Psí plemena: Afgánský dlouhosrstý chrt, aristokrat i sprinter

Afgánský dlouhosrstý chrt
Afgánský dlouhosrstý chrt
Afgánský dlouhosrstý chrt

Afghánský chrt je svým zjevem nezaměnitelný. Připomíná barzoje, nebo dokonce Saluki, ačkoli velikostí se nepodobají. Má v sobě něco zvláštního, extrémně hubenou postavu, ale i něco víc. Jakousi noblesu ukrytou v jeho chůzi a držení těla. Opravdu, věděli jste, že slavný pes v seriálu Simpsonovi jménem Spasitel je vlastně také afgánský chrt, jen krátkosrstý? A věděli jste, od čeho je odvozeno slovo “vychrtliny”? Vzniklo vlastně díky hubené postavě tohoto plemene.

Historie

Afghánský chrt, v minulosti nazývaný také táží se objevil v Evropě poprvé koncem 19. století, kdy byl přivezen vojáky vracejícími se z války v Afghánistánu domů. Avšak toto plemeno je mnohem starší. První zmínky o jeho vzniku pocházejí ze 17. století. V té době se vyskytoval ve více místních formách. Jeho standard ještě nebyl ustálený, protože někteří psi byli větší, jiní menší. Tyto rozdíly však postupem času, udržováním čisté linie zcela vymizely.

Vzhled a povaha

V současnosti se výška tohoto psa v kohoutku pohybuje mezi 63 – 74 centimetry a jeho hmotnost je v rozmezí 20 – 30 kilogramů. Proto se afgánský chrt řadí mezi středně velké až velké psy. Tento vysoký pes s neobyčejně silnými předními tlapami a ostrým zrakem byl původně vyšlechtěn na štvaní vlků, také však sloužil jako pomocník při lovu gazel a jiné lesní zvěře. Afghánský chrt má přátelskou povahu, ale jeho lovecké instinkty jsou tak silné, že výcvik na jiné cíle je dost náročný a někdy způsobuje problémy. Ne vždy se proto dokáží přizpůsobit městskému životu, kde jsou na ulicích provokování množstvím neznámých vzruchů a podnětů. Tyto atletické psi vyžadují hodně prostoru na výběh, a proto určitě nejsou vhodné do bytu. Majitelé tohoto plemene by svého pejska jistě neměli brát na procházky bez vodítka, protože se často stává, že afgánský chrt se neočekávaně rozběhne, co můžeme chápat jako reflex nebo pud z jeho lovecké minulosti, přičemž díky stavbě svého těla dokáže být neuvěřitelně rychlý – dosahuje rychlosti až 55 km / h.

Péče a výcvik

Afghánští chrti jsou přezdívaní také “aristokraté” psího světa, protože jejich důstojné držení těla a postoj jsou za všech okolností bezchybné. Elegantní vzhled afgánského chrta s jeho dlouhou, hedvábně jemnou srstí zaujme mnoho milovníků psů. Textura jemné a lesklé srsti afghánských chrtů je velmi podobná lidskému vlasu. Jejich krása proto vyžaduje pravidelné česání a péči. Netřeba zapomenout ani na časté koupání, zastřihování chlupů a stříhání. Srst těchto psíků, která většinou sahá až po zem, se vyvinula díky přísnému selektivnímu šlechtění v průběhu posledních padesáti let. Afghánský chrt zvedá při kráčení a běhu nohy tak vysoko, že se zdá, jakoby nad terénem skákal, přičemž dlouhatánský srst vlaje majestátní za ním. Toto plemeno se vyskytuje ve všech barevných odstínech, avšak světlé zbarvení srsti a bílé znaky kolem obličeje nejsou v souladu se standardem plemene. Afghánští chrti mají svěšené uši, a proto jsou náchylní na různé ušní infekce. Pravidelné týdenní čištění uší a preventivní návštěvy u veterináře však mohou zabránit všem nepříjemnostem a problémům.

Povaha

Co se týče temperamentu a osobnosti těchto nádherných zvířat, afghánští chrti se mohou navenek zdát velmi citlivé, plaché, rezervované, či dokonce až bázlivé zvíře. Netřeba se však nechat zmýlit prvním dojmem, protože uvnitř jsou tito psíci velmi hravé, přátelské a společenské plemeno. Nemají rádi samotu a nejlépe se jim daří ve společnosti ostatních psů, kde se většinou chovají jako vůdci smečky. Vycházejí dobře i s malými dětmi, ale neměli byste je s nimi nechat samých bez dozoru, ani pokud svému psovi bezvýhradně důvěřujete, protože afghánští chrti jsou někdy díky svým pudům spojených s minulostí nevyzpytatelní a velmi zbrklí. K cizím lidem jsou většinou nedůvěřiví a zdrženliví. Pro zaneprázdněné lidi je velkým plusem samostatnost tohoto psa. Váš “afgán” od vás nikdy nebude očekávat, že se s ním budete hrát, protože on se dokáže o zábavu postarat sám. Díky své nezávislé povaze to není pes pro každého. Je to pes pro ty, který ho přijmou jako rovnocenného partnera a nebudou po něm vyžadovat různé náročné úkoly a cviky. Pokud od psa vyžadujete absolutní poslušnost, afgánský chrt pro vás není to, co hledáte. Přestože se dokáží naučit základní povely, jejich výcvik je velmi složitý právě kvůli jejich tvrdohlavosti a umíněnosti. Ve společnosti proto převládá názor, že chrti patří mezi neinteligentní psy, což určitě není pravda. První rok výcviku afghánských chrtů může být tvrdým oříškem, pokud však neztratíte nervy a rozhodnete se pro toto plemeno i přesto, je jisté, že tento impozantní pes venku na procházce nezůstane nepovšimnut.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Pin It on Pinterest

Share This