Rozdíly chovu kočky v bytě a domě

Kočka domácí

Všechny kočky na celém světě jsou velmi osobitá, dynamická a zajímavá zvířata. Kočka je původně divoká šelma, která na jisté úrovni podlehla kouzlu soužití s ​​člověkem a nechala se okouzlit jeho lákadly. Nikdy však zcela neztratila svou divokou duši a povahové rysy pouštní šelmy a dravce. Každá kočka je samozřejmě osobnost, individualita. Podle plemen si však můžeme definovat kočky dříve aktivní, dnes více lenošivé, velmi extrovertní, spíše odtažité, dobré společnice či samotářky. Rovněž u domácích koček umí znalý chovatel odhadnout jednotlivé povahy. Právě proto vždy a neustále opakuji, aby si lidé kočky adoptovali ze sdružení, kde mají doklady původu či přímo od renomovaného chovatele. Rozhodně ne od množitele, jehož prioritou jsou peníze a ne kočky.

Na základě povahových rysů plemene domácí kočky si umíme definovat, zda by vyhovovala našemu životnímu stylu, splňovala naše představy. Stejně si však musíme uvědomit, co jsme kočce schopni a ochotni nabídnout my. Jednou ze základních věcí je mimo jiné i životní prostor. Po koupi či adopci koťátka s ním budete sdílet i svůj byt nebo dům. Přesně na to byste se měli předem připravit a zamyslet se nad možnostmi jak jej přizpůsobit i kočce, nejen vám. V opačném případě vám jistě sama dá najevo, jak to cítí.

Pokud nejde o velikost a zahradu, je to jedno

V podstatě se dá říci, že pokud nehraje roli velikost obytné plochy a možnost vycházek na zahradu, je úplně jedno jestli kočička žije v bytě nebo v domě. Vnitřní prostor obou je možné absolutně využívat stejně. Pozitivem je, že v rodinném domě nemáte sousedy a tak divoké honičky menší tlupy koček nebudou rušit nikoho jiného, ​​jen vás.

Existuje kočičí pravidlo, že na jeden pokoj, by se měla počítat jedna kočka.

Takže do obydlí se třemi pokoji by se tedy měli vejít jen tři kočky. Samozřejmě jako všechno, i toto je přísně individuální věc. Závisí na povaze jednotlivých koček, přizpůsobení prostoru, velikosti obytné plochy, podnětného prostředí pro kočky, … .. Stejně jako v jednopokojovém bytě může spokojeně žít člověk se 4 kočkami, může žít i jeden člověk v rodinném domě se dvěma a mít pocit, že prostorově jim to nestačí.

Čerstvý vzduch nic nenahradí

Pro každou kočku, ať už je gaučový typ nebo dynamická a vitální je jistě velkým přínosem pohyb na čerstvém vzduchu. Kočky milují volnost a pohyb. Všimněte si jak rády sledují pohyb venku, co se děje za oknem, hmyz či ptáky. Bezpečnost vašich koček by však měla dostat přednost. Nezapomínejte, že kočka je stále zvíře, i když vy ji vnímáte jako součást rodiny, možná jako vlastní dítě. Je to šelma ovládána instinktem a ten jí velí. Neumí přemýšlet a neumí si dát do souvislosti věci jako my.

Vždy mějte proto důkladně zabezpečené okna, dveře, vstupy na terasu či balkon.

I malá nepozornost může skončit tragicky. Jak síťovinu používejte jen ty materiály, které jsou určeny přímo pro kočky a máte k nim i pozitivní reference jiných chovatelů. Stejně dnes existují i ​​firmy, které namontují ochranné pletivo na váš balkon, zajistí terasu, nebo udělají nádherný chráněný výběh pro kočky.

Podnětné prostředí uvnitř v kombinaci se zajištěným balkonem, terasou či venkovním výběhem do voliéry je absolutním rájem pro každou šelmičku. Kočičce zajistíte volnost, čerstvý vzduch, kontakt s přírodou, spousta pozorování, zeleně i pohybu a zároveň budete mít kočičku pod kontrolou, chráněnou před vnějšími nástrahami.

Podnětné prostředí lze vytvořit kdekoliv

Většina koček prožije opravdu spokojený, plnohodnotný život iv bezpečí vašeho domova. Není nutné, hoc máte i takovou možnost, kočky vypouštět ven a čekat jestli se vrátí pořádku a zdravé. Vždy je to úkol přizpůsobení vnitřního prostoru jejich potřebám.

Výhled z okna, chráněné větrání, balkon či terasa, dostatek hraček a jejich pravidelná obměna, vysoké škrabadlo u okna, pelíšky a samozřejmě pravidelná a dlouhá interakce s vámi a jinou kočkou, … to vše je možné kočičce poskytnout a to bez ohledu na to, zda žijete v bytě nebo rodinném domě.

Stejně můžete přejít z pasivního způsobu krmení do misky na aktivní příjem potravy. Ten spočívá v tom, že kočička je nucena o jídlo “zabojovat”. Musí ho tedy hledat, vybírat z různých krmných desek, stojanů a labyrintů. Jednak se kočička zaměstná, rozvíjí si své schopnosti a dovednosti a také to omezuje nadměrný příjem stravy a poruchy chování způsobené nudou.

Volnost znamená riziko

Na venkově a okraji měst je absolutně běžné a normální, že lidé mají kočky “na volno”. Ty žijí v podstatě venku, domů se chodí najíst a napít nebo si pospat v sychravém a nevhodném počasí. Vnější kočky bývají často označovány za svobodné a nadmíru spokojené. Chodí si kdy chtějí a kam chtějí, žijí svobodně a nevázaně a přitom stále mají nějaké to své zázemí a jistoty pro případ nouze.

Kočky domácí či ty s výběhem se však dennodenně potýkají s mnoha riziky, které mohou vážně ohrozit jejich život, zdravotní stav či kvalitu jejich života. Zápasy, bitvy, přesné onemocnění, vnější a vnitřní parazity, nehody, úrazy ,, lidská zloba, dopravní prostředky , jedy, … .. vnější prostředí jednoduše s sebou přináší i obrovské riziko.

Dobře proto zvažte, zda kočku budete nechávat venku, aby se toulala po okolí a riskovat tak, že se jednoho dne vrátí zraněná, nemocná či nepřijde vůbec. Věřte, že takové konce nejsou vůbec neobvyklé. Statisticky se venkovní kočky dožívají o několik let méně. Je to právě dáno riziky, které podstupují a tato rizika jsou daní za svobodu a volnost.

Pokud i přesto se rozhodnete kočičku pustit ven, zvažte její povahu a zdravotní stav, pravidelně ji očkujte, odčervujte a sledujte i možnost výskytu vnějších parazitů.

Prozkoumejte nejbližší okolí a možná rizika – cesty, sousedé, vlaková trať, jedy, jiné kočky, … Kočku ve věku 6 měsíců dejte vykastrovat. Jednak nebude produkovat nechtěné koťata, bude se vyhýbat bojem a hlavně se nebude toulat daleko od domu. Kočičku mějte začipovanou, popřípadě s obojkem (samorozopínacím) a vašimi kontaktními údaji.

Pokud svou kočičku milujete, budete se snažit její zajistit podnětné prostředí a dostatek interakce, tak je úplně jedno jestli bude žít v bytě, domě nebo venku. Důležitá je láska, péče a ohled na její potřeby, ne fyzický prostor, který bude obývat.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Pin It on Pinterest

Share This