Rozdíl mezi jímkou, septikem a čističkou odpadních vod

Odpadní jímka

Každý majitel domu, chaty či jiného rekreačního objektu bez napojení na kanalizační síť se musí postarat o likvidaci odpadových vod samostatně. Jímky, septiky a domovní čističky odpadních vod nabízejí 3 možnosti, které se liší způsobem nakládání s odpady, cenou i legislativními nároky.

Na dalších řádcích vám představíme hlavní rozdíly mezi jímkou, septikem a čističkou a poradíme s výběrem nejlepšího řešení.

Co je to jímka?

Jímka, jinak též žumpa, je vodotěsná, bezodtoká nádoba z plastu či sklolaminátu pro shromažďování splašků. Po naplnění musí být vyvezena fekálním vozem, což stojí přibližně 1000 až 2000 Kč. Stavba jímky se obvykle obejde bez stavebního či jiného povolení, nutné je zajistit přístup vozidla a pravidelný vývoz. Cenově jde o nejlevnější variantu, nicméně počítat musíme s náklady na vývoz.

Co je to septik?

Septik odpadní vodu nejen shromažďuje, ale ve 2 nebo 3 komorách ji postupně zbavuje kalu a nečistot. Vodu pak lze vypouštět do podzemních nebo povrchových vod, jako jsou potoky, rybníky či řeky. Vyvážet je nutné pouze usazený kal, a to přibližně 1 x ročně. Usazení a využívání septiku vyžaduje stavební povolení a povolení k vypouštění. Pořizovací cena za septik mírně převyšuje cenu za jímky.

Co je to čistička odpadních vod?

Nejdokonalejší proces čištění, (ovšem za nejvyšší pořizovací cenu), nabízí čističky odpadních vod. Čističky fungují na principu biologického čištění za společného působení mikroorganismu a vzduchu.

Jedná se o vhodné a často jediné možné řešení u rodinných domů a jiných trvale obývaných objektů. S pořízením čističky se samozřejmě pojí vyřizování stavebního povolení a další povinnosti.

Pro kterou alternativu se rozhodnout?

Jak často daný objekt obýváte?

Kolik osob budovu využívá?

Nacházejí se v blízkosti povrchové vody jako rybník či potok?

Jímka dostačí všem, kdo chatu či jiný rekreační objekt využívají např. jen v létě či o víkendech a v menším počtu osob. Zároveň dobře poslouží tam, kde není možné vypouštění odpadů do povrchových vod.

Septik doporučujeme, pakliže na chatu jezdíte pravidelně a na více dní. Jeho pořízení nevyjde cenově o moc dráž než jímka, stále však zaplatíte podstatně méně než za čističku.

Jestliže ale hledáte řešení pro celoročně obývaný rodinný dům, pravděpodobně vám nezbude než si pořídit čističku.

Potřebujete poradit s výběrem septiku či jímky? Neváhejte se na nás obrátit zde!

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Pin It on Pinterest

Share This