Připravte se na renovaci svého bydlení před příchodem jara

Malování

Zima stále neutichá, tuhé mrazy vládnou za okny. Nicméně jistě každý víme, jak rychlým tempem čas plyne. Člověk se ani nenaděje a je tu jaro. S tím přijdou v mnoha domácnostech jisté úpravy v podobě malování, natírání či jiných činností.
Bezpochyby je právě tedy nejvhodnější doba, kdy se barvy a laky vyplatí nakupovat. A jelikož jsou v obchodech novoroční slevy a výprodeje, na mnoha produktech ještě pořád výrazně ušetříme. Většinu z nich lze nakoupit ještě za loňské ceny.

Na co všechno lze využít barvy?

V první řadě by si měla každá domácnost rozmyslet, co bude na jaře renovovat. Natírat lze zkrátka cokoli. Například fasádu, ale třeba také stěny v interiérech, beton, kov, dřevo a další povrchy.

Před úpravou fasády zkontrolujte povrch

Pokud se rozhodnete “ošatit” váš domov do nového kabátku, myslete na důležité detaily. Fasádní barvy pak lépe vyniknou. Povrch před natíráním by rozhodně neměl mít různé poruchy nebo vady. Měl by být také zbavený nečistot a nesoudržných vrstev starých nátěrů a omítek. Pokud jsou nerovnosti hluboké, můžete je vyspravit speciálním tmelem, nebo venkovním stavebním lepidlem, stěrkou.

Nezapomeňte na penetraci

Důležitý krok, který by si měl určitě každý zapamatovat. Pokud tak neučiníte, může omítka nebo fasádní barva v poměrně krátké době začít opadat. Při správném dodržení pravidel a postupů si můžete být naopak téměř jistí, že pro příštích 10-15 let nebudete muset nátěr fasády řešit.

Mnoho lidí dosud nezná rozdíl mezi fasádní a interiérovou barvou. Pro interiérové barvy nemáme takové požadavky jako pro fasádní, a to kupříkladu vysokou odolnost proti povětrnostním vlivům a parapropustnost.

Nanášení barev po provedení penetračního nátěru pak provádíme nejméně ve dvou vrstvách. Dnes už je technika zase o kus dále, proto nemusíte využívat válečky či štětce, ale můžete aplikovat třeba i za pomocí stříkací pistole, Airless zařízení apod.

A jestli se chystáte na doladění svého interiéru, konkrétně dřevěného materiálu, pak volte kvalitní barvy na dřevo. Opět je nutno zkontrolovat povrch. Starší dřevo, na kterém se nátěr loupe či praská, vyžaduje klasicky pečlivou úpravu a odstranění této staré vrstvy a před samotným nátěrem použití impregnačních napouštěcích nátěrů.

Vybírat si lze na základě složení, a to akrylátové, vodou ředitelné, syntetické, polyuretanové či epoxidové barvy. Rozdíl mezi nimi je prostý. Akrylátové barvy, jež jsou ředitelné vodou, schnou rychleji, aplikace je jednodušší a ve většině případů akrylátové barvy tolik nezapáchají.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Pin It on Pinterest

Share This