3 tipy pro správné skladování vína v domácnosti

Skladování vína

I když se říká, že jsou češi pivním národem, ruku v ruce s tímto zjištěním vypijí až 25 litrů vína ročně. Archivace už nepatří mezi největší trendy v tomto odvětví, naopak se konzumují především mladá vína. To ale neznamená, že je vypijeme bezprostředně po jejich zakoupení, naopak je pro jejich kvalitu často odkládáme k vyjímečné události. K tomu nám však nepostačí klasická lednice, správné skladování vína se odvíjí od náležité vlhkosi, teploty a dalších požadavků jednotlivých odrůd. Pár tipů, jak správně uchovat víno v domácnosti, přinášíme v tomto článku.

1. Lednička je pasé

Možnost vytvořit si vlastní vinný sklípek má málokdo. Je k tomu třeba prostor, ideální podmínky a plná kasička. Dostupnou variantou pro všechny je lednice. Asi vás překvapí, že ta klasická je pro skladování vína doma nevhodná. Důvodem je především kolísání teplot, nevhodná vlhkost a nechtěný průnik pachů, které se skrze korek mohou do vína dostat. Nemluvě o tom, že některá mají své specifické a náročnější požadavky na správné uložení. Pokud máte chuť do své záliby skutečně zainvestovat, zvažte speciální lednici na víno. Má stabilní teplotu i vlhkost a flašky jsou zde doslova jako v bavlnce. V této chladící vitríně můžete skladovat od několika málo lahví až po celé stovky. Sama také respektuje různorodé pořadavky pro chlazení červených nebo bílých odrůd, kdy v jednotlivých policích chladí na různé teploty.

2. Láhev nestojí, láhev leží

Uchovávat vína naskládaná vedle sebe ve stoje je velmi nevhodné a samotnému moku to nesvědčí. Pokud jste někdy navštívili vinné sklepy, jistě jste si povšimli, že láhve téměř nikdy nestojí, ale jsou položené. Také do speciální chladničky na víno flašky umisťujeme horizontálně. Nemusíme řešit nedostatek prostoru, zkrátka máme vše na jednom místě. Víno je náchylné na vibrace, které vyluzují jednak klasické lednice nebo jsou způsobeny neopatrnou manipulací. I proti těmto vlivům láhve chrání chladící vitrína, která majiteli poskytuje přehled a není tak nutno ji neustále otevírat a vína vytahovat.

3. Průnik vzduchu značí katastrofu

Špatně utěsněná flaška může vést k absolutnímu znehodnocení celého jejího obsahu. Proto již při nákupu vína kontrolujte, zda je dobře utěsněno a nemůže do něj proniknout vzduch, který nápoj připraví  o čerstvost. Pokud má zakoupená láhev narušené zavírání, je dobré ji ihned spotřebovat.

Pokud patříte mezi milovníky tohoto proslulého nápoje, zvažte, zda se nevyplatí skladování vína ve speciální chladničce, která má ten nejlepší vliv na zachování jeho specifických vlastností. Jsme si jisti, že si vyberete z širokého spektra nejrůznějších druhů.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Pin It on Pinterest

Share This