Stále zelený nezmar

Barvínek

Zahrada, to nejsou jen rozlehlé sluneční záhony, v zahradě jsou i místa méně atraktivní – zastíněné plochy či úzké pásky půdy u zdí nebo chodnících. Ani ty by však neměly zarůstat plevelem a zůstat zahradníkem nepovšimnuty. Právě na tato místa se hodí nenáročná rostlina, která vytváří vitální koberce zeleně po celý rok. Je jí barvínek.

Barvínku stačí poměrně málo světla a daří se jí zejména ve vlhkých, humózních půdách. Snese však i méně příznivé půdní poměry a nezahyne ani na slunci. Díky jeho univerzálnosti jej tedy lze použít téměř kdekoli – zejména na místech, kde by bylo sekání trávníku velmi komplikované. Někdy je to prostor mezi chodníkem a zdí domu, jindy jsou to plochy mezi stromy. Barvínek může půvabně lemovat i zpevněné plochy altánků, čímž si zjednodušíme práci se sekáním trávníku kolem těchto zahradních staveb.

A jaké starosti jsou s pěstováním tohoto druhu? Téměř žádné. Pokud vysadíme na čtvereční metr 20 až 25 rostlin, poměrně rychle vytvoří souvislý zelený koberec vysoký asi 10 až 20 centimetrů. Ošetřování takto osázené plochy spočívá v zavlažování a občasném odplevelování. Začátkem jara je vhodné barvínek sestříhat, aby se příliš nerozrostl. Je to poměrně invazivní rostlina a má tendenci přerůstat okraj záhonu.

Pokud se po několika letech objeví v porostu několik uschlých lístků, můžeme barvínek na jaře ostříhat téměř po povrch půdy. Co nevidět se vytvoří zmlazený svěže zelenými porost, který zároveň bohatě rozkvete. Původní druh – barvínek menší (Vinca minor) kvete od druhé poloviny jara až do podzimu a má bleděmodré kvítky, šlechtěné druhy mají květy purpurové, bílé nebo bledě růžové.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Pin It on Pinterest

Share This