Půdopokryvné rostliny – řešení pro každou zahradu

Půdopokryvné rostliny
Trvalka

V každé zahradě se najde místo, kde se nedaří rostlinám, které tam chceme mít. Jsou to zejména plochy ve stínu stromů a větších keřů, strmé svahy a lokality, kde se travnatý porost dobře “neuchytí”. Řešení tohoto problému není vůbec složité, ba dokonce pomůže zvýšit estetickou hodnotu zahrady při současném zjednodušení údržby.

Tím jednoduchým řešením jsou správně zvolené půdopokryvné rostliny, které mají schopnost v krátkém čase pokrýt půdu, potlačit růst nežádoucí vegetace a vytvořit souvislý porost, který plně nahradí například trávníkový koberec. Půdopokryvným rostlinám můžeme pomoci důkladným odplevelením plochy ještě před výsadbou, čímž si ušetříme i mnoho pozdější práce. Mezi tyto rostliny nepatří jen listnaté dřeviny, ale i jehličnany a množství trvalek. Pojďme si však blíže představit ty nejlepší z nich.

Suché půdy a svahy

Na slunných a suchých plochách se velmi dobře uplatní půdopokryvné růže, které jsou nenáročné na údržbu, a většina odrůd jako například, Fairy ‘,, Lovely Fairy’,, Weisse Imensee’ kvete bez přestání až do prvních silnějších mrazů. K růžím můžeme přidat osvědčený skalník (Cotoneaster dammeri, Cotoneaster salicifolius), který má také mnoho odrůd s nízkým a hustým poléhavým vzrůstem a v krátkém čase je schopen vytvořit zelené polštáře, v zimních měsících ozdobené plody ve tvaru červených kuliček.

Jen o málo větší nároky na kvalitu půdy má brslen (Euonymus fortunei, Emerald’n Gold, Euonymus fortunei, Radicans’ atd.), Který má rád i vápenaté půdy. V takové společnosti se bude dobře dařit i hodnotným plazivým jalovcům (Juniperus chinensis) a mnohým suchomilným trvalkám (Sedum, Nepeta, Veronica). Z dalších rostlin nesmíme zapomenout ani na nízké tavolníky (Spiraea japonica, Spiraea bumalda), mochna (Potentilla fruticosa) a kručinku (Genista).

Polostín a podrost pod dřevinami

Plochy s nedostatkem světla a silnou konkurencí kořenového systému dřevin omezují sortiment rostlin, kterým se bude dařit v takovém prostředí, ale i zde se najdou dřeviny a trvalky, které nám pomohou tento problém úspěšně vyřešit. Rostlinou, která snáší přistínění a konkurenci kořenů, je pachysandra (Pachysandra terminalis). Pomocí svých kořenových výmladků se neúnavně rozšiřuje a vytváří výborný půdní kryt. Její voňavé bílé květy se objevují již koncem března. Tato trvalka má stále zelené listy a nepřekáží jí ani opad listí, pod kterým ostatní rostliny chřadnou.

Do sousedství pachysandra se hodí barvínek (Vinca major, Vinca minor). Jak již napovídá i její jméno, ponechává si listy i v zimním období, kromě toho potěší i modrými nebo fialovými květy. Dobře známý břečťan (Hedera helix) bude při dostatku vláhy prosperovat i na osluněném stanovisku, ale jeho přirozeným prostředím je právě podrost pod dřevinami. Břečťan je naší jedinou domácí popínavou dřevinou se stále zelenými listy. Pod stromy najdou svůj domov i některé druhy geránia (Geranium sanquineum, Geranium macrorhyzum) a škornice (Epimedium) se zajímavými listy.

Jak vidíte, výběr rostlin, které pomohou zazelenit problematické plochy, není až takový fádní, jak by se mohlo zdát na první pohled a v odborné literatuře najdete i další druhy, které pomohou zkrášlit každou zahradu.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Pin It on Pinterest

Share This