si rádi skočíme do bazénu a odrazíme se z příjemného pevného materiálu – bez zanesení trávy, hlíny nebo písku do bazénové vody. Celá terasa nebo její část může být nezakrytá, s pergolou i zastřešená. V některém případě po ní lze i pojíždět autem. V případě bytu bývá v podobném smyslu využíván i balkón nebo lodžie (zastřešený balkón či terasa).

V článku se podíváme terasám trochu více na zoubek.

Ideální materiál teras

Jaká by byla ideální terasa, tedy její povrch, pokud bychom si měli takové vlastnosti vydefinovat? Materiál, který nestárne, nemění téměř barvu (např. vlivem UV záření, voda, teplo, mráz nebo vítr), nevyžaduje žádnou údržbu (bezúdržbovost), vypadá stále skvěle, má reálný přírodní vzhled (např. dřeva), nepouští se do něj škůdci, neplesniví, pokud se na něj dostane nečistota – neznečistí se, neprohýbá se, dobře se zpracovává a montuje. V případě poškození se daná část snadno vymění, nepraská, nedrolí se, nevznikají třísky. Jmenujme i odolnost proti působení chlorované nebo slané vody (např. okolí bazénů).

Zpátky k otázce – je nějaký materiál, který by tohle všechno splňoval, a nejlépe najednou, nebo co nejvíce z těchto přání?

Materiály na terasy

Rozhodneme-li se zhotovit si (nekrytou) terasu, lze vybírat např. z těchto materiálů: V podobě desek nebo prken obyčejné dřevo, ušlechtilé dřevo (tvrdé, exotické, odolné), plast, spíše dřevoplast – neboli WPC (wood plastic composite, dřevo a polymer, dřevo s HDPE), příp. jiný kompozitní materiál (složení dvou nebo více substancí). U terasy z jednotlivých prvků to obvykle je přírodní kámen, umělý kámen, cihly, keramické dlaždice, tzv. kamenný koberec. Zmínit můžeme i monolitickou terasu, zejména betonovou.

Porovnání terasových materiálů a jejich ceny

Cenové relace u teras se pohybují od několika set korun až po několik tisíc (např. i 4 tisíce) za metr čtvereční, v závislosti na použitém materiálu, trvanlivosti, způsobu ochrany (např. laky, lazury, oleje), zda je z přírodních nebo umělých materiálů, jejich geografickém původu, hmotnosti a v neposlední řadě i náročnosti zapracování do výsledného díla. Terasa z každého materiálu pochopitelně vyžaduje také kvalitní přípravu – vyrovnání terénu, základ, drenáž i vyspádování. K montáži terasy bývá potřeba také montážní materiál.

Podívejme se na chytré řešení teras – které spojují vlastnosti dřeva, bezúdržbovost, snadnou montáž, dlouhou trvanlivost a přitom pořízení vychází za více než zajímavou cenu. Řeč je o kompozitním materiálu na bázi dřeva a HDPE polymerů – s anglickou zkratkou WPC.

WPC terasy – chytré a moderní řešení

Příjemný dojem z terasy pro většinu lidí symbolizuje dřevo (na rozdíl od kamene působí přecijen tepleji), jenže má také svoji životnost. Tu můžeme prodloužit volbou ušlechtilejších dřevin, vhodnou ochranou a údržbou. Asi dvacet let už existuje také zajímavá a chytrá možnost, jak spojit výhody dřeva coby příjemného materiálu a plastových polymerů pro zajištění trvanlivosti a dalších vlastností.

Původním cílem vývoje WPC bylo vytvoření co nejdokonalejšího materiálu, který bude na jedné straně eliminovat veškeré nežádoucí vlastnosti dřeva (hniloba, plísně, napadení hmyzem, změna barevnosti, sesychání, kroucení, negativní vliv slunce, mrazu, vody, nerovnosti, třísky apod.), ale na druhé straně co nejvíce zachová vizuální efekt dřevěného povrchu. WPC je tedy uměle vytvořené “dřevo”. Za optimální poměr a nejlepší vlastnosti se považuje kombinace 60% dřeva a 40% HDPE polymerů a stabilizace.

Úklid WPC terasy obvykle znamená pouze vymetení nafoukaných nečistot, případně občasné umytí vysokotlakým čističem nebo kartáčem s mýdlovou vodou. Oproti jiným materiálům není potřeba nátěrů oleji nebo barvami, impregnací apod. – o údržbě WPC terasy se tedy ani nedá hovořit – v této podstatě je bezúdržbová.

Zhotovení svépomocí nebo montáž na klíč – zde se obejdete s obojím…

Rozhodnete-li se vyřešit terasu, můžete se do toho pustit svépomocí nebo si zajistit firmu. Nic se nevyrovná radosti z vlastnoručně zhotovené terasy, ale ne každý se cítí natolik zručný.

V případě zájmu o řešení WPC terasy lze doporučit společnost Good Work s.r.o., která je importérem a prodejcem osvědčeného, avšak cenově velmi výhodného WPC materiálu a všech montážních doplňků. Samozřejmostí je nejen dodávka materiálu, ale i osobní přístup, individuální nacenění i poradenství při jakékoliv formě realizace.

Přejete si dodat materiál a provést i odborné zhotovení terasy? Kvalitní společnost nedodá jen bezkonkurenční materiál a montážní postup, jak terasu nebo plot zhotovit – ale zvládne zajistit také odbornou montáž. WPC i montážní materiál je běžně skladem, obejdete se tedy prakticky do druhého dne, doprava je jen otázkou dohody. V případě dodávky s montáží je to již jen o volných termínech a lokalitě.

Zkušenosti a rady, které oceníte

Good Work od roku 2012 nasbíral zkušenosti s desítkami realizací privátních teras u koncových zákazníků, ovšem i teras, balkónů a lodžií v developerských projektech, s restauračními zahrádkami i řešeními v hotelových komplexech. Potřebujete vyřešit atypickou terasu, umístění na střeše nebo ve svahu, či v nestabilním terénu? Už jste viděli řešení pojízdných teras, které šetří místo, přikryjí bazén a zvyšují bezpečnost?

Tip navíc: Volba vhodného nábytku esteticky doplní novou terasu – také zahradní nábytek u společnosti Good Work pořídíte. Víte, že nevhodně zvolený nábytek, tedy zejména místo jeho kontaktu s terasou, ji může zbytečně nevratně poškodit?

Tedy – s WPC terasou za skvělé peníze, profi přístupem i snahou poradit, jste u firmy Good Work na správné adrese! Přejeme hezké chvíle odpočinku a dlouhodobou spokojenost s vaší novou bezúdržbovou terasou.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Pin It on Pinterest

Share This